porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uchronić się przed chorobami przenoszącymi przez KLESZCZE? Ukąszenie przez kleszcza może wywołać groźne choroby, jak m.in. boreliozę ...
Zatkane ucho - jak sobie z nim poradzić?

Dlaczego gorzej słyszymy? Jak prawidłowo czyścić uszy?

O tym, że wszechobecny hałas uszkadza nasz słuch, nikogo nie trzeba przekonywać. Ale do takiego pogorszenia słuchu dochodzi dość szybko. Zdarza się też, że słuch pogarsza się nam z błahego powodu, np. zatkania przewodu słuchowego przez korek woskowinowy.

Ucho środkowe i wewnętrzne bardzo łatwo można uszkodzić. Dlatego osłoną dla niego jest ucho zewnętrzne - czyli małżowina uszna oraz przewód słuchowy - które stanowią pierwszą linię obrony przed różnymi zanieczyszczeniami. A wokół nas nie brakuje zanieczyszczeń, które chętnie wtargnęłyby do naszego ucha. Są to głównie kurz, pył, spaliny, pyłki roślin.

Pułapka na kurz

W początkowej, chrzęstnej części przewodu słuchowego (od strony małżowiny usznej) jest wiele gruczołów, wydzielających woskowinę. To żółtawa lub brązowa masa, czasem półpłynna, a czasem sucha, która zawiera drobiny barwnika, złuszczone komórki nabłonkowe i tłuszczowe. Jej skład chemiczny zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów. Normalnie woskowina nie przesuwa się w głąb przewodu słuchowego, w kierunku błony bębenkowej, ale systematycznie wydobywa się na zewnątrz w postaci drobnych, pokruszonych kawałeczków. Woskowina natłuszcza przewód słuchowy zewnętrzny i chroni tym samym skórę przed drobnymi urazami oraz zapobiega przedostawaniu się wody do środka ucha. Gdy do przewodu dostanie się np. kurz lub wpadnie mała muszka – woskowina unieruchamia je. Potem wraz z nią zanieczyszczenia przesuwają się w stronę małżowiny usznej i wypadają z ucha. Jest to tzw. mechanizm samooczyszczania.

Kłopotliwy nadmiar

Gruczoły w przewodzie słuchowym zwykle wydzielają tyle woskowiny, ile potrzeba do ochrony ucha i samooczyszczania. Niestety, czasem jest jej za dużo. Z predyspozycją do nadmiernej produkcji możemy się urodzić. Ale sprzyja temu również np. częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku – gruczoły nasilają wówczas swoją aktywność, by sprostać większemu zadaniu. Więcej woskowiny w uszach mogą też mieć miłośnicy stoperów czy słuchawek walkmanów wkładanych do ucha, a także osoby niedosłyszące, które noszą aparaty słuchowe. Ponieważ skóra przewodu słuchowego jest wtedy mechanicznie drażniona, broni się właśnie za pomocą woskowiny.
Do nadprodukcji woskowiny dochodzi także wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym wydzieliny w uszach jest więcej.

Jak przez mgłę

Jeśli nie będziemy systematycznie myć uszu, z woskowiny utworzy się twardy korek. Może on uszkodzić delikatną błonę bębenkową, ale przede wszystkim osłabia nasz słuch zatykając przewód słuchowy. Do takiego zatkania dochodzi zwykle nagle, np. po kąpieli, gdy korek spęcznieje albo po czyszczeniu ucha patyczkami higienicznymi, kiedy woskowina zostaje „upchana” w wąskim kostnym odcinku przewodu słuchowego. Jeżeli już dojdzie do zaczopowania ucha, nagle zaczynamy gorzej słyszeć dźwięki z otoczenia, a lepiej własny głos, szczególnie niskie tony (przypomina to „dudnienie” w głowie). Mamy wrażenie, że swój głos słyszymy uchem zatkanym, podczas gdy dźwięki z zewnątrz odbieramy drugim. Często w zakorkowanym uchu nam szumi. Gdy korek woskowinowy jest wepchnięty aż do błony bębenkowej, pojawia się ból ucha i zawroty głowy. Zaleganie korka woskowinowego może prowadzić do stanów zapalnych skóry przewodu słuchowego.

Płukanie ucha

Gdy zatka nam się ucho, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do laryngologa. Płucze on ucho letnią wodą z dużej strzykawki. Jeśli zabieg ten nie przyniesie oczekiwanego efektu, bo np. korek jest zbyt twardy lub mocno się zaklinował, wówczas lekarz wyciąga go metalowym haczykiem przypominającym szydełko. U niektórych osób (np. po radioterapii w obrębie głowy) w przewodzie słuchowym powstaje korek woskowinowo naskórkowy – naskórek przyrasta do stwardniałej woskowiny i trudno wtedy wyciągnąć taki czop bez zranienia skóry. Po usunięciu go haczykiem czy specjalnym ssakiem – trzeba przez kilka dni aplikować do ucha lecznicze krople.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Tak prozaiczna rzecz, jak codzienne czyszczenie uszu jest całkiem prosta. Ale czy naprawdę robimy to dobrze? Do mycia używamy ciepłej wody i delikatnego środka o neutralnym dla skóry pH. Palcem czyścimy tylko zewnętrzną część ucha – małżowinę uszną oraz przewód słuchowy zewnętrzny. Sięgamy tak daleko, jak się da, ale... nic na siłę. Do czyszczenia przewodów słuchowych nie używamy patyczków z watą, długich paznokci, agrafek ani spinaczy biurowych, spinek do włosów z nawiniętą watką itp. Jak się okazuje nasza pomysłowość w tej dziedzinie jest nieograniczona, tymczasem każdy twardy przedmiot (wcale nie musi być ostro zakończony) z łatwością może uszkodzić cieniutką i delikatną błonę bębenkową. A to grozi upośledzeniem słuchu. Patyczkiem z watą możemy czyścić jedynie zakamarki małżowiny usznej. Po wytarciu ucha do sucha możemy raz w tygodniu wkroplić do niego np. A-cerumen, preparat, który zmiękcza woskowinę i ułatwia jej samoistne usunięcie z przewodu słuchowego (w przypadku, gdy woskowina gromadzi się w nadmiarze, czynność tę trzeba powtórzyć jeszcze raz w tygodniu).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
DOMOWE SPOSOBY na ZAPALENIE UCHA. Jak leczyć zapalenie ucha? DOMOWE SPOSOBY na ZAPALENIE UCHA. Jak leczyć zapalenie ucha?

Zapalenia ucha to wyjątkowo bolesna choroba. Najczęściej jest powikłaniem po niewyleczonej infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybicznej. Zwykle przy leczeniu zapalenia ucha laryngolog podaje...

Jak leczyć ZAPALENIE UCHA?

Zapaleniu ucha środkowego towarzyszy dotkliwy, ostry ból, który nasila się nocą. Towarzyszy mu uczucie zatkania ucha i pogorszenie słuchu. Z leczeniem nie warto zwlekać.

BÓL UCHA. Jak domowymi sposobami uporać się z bólem ucha?

Ból ból ucha wskazuje na zapalenie lub infekcję tego narządu. Nie lekceważ go i jeśli utrzymuje się kilka dni koniecznie odwiedź lekarza. Zanim jednak to zrobisz, spróbuj sprawdzonymi domowymi...

Aktualizacja: 15.05.2012 09:08
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]
Filip Chajzer: Kim jest, co osiągnął [KARIERA, RODZINA]

Filip Chajzer musi mocno pracować na to, aby nie mówiono ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.