porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZWYKŁA chrypka - POWAŻNA choroba? O czym świadczy chrypka? Zwykła chrypka, która długo się utrzymuje może świadczyć o poważnej ...
XX finał: WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY zbiera na pompy insuliniowe

Czym grozi dziecku cukrzyca u kobiety w ciąży?

Czy kobieta chora na cukrzycę może urodzić zdrowe dziecko? Tak, pod warunkiem, że, będzie rygorystycznie przestrzegać zaleceń specjalistów na etapie planowania ciąży i w czasie jej trwania. Obecnie, dzięki wielu możliwościom trzymania cukru w ryzach m.in. dzięki pompom insulinowym, ciąża kobiety z cukrzycą może się różnić od zwykłej ciąży jedynie liczbą wizyt u lekarzy. 

Różnica między dobrze prowadzoną ciążą u kobiety chorej na cukrzycę, a ciążą zdrowej matki, polega na znacznie częstszych wizytach u lekarza, a raczej lekarzy (bo ciąża z cukrzycą powinna być nadzorowana przez sztab specjalistów), częstszych badaniach (m.in. 2 razy robi się echo serca płodu) i przedterminowym rozwiązaniu, bo przy cukrzycy szybciej starzeje się łożysko. Dzieci kobiet z wyrównaną cukrzycą przed i w czasie ciąży, mogą być zupełnie zdrowe.

Pompy insulinowe od Jurka Owsiaka i WOŚP

Jednak trzeba pamiętać, że ciąża u kobiety z cukrzycą jest zawsze ciążą wysokiego ryzyka i może być obarczona powikłaniami zarówno ze strony płodu, jak i matki. Aby kobieta urodziła zdrowe dziecko zajście w ciążę powinna być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami  – chodzi o to, aby zarówno przed zajściem w ciążę, jak i przez cały okres jej trwania choroba była wyrównana - ideałem jest osiągnięcie w tym czasie normoglikemii.

Aby tak się stało, przyszła mama musi być pod opieką ginekologa-położnika doświadczonego w prowadzeniu ciąż u kobiet z cukrzycą, a także pod kontrolą diabetologa, dietetyka, a potem i neonatologa. 

Kobiety, które chcą mieć dziecko, a chorują na cukrzycę muszą wiedzieć, że wszelke skoki, wahania i podwyższone wartości glikemii, jak i przyjmowanie niektórych niektórych leków, mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu w pierwszych tygodniach ciąży. Przyszłe mamy powinny zadbać o odpowiednio zdrową dietę, unikać słodyczy i produktów o wysokim indeksie glikemicznym (może to wpłynąć negatywnie na cukry poposiłkowe i wydłużyć czas przygotowania do ciąży) oraz  stosować kwas foliowy.

Pompa insulinowa dla kobiet w ciąży

Bardzo pomocna w wyrównaniu cukrzycy jest pompa insulinowa, niestety jej zakup to wydatek kilku tys. zł. Dzięki uprzejmości Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wiele ośrodków diabetologicznych zostało wyposażonych w pompy insulinowych, które są wypożyczane przyszłym matkom na czas przygotowania i ciąży. Niestety ilość pomp jest ograniczona i najczęściej po konsultacji z lekarzem trzeba się wpisać na listę osób oczekujących na wypożyczenie pompy. W czasie ciąży NFZ refunduje zakup zestawów infuzyjnych. 

- Chcemy kupić kolejnych kilkaset urządzeń, aby w 100% zaspokoić potrzeby przyszłych matek - pisze na stronie internetowej WOŚP Jurek Owsiak. -  W czasie XX Finału (8 stycznia 2012 r.) chcemy także przeprowadzić ogromną kampanię medialną na rzecz walki z tą chorobą wszystkich Polaków, bez względu na ich płeć czy wiek.  

Co grozi matce, co grozi dziecku?

Kobiety z niewyrównaną cukrzycą narażone są na poronienia na wczesnym etapie ciąży albo obumarcie płodu. U dzieci matek, które w czasie pierwszego trymestru miały problemy z chorobą cukrzycową (hiperglikemię), mogą wystąpić różne problemy zdrowotne i wady, np. wady serca, wady układu nerwowego i kostnego.  

Inne nieprawidłowości to makrosomia (ryzyko urodzenia dużego, ponad 4 kilogramowego dziecka) - w odpowiedzi na wzrost glikemii w krwi matki płód wytwarza większą ilość insuliny, która doprowadza u niego do nadmiernej masy, przy czym układ oddechowy jest niedojrzały co doprowadza np. do zaburzeń oddychania po porodzie.; hipoglikemia noworodkowa; hipotrofia czyli zahamowanie wzrostu płodu występujące najczęściej u matek z cukrzycą z przewlekłymi powikłaniami naczyniowymi.

Jedynym leczeniem cukrzycy w ciąży jest podawanie insuliny za pomocą penów lub pompy insulinowej, dieta, umiarkowany wysiłek fizyczny i pomiary glikemii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową. Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową.

W cukrzycy ciążowej najważniejsze jest właściwe odżywianie. Jeśli będziesz przestrzegać kulinarnych zasad, unikniesz zastrzyków z insuliną. Po wykryciu cukrzycy ciążowej, najważniejszą sprawą jest...

Test obciążania glukozą - na czym polega i dlaczego się go robi?

Cukrzyca może przez długi czas rozwijać się bezobjawowo. Dlatego też powinniśmy kontrolować poziom glukozy we krwi co 3 lata. Jeśli wynik badania okaże się nieprawidłowy, lekarz zleci wykonanie...

Jakie problemy ze skórą mogą mieć diabetycy? Jak im zaradzić?

Często cukrzyca przez długi czas rozwija się w ukryciu, a jej pierwszym sygnałem są kłopoty ze skórą. U diabetyków jest ona bowiem znacznie delikatniejsza niż u zdrowego człowieka. Z powodu...

Aktualizacja: 08.01.2012 10:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.