-
zobacz więcej
Domowe sposoby na przeziębienie i grypę
Nawet jeśli szczepiliśmy się na grypę, pewnie nie uda nam się zupełnie (jak) uniknąć przez zimę kataru czy kaszlu. Przy lżejszych objawach, a wspomagająco także przy rozwiniętej chorobie, warto skorzystać z domowych, naturalnych sposobów leczenia. Podajemy te najpopularniejsze.
Przeziębienie i gorączka
Najbardziej uodparnia jedzenie trzy razy dziennie czosnku. Skuteczne w niszczeniu wirusów i bakterii są też olejki eteryczne (szczególnie eukaliptusowy). Nie zaszkodzi też picie bogatej w witaminę C herbaty z dzikiej róży. W zwalczaniu przeziębienia i grypy pomoże gorący napój z cytryną i miodem, który ma właściwości antybakteryjne. Popularne, choć niezbyt smaczne, jest mleko z miodem i czosnkiem. Możemy pić też napar z kwiatu bzu czarnego, mięty pieprzowej i krwawnika pospolitego, który ma działanie napotne i obniża temperaturę. W razie przemarznięcia stosujmy korzeń imbiru lub pieprz turecki. Czarnym pieprzem dobrze jest też posypać jedzenie.
Katar lub grypa
Bez czarny zmniejsza katar. Nawłoć pospolita ma działanie przeciwbakteryjne, chroni przed katarem i łagodzi odczyn zapalny. W infekcjach grypowych pomocny jest też korzeń lukrecji. Wystarczy pić napar z jednej łyżeczki sproszkowanego korzenia w jednej szklance wody trzy razy dziennie.
Ból gardła
Najlepiej sprawdza się szałwia. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na jamę ustną, gardło i migdałki. Eukaliptus w postaci naparu z cytryną i miodem także ma właściwości przeciwbakteryjne. Tymianek silnie odkaża i jest szczególnie wskazany przy bólach i zapaleniu gardła oraz migdałków.
Kaszel
Najbardziej pomaga surowy czosnek. Przy infekcji górnych dróg oddechowych i kaszlu sprawdza się też podbiał. Wykrztuśnie działa za to anyżek. Drażniący kaszel możemy łagodzić naparem ze sproszkowanego korzenia prawoślazu.
Zawsze dobrze jest też nacierać się różnymi kombinacjami leczniczych ziół i mentolu (najpopularniejszy jest Amol). W aptece dostaniemy też wiele naturalnych środków podnoszących odporność. Zaopatrzmy się choćby w znany i sprawdzony tran.
Choć nie wszystkie tzw. sposoby babuni mają udowodnioną naukowo skuteczność, warto wspomagać się nimi z wiarą w wyzdrowienie. Bo pozytywne nastawienie psychiczne jest w każdej chorobie najważniejsze.

Gdy się przeziębisz, skorzystaj z leków z własnej kuchni i spiżarni. Wiele produktów zawiera bowiem substancje lecznicze, które pomogą złagodzić objawy infekcji. Koniecznie też zadbaj, by było ci...

Męczy cię katar? Zamiast od razu sięgnąć po tabletkę, przypomnij sobie, czym skutecznie leczyły się poprzednie pokolenia. Nieco zapomniany imbir czy chrzan oraz inhalacje z sody oczyszczonej w mig...

Grypa jest poważną chorobą zakaźną, która każdego roku daje się nam we znaki. Ale warto pamiętać, że pod znanymi wszystkim objawami mogą się ukrywać o wiele poważniejsze schorzenia. Jakie objawy...
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Ewa Telega to aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Niedługo zobaczymy ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.