porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CHOROBY TROPIKALNE. Jakie są OBJAWY MALARII? Wakacyjne wyjazdy do egzotycznych krajów kojarzą się z odpoczynkiem i ...
Omdlenia mogą sygnalizować poważne schorzenia serca lub błędnika

DLACZEGO ROBI NAM SIĘ SŁABO? Dlaczego MDLEJEMY? Jak sobie z tym radzić?

Czy zdarzyło się, że nagle poczułaś, że odpływasz? Świat przed oczami wiruje, w ustach czujesz słodycz, a na twarzy, szyi i dłoniach pojawiają się krople potu. To pierwsze sygnały omdlenia.

Chociaż wiele osób uważa, że omdlenia nie są niczym groźnym warto wiedzieć, że chwilowa utrata przytomności może być pierwszym sygnałem rozwijania się poważnej choroby. Dlatego powtarzające się epizody utraty świadomości powinny być dokładnie przeanalizowane przez lekarza. Zwykle zaleca on wykonanie EKG, aby ocenić pracę serca oraz badanie krwi, by upewnić się, czy omdlenia nie są spowodowane przez niedokrwistość.

Reakcja obronna

Lekarze mówią, że omdlenie to nagła utrata przytomności, zwykle krótkotrwała, którą poprzedzają zawroty głowy lub tzw. odpływanie, czyli tracenie kontaktu z rzeczywistością. Omdlenie to reakcja obronna organizmu, która ma ochronić mózg przed dodatkową utratą tlenu. Gdy mdlejemy, nieświadomie upadamy, pozwalając tym samym, by większa porcja krwi dotarła do mózgu.

Dlaczego mdlejemy?

Klasyczną przyczyną jest nagły spadek ciśnienia krwi, czyli hipotensja ortostatyczna. Taki spadek ciśnienia często pojawia się u młodych osób, które kilka dni spędziły w łóżku. Częściej jednak u osób starszych, które mają kłopoty z krążeniem lub przyjmujących leki obniżające ciśnienie. Często jest to także efekt zaburzeń rytmu serca. U cierpiących na cukrzycę w ten sposób mogą się objawiać spadki stężenia glukozy we krwi, np. po przedawkowaniu insuliny. Podobnie przygody mogą mieć osoby stale się odchudzające. Niektórzy z nas są narażeni na omdlenia określane jako reakcja wasowagalna. W pewnych okolicznościach nerw błędny, który przebiega wzdłuż szyi i klatki piersiowej i kontroluje wiele niezależnych od naszej woli procesów, nagle kieruje krew do jednej części organizmu, a to sprawia, że mniej krwi trafia do mózgu. Powodem omdlenia może być też duży stres, czasem depresja, widok krwi lub niektóre zapachy. Bywa też, że mdlejemy z głodu lub po nadmiernym wysiłku fizycznym.

Czy to się leczy?

Wszystko zależy od przyczyny. Jednak w większości przypadków dolegliwość nie wymaga leczenia. Osoby z niedomagającym lub chorym sercem powinny uzgodnić z lekarzem zmianę lub inną dawkę leku. Cierpiący z powodu cukrzycy mogą poprosić lekarza o przepisanie glukagonu, hormonu, który szybko zwiększa stężenie glukozy we krwi. Lek trzeba nosić ze sobą. Gdy czujemy, że zaczynamy odpływać, wystarczy wcisnąć do ust niewielka porcję żelu, by dobrze się poczuć.

Jak sobie radzić?

1. Jeśli zdarza ci się zemdleć lub zasłabnąć z głodu musisz jeść 4-6 razy dziennie, ale w posiłkach powinno być niewiele cukru. Czasem, by uregulować stężenie glukozy we krwi konieczne jest przyjmowanie niewielkiej dawki chromu (pikolinianowa pochodna chromu).

2. Osoby mdlejące na widok krwi lub podobnych przeżyć psychicznych powinny stopniowo przyzwyczajać się do takich widoków. Ta technika walki z omdleniami nazywana jest wizualizacją.

3. Jeżeli czujesz się źle i spodziewasz się omdlenia połóż się tak, aby głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała. To pozwoli na szybki przepływ krwi do mózgu.

4. Jeżeli nie możesz się położyć usiądź, głowę opuść poniżej poziomu serca. Nie wkładaj jej między kolana, bo gdy stracisz przytomność, możesz upaść na głowę i doznać poważnego urazu.

5. Gdy zdarza ci się zasłabnąć zaraz po wstaniu z łóżka, musisz wstawać stopniowo.

6. Jeśli czujesz się tak, jakbyś miał zemdleć, wypij jak najszybciej szklankę soku pomarańczowego lub wody gazowanej z cukrem.

7. W czasie upałów niektórzy z nas potrzebują więcej płynów i soli. Nie należy się przed tym wzbraniać. Codziennie należy wypić 8-10 szklanek klarownych płynów (soki owocowe, warzywne, woda, buliony). Sól traconą z potem można uzupełnić dodając jej nieco więcej do jedzenia. Jeżeli tę kurację zakończymy z końcem lata, nie wyrządzimy sercu żadnej szkody.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Napięciowe bóle głowy - jak sobie z nimi radzić, jakie leki na ból głowy i domowe metody?

Trudno byłoby znaleźć osobę, którą nigdy nie bolała głowa. Jest to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości. Dlaczego tak często nam dokucza? Jak szybko pokonać ból? Boli głowa - ból napięciowy...

O czym świadczą omdlenia?

Według statystyk medycznych ponad 40 procent zdrowych ludzi przynajmniej raz w życiu doświadcza omdlenia. Mówimy jak rozpoznać omdlenie i dlaczego powinno nas to niepokoić.

WSTRZĄŚNIENIE MÓZGU – jakie objawy i leczenie?

Wstrząśnienie mózgu potocznie nazywane też wstrząsem mózgu jest wynikiem urazu głowy powodującym tymczasowe zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Mózg znajdujący się w czaszce, jest przez nią dobrze...

Aktualizacja: 11.06.2012 13:53
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Młoda nadzieja polskiego tenisa, która ostatnio wdała się w publiczny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.