porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Fluor- jaką rolę pełni w organizmie?
Fluor- jaką rolę pełni w organizmie? Każdy wie, że fluor przede wszystkim chroni zęby przed próchnicą ...
Minerały w pożywieniu - zobacz dlaczego fosfor jest ważny dla twojego organizmu?

Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie?

Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie?

Jednym z podstawowych źródeł fosforu są różnego rodzaju sery.

fot.: pixabay.com
Fosfor, jako składnik mineralny pożywienia jest obecny w każdej komórce ciała człowieka, ponieważ jest niezbędny do przeżycia. W naszym organizmie znajduje się około 600-700 g fosforu i bierze on udział niemal we wszystkich procesach zachodzących w ciele człowieka. Sprawdź, w jakich produktach spożywczych znajduje się fosfor.

Fosfor - rola w organizmie

Ponieważ aż 85% fosforu znajduje się w kościach i zębach jest on niezbędny do tego, aby utrzymać ich prawidłową strukturę. Oprócz kości występują on też w tkankach miękkich i błonach komórkowych, czyli w tkankach mięśni, serca oraz mózgu. Pełni on także ważną rolę w procesie wzrostu i odbudowy czy naprawy tkanek uszkodzonych. Jako jeden z elementów, które biorą udział w procesach zachodzących w ludzkim organizmie, fosfor jest też przekaźnikiem energii. Dzięki temu składnikowi mineralnemu pokarm zostaje przetworzony na energię, która przekłada się na pracę mięśni.

Fosfor zapewnia także prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mózgu oraz bierze udział w wielu reakcjach chemicznych i procesach metabolicznych w naszym organizmie. Podtrzymuje ogólną witalność organizmu. Dodatkowo odgrywa ważną rolę w pracy serca. Dla badaczy jest on ważnym nośnikiem informacji genetycznych, ponieważ fosfor jest składnikiem DNA.

Fosfor - źródła w pożywieniu

Produkty spożywcze, które są szczególnie bogate w ten składnik mineralny, to: ryby, jaja (żółtka), sery (twarogowe i topione), drób (indyk, kaczka,) i pasztety drobiowe, wędliny, jak kabanosy i szynka mielona. Bogatym źródłem fosforu są także makarony, kasza gryczana prażona, ciemny ryż, otręby i zarodki pszenne, mąka kukurydziana, chleb chrupki, bułki grahamki, czekolada, kakao, orzechy i migdały oraz pestki dyni czy grzyby.

Fosfor - niedobór

Ze względu na różnorodność produktów spożywczych, w których fosfor występuje jego niedobór jest bardzo rzadko notowany. Szczególnie narażone na niedostatki fosforu są osoby, które przyjmują leki przeciwdrgawkowe lub leczą się na żołądek. Dodatkowo na niedobór fosforu mogą cierpieć także alkoholicy, osoby, które źle się odżywiają oraz te, które odżywiają się pozajelitowo. Niedobór tego składnika mineralnego może wpływać niekorzystnie na pracę niemal wszystkich narządów, ale przede wszystkim kości, nerek, krwi czy mięśni. Podstawowymi objawami niedoboru fosforu w organizmie są ogólne osłabienie w połączeniu z nieregularnym oddechem, osłabienie mięśni i zaburzenia w budowie masy kostnej, zaburzenie pracy serca a co za tym idzie niedokrwistość i zwiększona podatność na infekcje. U osób, które mają zbyt mało fosforu odnotowuje się także zwiększone wydalanie magnezu, glukozy i wapnia oraz zaburzenia nerwowe.

Fosfor - przedawkowaie

Zbyt duże ilości fosforu we krwi mogą być spowodowane zaburzeniami pracy nerek czy podawaniem fosforu drogą pozajelitową. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także nadmierna ilość witaminy D w organizmie. Prawidłowo funkcjonujące nerki powinny usuwać nadmiar tego składnika mineralnego z naszego organizmu, gdy jednak tak się nie dzieje fosfor gromadzi się w naszym organizmie. Za duża ilość fosforu może być przyczyną odwapnienia kości czy obniżenia stężenia wapnia we krwi. Objawem przedawkowania fosforu są bóle mięśni i kości.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Magnez - jaką rolę pełni w organizmie? Magnez - jaką rolę pełni w organizmie?

Magnez jest jednym z najcenniejszych biopierwiastków i znajduje się niemal we wszystkich komórkach, a także bierze udział w większości procesów zachodzących w naszym organizmie. Zobacz, za co jeszcze...

Jod - jaką rolę pełni w organizmie? Jod - jaką rolę pełni w organizmie?

Jod najczęściej kojarzy się z tarczycą, ponieważ jest on jednym z hormonów wydzielanych przez ten narząd. Ów składnik mineralny znajduje się we krwi i niemal w każdej komórce organizmu. Jego ilości...

Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu- wpływ na zdrowie. Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu- wpływ na zdrowie.

Witaminy - ich brak lub niedobór w bardzo krótkim czasie źle odbiłby się na zdrowiu. Ponieważ większość witamin i niemal żaden z minerałów nie są syntetyzowane w organizmie, trzeba ich dostarczać w...

Aktualizacja: 14.07.2016 14:59
Autor: Monika P.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bracia Wachowscy, siostry Wachowskie: od Larry'ego i Andy'ego do Lany i Lilly

Drugi z braci Wachowskich, twórców legendarnego "Matrixa", zmienił płeć! Kto ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.