porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DLACZEGO ROBI NAM SIĘ SŁABO? Dlaczego MDLEJEMY? Jak sobie z tym radzić? Czy zdarzyło się, że nagle poczułaś, że odpływasz? Świat przed ...
Kruchość naczyń krwionośnych - o czym świadczy?

Dlaczego powstają SINIAKI? Jaka DIETA na wzmocnienie naczyń krwionośnych?

U niektórych osób wystarczy nawet niewielki uraz, czasem mocniejsze ściśnięcie ręki przy powitaniu, aby na ciele pojawił się siniak. To dowód na kruchość naczyń krwionośnych.

O kondycji naczyń krwionośnych decyduje wiele czynników. Są to m.in. długie stanie oraz siedzenie za biurkiem, noszenie butów na wysokich obcasach, nadwaga. Osoby, u których z byle powodu tworzą się siniaki powinny wraz ze swoim lekarzem ustalić, co jest przyczyną słabej kondycji i kruchości naczyń krwionośnych. A powodów może być wiele, np. schorzenia układu krwionośnego, palenie papierosów, wrodzone predyspozycje do kruchości naczyń. Niezależniejednak od przyczyny kruchości naczyń, można temu zaradzić.

Skąd te siniaki?

Tworzą się one, gdy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek. Miejsce, gdzie pojawił się siniak boli, a skóra nad nim robi się ciemnoczerwona. Aby przyspieszyć gojenie się siniaka, należy jak najszybciej przyłożyć na chore miejsce zimny okład. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i podskórne krwawienie oraz łagodzi ból. Po 1-2 dniach można zimne okłady zastąpić ciepłymi i wilgotnymi kompresami – ciepło rozszerza naczynia krwionośne, przyspieszając gojenie. Siniak szybciej się wchłonie, gdy posmarujemy sianiaka preparatem zawierającym wyciąg z arniki lub kasztanowca. Bardzo rozległe siniaki lub takie, które są znacznie opuchnięte, powinien zobaczyć lekarz, ponieważ niekiedy, drobna z pozoru kontuzja może być zwiastunem poważniejszej dolegliwości.

Jaka dieta na wzmocnienie naczyń krwionośnych?

Może wpłynąć na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, ale efektu nie osiągnie się szybko. Poza tym, dość często dla wzmocnienia naczyń krwionośnych potrzebne są leki lub witaminy, które może zalecić tylko lekarz. Profilaktycznie warto jednak wzbogacić codzienny jadłospis o świeże warzywa i owoce, które są źródłem witaminy C. Najwięcej witaminy C zawiera czerwona papryka, jarmuż, czerwona kapusta, czarne porzeczki, truskawki, pomarańcze. Na stan naczyń wpływa również witamina K, którą znajdziemy w brokułach, rzepie, szpinaku, sałacie, kapuście, awokado, brzoskwiniach. Szczelność naczyń poprawia witamina PP, a dostarczymy ją organizmowi jedząc drożdże, mięso, ryby, rośliny strączkowe oraz pieczywo pełnoziarniste, mleko oraz warzywa i owoce. Dobroczynny wpływ na naczynia ma również rutyna, która działa przeciwwysiękowo oraz uszczelniająco na naczynia krwionośne. Najwięcej rutyny zawiera kasza gryczana i owoce aronii.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cytryna i kwasek cytrynowy - dobrodziejstwa codziennej diety. Cytryna i kwasek cytrynowy - dobrodziejstwa codziennej diety.

Najnowsze badania naukowców i zielarzy potwierdzają, że kwas cytrynowy ma zbawienną rolę dla ludzkiego organizmu. Jest w cytrynach, pomarańczach i owocach typu żurawina. Chroni przed chorobami...

Jak łagodzić skutki stłuczeń i zwichnięć?

Ślisko, mokro, łatwo o upadek. Skutki to potłuczenia kolan, zwichnięte kostki, siniaki. Człowiek instynktownie usiłuje utrzymać równowagę, na przykład wymachując rękami. Dlatego zamiast jednego...

Jakie są domowe metody na skaleczenia, zadrapania i małe rany? Czy wiesz, jak leczyć typowe letnie urazy bez wizyty w aptece?

Drobne rany, zadrapania, skaleczenia czy rozcięcia nie wymagają wizyty na pogotowiu. Z tymi urazami poradzisz sobie sam i wykorzystując sprawdzone, naturalne recepty. Jak zaradzić letnim urazom?

Aktualizacja: 11.06.2012 14:22
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Domańska, partnerka Andrzeja Krzywego. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Domańska, partnerka Andrzeja Krzywego. Kim jest? Co osiągnęła? Na ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.