porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Cukrzyca. Jak rozpoznać cukrzycę? Jakie objawy mogą wskazywać na to, że mamy cukrzycę? Cukrzyca jest coraz powszechniejsza. Jednak mimo tego, wiele osób nie ...
Cukrzyca wymaga pomocy lekarza specjalisty - diabetologa

Cukrzyca. Kto zajmuje się leczeniem cukrzycy? Do kogo udać się po pomoc?

Gdy już wiesz, że masz cukrzycę, musisz do końca życia byc pod opieką lekarza specjalisty - diabetologa. Czy wiesz dlaczego? Jak się leczy cukrzycę?

Kto leczy cukrzycę?

Leczeniem cukrzycy i jej powikłań zajmują się diabetolodzy. Pierwsza wizyta u tego specjalisty polega przede wszystkim na przekazaniu informacji o stanie twojego zdrowia. Lekarz zapyta m.in. o:

 • objawy choroby,
 • wyniki badań poziomu glukozy,
 • nawyki żywieniowe,
 • problemy z wagą,
 • dotychczasowe leczenie,
 • uprawianie sportu,
 • zasłabnięcia i utraty przytomności,
 • kłopoty ze skórą i stopami,
 • stan zębów,
 • infekcje układu moczowo-płciowego,
 • kłopoty ze wzrokiem,
 • choroby nerek, serca i układu nerwowego,
 • problemy z naczyniami w kończynach,
 • przyjmowane leki,
 • nadciśnienie,
 • hiperlipidemię,
 • cukrzycę w rodzinie.

Jaka terapia?

Dodatkowo panowie mogą spodziewać się pytania o zaburzenia potencji, panie o przebieg cyklu miesiączkowego. Lekarz powinien też sprawdzić wzrost i wagę, zmierzyć ciśnienie w pozycji leżącej i stojącej, zbadać serce, tętno i tętnice w kończynach. A także ocenić wielkość tarczycy, obejść skórę, błony śluzowe i stopy. Jeśli będzie to konieczne, zleci też badanie dna oczu, konsultację neurologiczną i stomatologiczną.

Rozpoczynający leczenie insuliną będą potrzebować nawet codziennych wizyt u specjalisty. Z kolei leczeni dietą i lekami doustnymi odwiedzają diabetologa na początku co 1–2 tygodnie, później co 2 miesiące. Właściwa współpraca z diabetologiem pomoże żyć normalnie i uchroni przed wieloma groźnymi powikłaniami.

Uwaga! Pamiętaj, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą (nieuleczalną). Pozostanie z tobą do końca życia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cukrzyca. Jak radzić sobie z cukrzycą na wakacjach?

Chorując na cukrzycę, nie musisz siedzieć w domu. Możesz sobie pozwolić na urlop nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Pod warunkiem jednak, że dobrze się do niego przygotujesz.

Niezbędnik diabetyka. Co musi mieć diabetyk, by dobrze funkcjonował?

W razie nagłych ataków cukrzycy każdy diabetyk powinien mieć pod ręką specjalny zestaw leków i produktów, które pomogą mu pokonać atak choroby. Co to jest? Co chroni diabetyka i ułatwia mu życie?

Co to jest wrażliwość insulinowa?

Wrażliwość insulinowa to sposób w jaki komórki organizmu reagują na insulinę. Co to jest wrażliwość insulinowa?

Aktualizacja: 30.08.2012 10:13
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Borcuch - kim jest?
Jacek Borcuch - kim jest?

Jacek Borcuch to człowiek kina. Znamy przede wszystkim z filmu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.