porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczyć zapalenie węzłów chłonnych? Węzły chłonne stanowią ważny element układu odpornościowego. Ale czasami i ...
Dializowanie to sposób na utrzymanie przy życiu chorych z niewydolnością nerek

Dializa - na czym polega, czemu służy?

Dializa - na czym polega, czemu służy?

Dializowanie pozwala chorym z niewydolnością nerek czekać na przeszczep.

fot.: Photos.com
Dializa konieczna jest wtedy, kiedy przestają pracować nerki, a organizm jest zatruwany szkodliwymi substancjami. Wtedy jedynym ratunkiem dla chorego są dializy, które często są okresem przejściowym przed przeszczepem. Na czym polega dializowanie?

Czym są dializy i kto je musi stosować?

Dializy polegają na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii - metabolitów, a także usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.

Podczas dializy pacjent jest podłączony do specjalnego urządzenia - dializatora, do którego trafia krew. Pacjentowi wbijane są igły dializacyjne umożliwiające pobieranie krwi z naczyń krwionośnych i cieniutkimi rurkami trafia ona do urządzenia. Maszyna oczyszcza krew i ta wraca do organizmu.

Jedna wizyta w stacji dializ może trwać nawet 5 godzin, a trzeba chodzić na nie nawet trzy razy w tygodniu. Niestety, często przy dializach występują skutki uboczne m.in. wysoka gorączka, bóle głowy, skurcze mięśni. Co gorsze w tym czasie obowiązuje dieta i ograniczone spożywanie płynów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kto może zostać DAWCĄ NERKI?

Przeszczep nerki to często jedyna szansa na powrót do zdrowia, a nawet uratowanie życia osobom z niewydolnością nerek. Choć chyba każdy z nas poświęciłby własny organ najbliższej osobie, nie każdy...

Jak długo można żyć na dializach? Jak długo można żyć na dializach?

Niewydolność nerek powoduje zatrucie całego organizmu i rozwój wielu schorzeń, takich chociażby jak nadciśnienie tętnicze czy niedokrwistość. Dla osób, które na nią cierpią, szansą na dalsze życie...

PRZEWLEKŁA CHOROBA NEREK. Dlaczego jest tak groźna? Objawy, leczenie, profilaktyka

Co to jest przewlekła niewydolność nerek i jakie są jej przyczyny? Ponad 600 milionów ludzi na świecie ma uszkodzone nerki. W Polsce na choroby nerek cierpi około 4 mln osób, czyli jedna na...

Aktualizacja: 12.11.2013 16:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?

Ksiądz Adam Boniecki to ważna postać życia społecznego w Polsce ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.