porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są rodzaje zapalenia płuc? Co wywołało zapalenie płuc? Gdzie doszło do zakażenia? Gdzie dokładnie ...
Czy znasz objawy tej groźnej i czasem trudnej do wykrycia choroby? Co powinno cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

ZAPALENIE PŁUC - jak je rozpoznać? Czym objawia się zapalenie płuc?

Wszystko zależy od tego, co je wywołało: bakterie, wirusy, drobnoustroje atypowe czy grzyby. Początek zapalenia płuc może być bardzo gwałtowny, ale może być też tak, że choroba przebiegnie prawie niezauważalnie. Jakie objawy wskazują na poszczególne rodzaje zapalenia płuc? Sprawdź czym objawia się zapalenie płuc?

Jakie są objawy wirusowego zapalenia płuc?

Zapalenie płuc - jak je rozpoznać? Przy wirusowym zapaleniu płuc pierwsze objawy są bardzo podobne do tych, które występują przy grypie. Chory jest osłabiony, skarży się na złe samopoczucie, ogólne rozbicie, bóle głowy i mięśniowe. Może mieć wysoką temperaturę. Następnie, gdy już zaatakowane zostaną płuca, pojawia się suchy kaszel, duszność i ból w klatce piersiowej.

Jakie są objawy bakteryjnego lub wywołanego przez grzyby zapalenia płuc?

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc są bardziej gwałtowne. Temperatura niejednokrotnie dochodzi do 40 st. C, pojawiają się dreszcze, suchy kaszel, chory się poci i jest bardzo osłabiony. Podobne objawy obserwuje się przy zapaleniu wywołanym grzybami.

Jakie są objawy atypowego zapalenia płuc?

Atypowe (m.in. mykoplazmatyczne, od wywołującego je drobnoustroju) zapalenie płuc charakteryzują bóle mięśniowe, suchy kaszel, nieco podwyższona temperatura ciała oraz osłabienie. Objawy są łagodniejsze niż w pozostałych odmianach zapalenia płuc, ale choroba trwa długo, zdarza się, że nawet kilka tygodni.

Jakie badania pomagają stwierdzić zapalenie płuc?

Zdarza się, że zapalenie płuc rozwija się bardzo powoli i początkowo, poza zmęczeniem, silnym osłabieniem organizmu i złym samopoczuciem nie daje innych objawów. Trzymajmy więc rękę na pulsie, by w porę pójść do lekarza.

Poza osłuchaniem, podejrzewanemu o zapalenie płuc pacjentowi lekarz zwykle zleca rentgen klatki piersiowej oraz badania laboratoryjne – przede wszystkim poziom OB, CRP i leukocytów we krwi.

Przeczytaj też:

>> Czy wiesz, że pneumokokowe zapalenie płuc jest groźne dla zdrowia i życia dorosłego człowieka?

>> Jakie są rodzaje zapalenia płuc?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno grypa jak i przeziębienie to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, ale wywołują je różne typy wirusów. Mimo podobieństw, choroby mają inny przebieg i mogą prowadzić do różnych powikłań.

Wirusowe zapalenie płuc wywołane przez świńską grypę - jakie objawy i leczenie?

Sezon na grypę trwa. Zarówno zwykła sezonowa, jak i świńska grypa wywołana wirusem A/H1N1 mogą mieć ostry przebieg i ciężkie powikłania. Jednym z nich jest wirusowe zapalenie płuc, jak je rozpoznać i...

Ból gardła: Co powoduje choroby gardła, jakie są objawy? Ból gardła: Co powoduje choroby gardła, jakie są objawy?

Zapalenie gardła zwykle mija po tygodniu. Ale przez ten tydzień nosimy w gardle kaktusy, stłuczone szkło i inne akcesoria fakirów. Mówimy, że nas „drapie”. Skąd się bierze to drapanie? Co powoduje...

Aktualizacja: 09.07.2013 10:06
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.