porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CHLAMYDIA. Czym jest chlamydia? Jak można się nią zarazić? Chlamydie to rodzaj bakterii wewnątrzkomórkowych. Najważniejszym ich gatunkiem jest chlamydia ...
Talasemia - zagadkowa choroba krwi. Czy można jej zapobiec? Jak ją leczyć?

Czy talasemia to ciężka choroba? Co o niej wiemy, jak ją rozpoznać?

Czy niedokrwistość jest chorobą wrodzoną? A jeśli tak, czy można ją jakoś leczyć? Czym charakteryzuje się talasemia i w jakich krajach występuje najczęściej? Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się więcej o tej ciężkiej chorobie.

Talasemia, czyli niedokrwistość tarczowatokrwinkowa, nazywana jest powszechnie śródziemnomorską, bo występuje głównie w basenie Morza Śródziemnego. Dotyczy to jednak jedynie jej postaci beta. Rzadsza postać alfa to choroba pojawiająca się wśród mieszkańców południowo-wschodniej Azji. W Polsce występuje niezwykle rzadko.

Genetyczna niedokrwistość - na czym polega?

Talasemia jest chorobą wrodzoną - powoduje ją zapisany w genach naszego organizmu błąd w informacji na temat budowy cząsteczek czerwonego barwnika krwi, czyli hemoglobiny. Białko wtedy syntetyzuje się w sposób wadliwy - nie łączy tak często jak należy.

Na co zwrócić uwagę u dzieci?

U małych dzieci objawy ciężkiej talasemii (na ogół jest to postać beta, czyli wadliwe łączenie się łańcuchów beta) rozpoznawalne są już w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia. Maluch jest nieustannie śpiący i zmęczony, ma nieco zdeformowaną twarz i nie rośnie prawidłowo. Rodzic wychwyci też zaburzenia oddechu (jest jakby „płytszy”). Lekarz może z kolei wychwycić u niego objawy żółtaczki, powiększenie wątroby i śledziony, ciężką niedokrwistość i owrzodzenia na skórze. Do wszystkiego potem dochodzą zawroty i silne bole głowy, arytmie oraz zaburzenia koncentracji.

Co grozi chorym na talasemię?

Talasemia alfa, odziedziczona od jednego z rodziców, choć łagodniejsza, wciąż może doprowadzić do śmierci dziecka - jeszcze w jego życiu płodowym. Każda postać talasemii powoduje, że krwinki czerwone są nienaturalnie małe, blado czerwone i niemal nie transportują tlenu, przez co organizm jest permanentnie niedotleniony. Talasemia może nie tylko prowadzić do poważnego upośledzenia organizmu dziecka, ale i doprowadzić do tego, że w wieku 20-30 lat umrze, bo jego serce nie będzie w stanie normalnie funkcjonować.

Jak leczyć tę niebezpieczną chorobę?

Warto zwrócić uwagę, czy śledziona dziecka nie jest nienaturalnie powiększona. Jeśli tak, jak najszybciej należy wykonać badanie morfologii krwi. Lekarz uważnie przyjrzy się budowie krwinek i łańcuchów hemoglobiny w organizmie malucha. Wykryta na każdym etapie talasemia wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Do metod należą:

  • usunięcie śledziony,
  • przetaczanie krwi
  • łykanie preparatów zawierających kwas foliowy w dużych ilościach.

Czasem przeprowadzany jest również przeszczep szpiku kostnego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 15:00
Autor: Aw
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.