porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Alergia - co najczęściej może uczulać?
Alergia - co najczęściej może uczulać? Alergia pokarmowa, alergia kontaktowa i wziewna to 3 rodzaje alergii, ...
Zęby - dlaczego bolą od zimnego i gorącego...

Dlaczego zęby stają się nadwrażliwe?

Dlaczego zęby stają się nadwrażliwe?

Dlaczego zęby stają się nadwrażliwe?

fot.: Gettyimages.com
Kiedy jesz lub pijesz zimne, gorące, kwaśne lub słodkie pokarmy i napoje, a nawet, gdy wdychasz chłodne powietrze ustami, czujesz przeszywający ból zębów? Możesz cierpieć na nadwrażliwość. To problem, z którym boryka się wiele osób. Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość pojawia się, gdy zostaje odsłonięta zębina, czyli część zęba niechroniona szkliwem. Są w niej kanaliki wypełnione płynem, który przesyła wszystkie bodźce zewnętrzne do miazgi, czyli ośrodka nerwowego zęba, czyli miazgi. Co może powodować nadwrażliwość zębów?

>>> Jakie witaminy są potrzebne, żeby mieć zdrowe zęby? [KLIKNIJ]

Cytrusy i bąbelki

Na liście produktów, które powodują nadwrażliwość zębów są m.in. cytryny, grejpfruty, kiwi, a także słodkie i gazowane napoje. Zawierają bardzo dużą ilość kwasów, prowadzących do demineralizacji szkliwa. Po ich spożyciu trzeba przepłukać wodą usta. Nie wolno od razu myć zębow, trzeba poczekać około 30 minut. Inaczej można zetrzeć szkliwo i tym samym narazić zęby na nadwrażliwość.

>>> Jak dbać o zęby? Jak zachować piękny i zdrowy uśmiech? [KLIKNIJ]

Choroba refluksowa

Podobne działanie do cytrusów i napojów gazowanych ma refluks żołądkowo-przełykowy, podczas którego cofają się kwasy. Powodują one spadek poziomu pH w jamie ustnej i prowadzą do demineralizacji szkliwa.

Pasty wybielające

Zębom szkodzą te pasty, które mają bardzo wysokie RDA, czyli wskaźnik ścieralności szkliwa. Nie można ich stosować przez dłuższy czas, bo zamiast rozjaśnić sobie zęby, tylko je zniszczymy. Najlepiej stosować na przemian pastę wybielającą i taką, która ma w swoim składzie związki potasu i aminofluorek. Pierwiastki te zamykają kanaliki w zębinie i odbudowują warstwę ochronną zęba.

Domowe wybielanie

Szczególnie szkodliwe są metody wybielania cytryną, sodą oczyszczoną i solą. Cytryna zawiera kwas, który osłabia szkliwo, kryształki soli uszkadzają powierzchnie zębów, a soda oczyszczona działa podobnie jak papier ścierny.

Zbyt twarda szczoteczka

Zbyt energiczne mycie zębów lub używanie szczoteczki o twardym włosiu prowadzi do obniżenia linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych oraz do starcia szkliwa. Zęby powinno się myć ruchami okrężnymi, nie dociskając szczoteczki zbyt mocno do ich powierzchni.

Uszkodzone zęby i zgrzytanie

Ukruszone lub pęknięte zęby są bardziej wrażliwe na zimne, gorące, kwaśne, słodkie pokarmy i napoje. Powstaniu nadwrażliwości sprzyja też bruksizm, czyli zaciskanie i zgrzytanie zębów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym jest i jak leczyć nadwrażliwość zębów? Czym jest i jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy co czwartej dorosłej osoby. Mówimy, czym jest nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią poradzić.

NADWRAŻLIWE ZĘBY: jak o nie dbać? 10 przykazań dla nadwrażliwych zębów NADWRAŻLIWE ZĘBY: jak o nie dbać? 10 przykazań dla nadwrażliwych zębów

Nadwrażliwość zębów to przypadłość, z którą można żyć – trzeba jednak stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nadwrażliwe zęby trzeba często, lecz ostrożnie myć, odstawić papierosy,...

Zimą zęby bolą częściej. Dlaczego zimą zęby dają się we znaki? Nadwrażliwe zęby zimą

Zimowy ból zębów może wynikać z ubytku w zębie. Może wskazywać także na pojawienie się stanu zapalnego w obrębie kości otaczającej korzeń zęba. Spadek temperatury może negatywnie odbić się na naszych...

Aktualizacja: 27.06.2014 15:09
Autor: jn
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?

Trwa dziennikarskie i policyjne śledztwo w sprawie przedmiotów odnalezionych w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.