porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZWYKŁA chrypka - POWAŻNA choroba? O czym świadczy chrypka? Zwykła chrypka, która długo się utrzymuje może świadczyć o poważnej ...
XX finał: WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY zbiera na pompy insuliniowe

Czym grozi dziecku cukrzyca u kobiety w ciąży?

Czy kobieta chora na cukrzycę może urodzić zdrowe dziecko? Tak, pod warunkiem, że, będzie rygorystycznie przestrzegać zaleceń specjalistów na etapie planowania ciąży i w czasie jej trwania. Obecnie, dzięki wielu możliwościom trzymania cukru w ryzach m.in. dzięki pompom insulinowym, ciąża kobiety z cukrzycą może się różnić od zwykłej ciąży jedynie liczbą wizyt u lekarzy. 

Różnica między dobrze prowadzoną ciążą u kobiety chorej na cukrzycę, a ciążą zdrowej matki, polega na znacznie częstszych wizytach u lekarza, a raczej lekarzy (bo ciąża z cukrzycą powinna być nadzorowana przez sztab specjalistów), częstszych badaniach (m.in. 2 razy robi się echo serca płodu) i przedterminowym rozwiązaniu, bo przy cukrzycy szybciej starzeje się łożysko. Dzieci kobiet z wyrównaną cukrzycą przed i w czasie ciąży, mogą być zupełnie zdrowe.

Pompy insulinowe od Jurka Owsiaka i WOŚP

Jednak trzeba pamiętać, że ciąża u kobiety z cukrzycą jest zawsze ciążą wysokiego ryzyka i może być obarczona powikłaniami zarówno ze strony płodu, jak i matki. Aby kobieta urodziła zdrowe dziecko zajście w ciążę powinna być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami  – chodzi o to, aby zarówno przed zajściem w ciążę, jak i przez cały okres jej trwania choroba była wyrównana - ideałem jest osiągnięcie w tym czasie normoglikemii.

Aby tak się stało, przyszła mama musi być pod opieką ginekologa-położnika doświadczonego w prowadzeniu ciąż u kobiet z cukrzycą, a także pod kontrolą diabetologa, dietetyka, a potem i neonatologa. 

Kobiety, które chcą mieć dziecko, a chorują na cukrzycę muszą wiedzieć, że wszelke skoki, wahania i podwyższone wartości glikemii, jak i przyjmowanie niektórych niektórych leków, mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Przyszłe mamy powinny zadbać o odpowiednio zdrową dietę, unikać słodyczy i produktów o wysokim indeksie glikemicznym (może to wpłynąć negatywnie na cukry poposiłkowe i wydłużyć czas przygotowania do ciąży) oraz  stosować kwas foliowy.

Pompa insulinowa dla kobiet w ciąży

Bardzo pomocna w wyrównaniu cukrzycy jest pompa insulinowa, niestety jej zakup to wydatek kilku tys. zł. Dzięki uprzejmości Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wiele ośrodków diabetologicznych zostało wyposażonych w pompy insulinowych, które są wypożyczane przyszłym matkom na czas przygotowania i ciąży. Niestety ilość pomp jest ograniczona i najczęściej po konsultacji z lekarzem trzeba się wpisać na listę osób oczekujących na wypożyczenie pompy. W czasie ciąży NFZ refunduje zakup zestawów infuzyjnych. 

- Chcemy kupić kolejnych kilkaset urządzeń, aby w 100% zaspokoić potrzeby przyszłych matek - pisze na stronie internetowej WOŚP Jurek Owsiak. -  W czasie XX Finału (8 stycznia 2012 r.) chcemy także przeprowadzić ogromną kampanię medialną na rzecz walki z tą chorobą wszystkich Polaków, bez względu na ich płeć czy wiek.  

Co grozi matce, co grozi dziecku?

Kobiety z niewyrównaną cukrzycą narażone są na poronienia na wczesnym etapie ciąży albo obumarcie płodu. U dzieci matek, które w czasie pierwszego trymestru miały problemy z chorobą cukrzycową (hiperglikemię), mogą wystąpić różne problemy zdrowotne i wady, np. wady serca, wady układu nerwowego i kostnego.  

Inne nieprawidłowości to makrosomia (ryzyko urodzenia dużego, ponad 4 kilogramowego dziecka) - w odpowiedzi na wzrost glikemii w krwi matki płód wytwarza większą ilość insuliny, która doprowadza u niego do nadmiernej masy, przy czym układ oddechowy jest niedojrzały co doprowadza np. do zaburzeń oddychania po porodzie.; hipoglikemia noworodkowa; hipotrofia czyli zahamowanie wzrostu płodu występujące najczęściej u matek z cukrzycą z przewlekłymi powikłaniami naczyniowymi.

Jedynym leczeniem cukrzycy w ciąży jest podawanie insuliny za pomocą penów lub pompy insulinowej, dieta, umiarkowany wysiłek fizyczny i pomiary glikemii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową. Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową.

W cukrzycy ciążowej najważniejsze jest właściwe odżywianie. Jeśli będziesz przestrzegać kulinarnych zasad, unikniesz zastrzyków z insuliną. Po wykryciu cukrzycy ciążowej, najważniejszą sprawą jest...

Cukrzyca. Czy znasz prawdy i mity o cukrzycy?

Cukrzyca to dobrze zbadana choroba. Jednak wokół niej pokutuje wiele mitów nie mających nic wspólnego z prawdą. Jakie opinie o cukrzycy są nieprawdziwe?

Cukrzyca. Kto jest zagrożony cukrzycą?

Nawet jeśli wydaje ci się, że cukrzyca nie dotyczy ciebie, może być zupełnie inaczej. Dowiedz się czy nie jesteś w grupie ryzyka. Kto jest zagrożony cukrzycą?

Aktualizacja: 08.01.2012 10:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Jan Król, prawa ręka ojca Rydzyka. Kim jest? Co robi?

Kim jest ojciec Jan Król, wicedyrektor Radia Maryja i Telewizji ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.