porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Cytomegalia - prawdy i mity. Co powinna wiedzieć każda kobieta? Cytomegalia zwykle nie jest groźna, ale zakażenie w czasie ciąży ...
Masz cukrzycę? Uważaj na poważne powikłanie jakim jest kwasica ketonowa

Czym jest i co powoduje kwasica ketonowa?

Kwasica ketonowa jest to zespół zaburzeń metabolicznych. Najczęściej pojawia się jako ostre powikłanie cukrzycy spowodowane nagłym niedoborem insuliny, ale również w wyniku głodu lub nadużywania alkoholu. Kwasica ketonowa jest dużym zagrożeniem dla życia. Jakie są jej objawy i metody leczenia?

Kwasica ketonowa może pojawić się w sytuacjach pominięcia, przyjmowania zbyt małych dawek lub przerwania stosowania insuliny. Jej brak sprawia, że cukier gromadzi się we krwi, ale nie może być przyswojony przez komórki. Reakcją obronną organizmu jest spalanie tłuszczu zamiast glukozy. Dochodzi wtedy do wydzielania ciał ketonowych, które mają kwaśny odczyn. Gdy stan ten przedłuża się, maleje ilość rezerwy zasadowej w organizmie, a to prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. 

Objawy kwasicy ketonowej

Najczęstszymi objawami kwasicy ketonowej są: wzmożone pragnienie, wielomocz, nudności i osłabienie. Pojawia się charakterystyczny oddech Kussmaula (przyśpieszony i głęboki, a potem płytki) oraz zapach acetonu z ust. W cięższym stanie występują zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka. Kwasica ketonowa jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Śmiertelność wynosi 5–10% przypadków. Częste stany kwasicy ketonowej mogą mieć trwały negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Diagnostyka i leczenie kwasicy ketonowej

Kwasica ketonowa może wystąpić jako powikłanie w przebiegu cukrzycy każdego typu. Najczęściej jednak w przypadku cukrzycy typu 1, gdzie bywa pierwszym objawem choroby. Rozpoznanie kwasicy ketonowej  jest możliwe na podstawie objawów klinicznych oraz badań  laboratoryjnych.
O kwasicy ketonowej może świadczyć:

  • hiperglikemia (zbyt wysoki poziom cukru we krwi >400 mg/dl),
  • glikozuria (glukoza w moczu) i ketonuria (ciała ketonowe w moczu),
  • kwasica metaboliczna (pH krwi tętniczej <7,25),
  • spadek stężenia jonów sodu, a zwiększenie stężenia jonów potasu w osoczu.

Leczenie polega na dożylnym podaniu insuliny, uzupełnieniu płynów oraz wyrównaniu zaburzeń kwasowo-zasadowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cukrzyca. Jakie są powikłania i choroby diabetyków? Na co uważać? Cukrzyca. Jakie są powikłania i choroby diabetyków? Na co uważać?

Osoby chorujące na cukrzycę dotykają często również inne schorzenia. Niektórym powikłaniom można zapobiegać, między innymi poprzez regularną kontrolę stanu zdrowia czy szczepienia. Dlaczego grypa czy...

Cukrzyca. Czy znasz prawdy i mity o cukrzycy?

Cukrzyca to dobrze zbadana choroba. Jednak wokół niej pokutuje wiele mitów nie mających nic wspólnego z prawdą. Jakie opinie o cukrzycy są nieprawdziwe?

Cukrzyca. Kto jest zagrożony cukrzycą?

Nawet jeśli wydaje ci się, że cukrzyca nie dotyczy ciebie, może być zupełnie inaczej. Dowiedz się czy nie jesteś w grupie ryzyka. Kto jest zagrożony cukrzycą?

Aktualizacja: 17.04.2018 17:41
Autor: Anna Jaworska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Irena Santor to gwiazda pierwszej klasy. Znakomita piosenkarka, która od ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.