porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczyć brodawkę łojotokową? Brodawki łojotokowe mogą mieć postać prawie płaskich grudek o dobrym ...
Świerzbu nie wolno leczyć metodami domowymi

Czy wiesz, jak leczyć świerzb?

W przeciwieństwie do innych chorób skóry, świerzbowi towarzyszy zwykle bardzo charakterystyczny objaw: obecność w skórze jednego lub więcej kanalików, gdzie samice roztoczy składają swoje jaja.

Nawet jeśli pacjent pozbędzie się roztoczy i ich jaj, świąd może utrzymywać się jeszcze do czterech tygodni. Świerzb jest prosty w leczeniu, pod warunkiem, że pacjenci i osoby mające z nimi bliski kontakt skrupulatnie przestrzegają zaleceń co do leczenia.

Świerzb - jak się objawia?

Silnie swędząca wysypka umiejscowiona głównie w przestrzeniach międzypalcowych, na nadgarstkach, łokciach, kostkach, pośladkach, pępku, pachwinach, na narządach płciowych, brodawkach sutkowych i w dołach pachowych. Nasilone swędzenie powoduje intensywne drapanie się, co może doprowadzić, przy nieodpowiedniej higienie, do nadkażenia bakteryjnego i pogorszenia stanu skóry. Zmiany skórne wymagają różnicowania z alergicznym zapaleniem skóry, ospą wietrzną, zmianami na skórze w przebiegu chorób wirusowych lub po lekach.

Świerzbem można się łatwo zarazić

Jak informuje amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji, „podanie ręki czy szybki uścisk nie powodują zwykle zakażenia pasożytem”. Jednak roztoczami można zarazić się przez zakażoną bieliznę pościelową, ubrania lub ręcznik używane niedawno przez osobę chorą na świerzb. Dorosła samica świerzbowca może żyć na ludzkiej skórze do miesiąca, ale roztocza rzadko przeżywają ponad trzy dni poza żyjącym organizmem.

Leczenie świerzbu

Zwykle leczenie polega na stosowaniu 5-procentowej maści z permetryną, by ochłodzić i osuszyć skórę od szyi po spodnią powierzchnię stóp. Maść należy nałożyć wszędzie, w tym w pachwinach, na dłonie i stopy oraz pomiędzy palce nóg i stóp. Lek - insektycyd - powinien być pozostawiony na skórze przez 8 do 14 godzin, przy czym możliwa jest ponowna aplikacja po tygodniu lub dwóch na wypadek, gdyby niektóre jaja przeżyły i wykluły się z nich larwy.

Aby skutecznie pozbyć się roztoczy, wszyscy członkowie gospodarstwa domowego, bliscy znajomi i partnerzy seksualni muszą także poddać się leczeniu. W miejscach takich jak domy opieki czy ośrodki opieki dziennej wszyscy ich mieszkańcy i pracownicy muszą jednocześnie poddać się leczeniu.

Cała bielizna pościelowa, ręczniki i ubrania używane przez osoby zakażone lub potencjalnie zakażone do trzech dni przez rozpoczęciem leczenia muszą być uprane w gorącej wodzie i wysuszone w wysokiej temperaturze lub uprane chemicznie.

UWAGA! Nigdy nie wolno leczyć świerzbu metodami domowymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego SZKARLATYNA jest niebezpieczna?

Szkarlatyna to choroba zakaźna, atakująca głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Można ją rozpoznać po szkarłatnym (malinowym) kolorze języka, jednak nim do tego...

Czy solarium jest bezpieczne dla twojego zdrowia? Kto może się opalać, a kto nie?

Zdanych Polskiego Związku Solaryjnego wynika, że aż 75 procent urządzeń opalających może być niebezpiecznych dla użytkownika. Są stare, bardzo zużyte i łatwo w nich o oparzenia, a nawet spalenie...

Pęcherzyca - co to za choroba? Objawy, przyczyny i leczenie pęcherzycy

Przy pęcherzycy, w efekcie źle funkcjonującego układu odpornościowego, na skórze, błonach śluzowych, spojówkach i strunach głosowych, w jamie ustnej i w przełyku mogą pojawić się wypełnione płynem...

Aktualizacja: 27.02.2013 20:21
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.