porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAĆMA OBJAWY i LECZENIE. Jakie są metody leczenia zaćmy? Zaćma, czyli zmętnienie soczewki nieuchronnie prowadzi do ślepoty. Ale dziś ...
Badanie cytologiczne - jak wygląda, kiedy się wykonuje cytologię?

Cytologia - kiedy i jak się ją wykonuje? Co ile należy robić badanie cytologiczne?

Cytologia - kiedy i jak się ją wykonuje? Co ile należy robić badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne jest bezbolesne, nie ma więc się czego obawiać.

fot.: Photos.com
Cytologia to jedno z podstawowych badań, jakie powinna wykonać kobieta po osiągnięciu dojrzałości płciowej lub po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Kiedy trzeba zrobić cytologię? Jak się robi cytologię, na czym polega badanie cytologiczne? Czy każda kobieta powinna wykonać cytologię?

Cytologia, a właściwie badanie cytologiczne jest w stanie wykryć zmiany nowotworowe w szyjce macicy u kobiety nawet w początkującej fazie. W wielu przypadkach może uratować kobiecie życie.

Kiedy wykonać cytologię?

Badania cytologiczne, powinno się ją wykonywać przez całe życie, bez względu na wiek. Przed 30-tym rokiem życia co 2 lata, potem co rok (nawet po menopauzie). Cytologię po raz pierwszy powinno przeprowadzić się do 3 lat po rozpoczęciu współżycia, natomiast u dziewczyn, które są dziewicami do 25-ego roku życia. Na badanie cytologiczne najlepiej zapisać się na kilka dni po okresie, ale nie później niż na tydzień przed kolejną menstruacją.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Podczas badania cytologicznego ginekolog pobiera specjalną szczoteczką z szyjki macicy wymaz. Znajduje się na nim złuszczony nabłonek, który potem ginekolog ogląda pod mikroskopem. Na wyniki cytologii czeka się około 4 dni. W ten sposób można wykryć wszystkie zmiany w szyjce macicy: od stanu zapalnego po raka. Na wydruku z cytologii podaje się grupę (to starsza metoda analizy cytologii):

I - wszystko w porządku ,
II - niewielki stan zapalny,
III - wskazuje na obecność nieprawidłowych komórek, więc konieczne będą dodatkowe badania,
IV i V- potwierdzają już istnienie zmian nowotworowych.

Obecnie jest wykorzystywana do badań nowa forma cytologii, tzw. jednowarstwowa, która w porównaniu z tradycyjną jest bardziej precyzyjna. W trakcie analizy ocenia się jednocześnie czy kobieta zarażona jest wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), który jest przyczyną raka szyjki macicy.

Jak często robić cytologię?

Przez pierwsze dwa lata zaleca się badanie cytologiczne raz do roku. Jeśli wynik jest prawidłowy, kolejne badania wystarczy robić co dwa - trzy lata. W przypadku wyniku nieprawidłowego lub jeśli kobieta znajduje się w grupie ryzyka, lekarz zaleci częstsze badania.

Razem z pierwszą cytologią można zrobić test HPV, który pozwala na wykrycie odmiany wirusa wywołującego raka szyjki macicy. Jeśli test będzie pozytywny, trzeba zrobić kolposkopię, dzięki której lekarz może ocenić zmiany narządów rodnych.

Kiedy można przestać robić cytologię?

Jeśli trzy kolejne badania cytologiczne były prawidłowe, a przez ostatnie 10 lat w badaniu ginekologicznym nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, cytologię można ewentualnie zakończyć w wieku 65-70 lat, jednak jest to osobista decyzja każdej kobiety podjęta po konsultacji z ginekologiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Czy wiesz, co to płynna cytologia?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy Viola Kołakowska ma wirusa HPV? Wirus brodawczaka ludzkiego - co to jest? Profilaktyka, diagnostyka i leczenie

Viola Kołakowska wyznała w programie "Dzień Dobry TVN", że przed narodzinami swojego drugiego dziecka dowiedziała się o tym, że jest nosicielką wirusa HPV. Hormony ciążowe przyspieszyły rozwój...

Jak przeprowadzane jest BADANIE CYTOLOGICZNE? Jak przeprowadzane jest BADANIE CYTOLOGICZNE?

Badanie cytologiczne jest bardzo ważne dla każdej kobiety po inicjacji seksualnej. Cytologia pozwala ocenić, czy wśród komórek szyjki macicy nie ma komórek nieprawidłowych, zmian przedrakowych bądź...

Czy BADANIE CYTOLOGICZNE boli? Czy BADANIE CYTOLOGICZNE boli?

Cytologia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania nieprawidłowości skórnych - związanych z rozwojem raka szyjki macicy. Jest to bardzo ważne badanie, na które powinna uczęszczać każda kobieta po...

Aktualizacja: 27.12.2012 11:11
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?
Janusz Kaniewski, polski projektant ferrari. Kim był?

Polski projektant Janusz Kaniewski zmarł 9 maja 2015 roku. Miał ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.