porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy odczulanie może pomóc zwalczyć alergię? Alergia męczy i utrudnia życie, wiele zażywanych na nią leków ...
Ból w czasie stosunku seksualnego można leczyć

Dyspareunia: z powodu bólu unikasz kontaktów seksualnych?

Bóle podczas stosunku seksualnego odczuwa wiele kobiet. Ale mogą one dotykać też i mężczyzn. Sprawdź, czy nie cierpisz na dyspareunię, jakie są jej przyczyny i możliwości leczenia.

Dyspareunia to dysfunkcja seksualna objawiająca się odczuwaniem bólu w czasie stosunku seksualnego.

Dyspareunia: przyczyny bólu podczas stosunku seksualnego

U kobiet jej najczęstsze przyczyny to: stany zapalne narządów rodnych, suchość pochwy spowodowana chorobami ustrojowymi czy przyjmowaniem leków, czas po menopauzie albo w trakcie chemioterapii, wulwodynia (odczuwanie chronicznego bólu lub dyskomfortu, charakteryzującego się uczuciem palenia, kłucia czy podrażnienia narządów płciowych, kiedy nie stwierdzono infekcji mogącej wywoływać te objawy; przyczyny nie są znane), wreszcie – podłoże psychiczne.

Mężczyźni również mogą odczuwać dyskomfort podczas stosunku. Najczęściej jest on spowodowany wadami w obrębie prącia bądź stanami zapalnymi.

Dyspareunia i pochwica - oba zaburzenia seksualne da się leczyć

Dyspareunię nieorganiczną diagnozujemy wtedy, gdy nie wynika ona z żadnych przyczyn somatycznych (jak np. pochwica organiczna, która jest zupełnie innym zaburzeniem, polegającym na niezależnym od woli skurczu mięśni, powodującym ból i uniemożliwiającym wprowadzenia członka do pochwy). Obie dolegliwości mogą mieć podłoże nerwicowe, ale właściwą diagnozę może postawić wyłącznie lekarz seksuolog. Nie ma powodu, by się wstydzić czy męczyć, ponieważ zarówno dyspaurenia, jak i pochwica są w większości przypadków całkowicie uleczalne. Podstawą jest tu właściwe rozpoznanie przyczyny. Choć pomocne w leczeniu dyspareunii mogą być środki na bazie kwasu hialuronowego, a w  pochwicy - wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, w obu przypadkach niezbędna może okazać się psychoterapia.

Na koniec pamiętajmy, że leczenie u seksuologa nie musi być bardzo kosztowne. Lekarze o tej specjalności przyjmują też w ramach funduszu z NFZ.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.09.2011 12:46
Autor: stulbia modra
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Katarzyna Bonda - królowa polskiego kryminału?
Kim jest Katarzyna Bonda - królowa polskiego kryminału?

Katarzyna Bonda zyskała miano królowej polskiego kryminału. Już od kilku ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.