porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, że recepta musi być wypisana jednym charakterem pisma?
Czy wiesz, że recepta musi być wypisana jednym charakterem pisma? Zgodnie z informacjami podanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, recepta musi ...
Jeśli lekarz odmówi ubezpieczonemu pacjentowi wypisania leków ze zniżką, naruszy prawo. Pacjent może później przed sądem cywilnym dochodzić naprawienia szkody przez lekarza lub nawet przez urzędników

Czy wiesz, że lekarz nie może odmówić ci wypisania recepty na leki ze zniżką?

Jeśli płacisz składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, to masz prawo do recepty na leki refundowane, czyli ze zniżką. Żaden lekarz nie może bezkarnie odebrać przysługującego ci prawa. Nie przejmuj się więc sporami lekarzy z urzędnikami Ministerstwa Zdrowia w sprawie recept i leków ze zniżką.

Według nowych przepisów Ministerstwa Zdrowia lekarze mają potwierdzać na recepcie, czy pacjent jest ubezpieczony. Na tej podstawie apteka sprzeda później leki ze zniżką.

Jednak lekarze buntują się i grożą, że nie będą tego robić. Czy w tej sytuacji pacjent będzie zmuszony płacić 100 proc. ceny leku? Prawnicy odpowiadają, że  do takiej sytuacji nie powinno dojść. Po pierwsze lekarz mający kontrakt z NFZ ma w ramach obowiązków również wypisywanie recept. Jeśli tego nie zrobi, nie wywiąże się z kontraktu. A za to grożą mu już kary finansowe.  

Prof. Ewa Łętowska, była Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje też na art. 415 kodeksu cywilnego, na podstawie którego pacjent może dochodzić przed sądem cywilnym naprawienia szkody. A szkodą jest konieczność zapłacenia pełnej ceny lub chodzenie od gabinetu do gabinetu w poszukiwaniu doktora, który przepisze dobrą receptę.

Jeśli natomiast w wyniku działania lekarza pogorszy się stan zdrowia, wówczas można na podstawie art. 444 kodeksu cywilnego dochodzić odpowiedzialności za wywołanie rozstroju zdrowia. Można pozwać lekarza, ale też resort zdrowia czy NFZ, które nie stworzyły właściwych warunków prawnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Lista leków refundowanych. Jakie będą zmiany w cenach leków dla cukrzyków? Lista leków refundowanych. Jakie będą zmiany w cenach leków dla cukrzyków?

Lantus jest i będzie nadal lekiem refundowanym dla pacjentów z cukrzycą typu 1. Od 1 września lek ten będzie refundowany także dla części pacjentów z cukrzycą typu 2.

Prawo do informacji medycznej - kto może w szpitalu dowiadywać się o stan zdrowia chorego? Prawo do informacji medycznej - kto może w szpitalu dowiadywać się o stan zdrowia chorego?

Prawo do informacji medycznej ma przede wszystkim sam pacjent. O jego zdrowie mogą się też dowiadywać jego bliscy, a także wskazane przez niego osoby.

Wyszukiwarka leków refundowanych. Czy LEK JEST REFUNDOWANY, gdzie sprawdzisz?

Lista leków refundowanych jest długa i trudna w obsłudze, ale na szczęście zauważył to ktoś z głową i teraz każdy pacjent może w sekundę sprawdzić swoje leki w wyszukiwarce leków refundowanych!...

Aktualizacja: 29.12.2012 13:17
Autor: AN
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.