porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Artretyzm, czyli dna moczanowa - co to za choroba? Objawy dny Dna moczanowa zwana jest też artretyzmem lub skazą moczanową. Niegdyś ...
Jak się leczy artretyzm? Leczenie dny moczanowej - na czym polega?

Dna moczanowa leczenie: na czym polega?

Leczenie artretyzmu, czyli dny moczanowej nie jest proste. Jednak za pomocą leków i diety można znacznie złagodzić objawy choroby. Jak to zrobić?

Artretyzm to choroba  nieuleczalna, ale można unikać kolejnych ataków, regularnie przyjmując leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi i przyspieszające jego wydalanie. Należy także przestrzegać diety ubogiej w puryny (podstawowy element budulca każdej komórki zwierzęcej i roślinnej).

Szczególnie dużo jest ich w tłustym mięsie, zwłaszcza wieprzowinie i tłustych potrawach bogatych w białko. Kwas moczowy w naszej krwi jest naturalnym produktem rozpadu puryn. Dostarczamy ich również organizmowi wraz z pokarmem. Ważne są też regularne ćwiczenia, które pomogą zachować elastyczność i pełną ruchomość stawów. Nie należy ich jednak przeciążać.

Dna moczanowa – wskazówki dietetyczne

  • Dieta niskokaloryczna (poniżej 1200 kcal dziennie), głodówka, częsty post mogą nasilać objawy choroby, ponieważ brak „paliwa” w organizmie przyspiesza wydzielanie się kwasu moczowego.

  • Codziennie wypijaj przynajmniej 2 litry płynów (wody mineralnej, niesłodzonych soków, słabej herbaty), by pomóc nerkom wypłukiwać kwas moczowy. – Ogranicz słodycze i nabiał (bezpieczny jest z mleka koziego i owczego)

  • Jedz dużo ryb i warzyw strączkowych – zawierają cenne białko, ale nie odkłada się ono w postaci szczawianów. 

  • Wyklucz z diety pokarmy bogate w związki purynowe: podroby (wątroba, mózg, nerki, serca), wywary, sosy mięsne, zupy na wywarach mięsnych, galarety mięsne, sardynki, śledzie, suche rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica, bób) oraz używki (kawa, herbata, kakao).

  • Makaron z mąki pszennej zastąp razowym. Jedz dużo kaszy jaglanej (z prosa). Ma ona wybitne właściwości odkwaszające.

  • Nie przekraczaj dziennej porcji 10 dag mięsa i wędlin łącznie. 

  • Ostatni posiłek jedz na 3–4 godziny przed snem, ponieważ nocą organizm nie wydala tak sprawnie kwasu moczowego. Uwaga! Utrzymuj prawidłową masę ciała. Otyłość sprzyja nie tylko nawrotom choroby, lecz także deformacjom stawów. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dna moczanowa. Jaka dieta jest najlepsza przy dnie moczanowej? Dna moczanowa. Jaka dieta jest najlepsza przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa to choroba, w której bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta. Właściwy sposób żywienia przy dnie moczanowej ma za zadanie ograniczenie produkcji kwasu moczanowego w organizmie. Dieta...

Artretyzm, czyli dna moczanowa - co to za choroba? Objawy dny

Dna moczanowa zwana jest też artretyzmem lub skazą moczanową. Niegdyś mówiono o niej, że jest chorobą bogaczy. I chociaż jest tak stara jak ludzkość, medycyna wciąż nie poznała jej podłoża i nie ma...

Dna moczanowa – czego nie jeść? Dieta przy dnie moczanowej

Dieta przy dnie moczanowej musi dostarczać odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych składników pokarmowych – co oznacza, że powinna być odpowiednio zbilansowana. Należy zadbać o ograniczenie...

Aktualizacja: 28.02.2014 22:00
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ojciec Tadeusz Rydzyk i ciekawostki z jego życia

Ojciec Tadeusz Rydzyk to prawdziwie ciekawa postać. Zobacz, czego o ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.