porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie są objawy cukrzycy? Cukrzyca jest bardzo poważną chorobą. Nieleczona może mieć groźne skutki, ...
Czy wiesz, że spadek cukru we krwi może być przyczyną śmierci?

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie. Dlaczego spadek cukru we krwi jest groźny dla życia?

Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, ma miejsce, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie. Nasz mózg wymaga stałej dostawy glukozy. Zbyt mała jej ilość powoduje znaczne zaburzenia w jego pracy, a nawet obumieranie struktur mózgu. Sprawdź, jakie są objawy hipoglikemii i jak się ją leczy.

Ostry atak hipoglikemii może spowodować utratę przytomności, podczas której istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia mózgu. Może nawet stać się przyczyną śmierci (wstrząs hipoglikemiczy). Na szczęście najpierw organizm z reguły wysyła sygnały ostrzegawcze.

Jakie są objawy hipoglikemii?

Podczas hipoglikemii mogą wystąpić: bladość twarzy, drżenie ciała, osłabienie i uczucie dezorientacji, palpitacje serca oraz nadmierne wydzielanie potu. U niektórych osób podczas hipoglikemii występują też: ból głowy, zamazana mowa, otępienie, podwójne widzenie, tymczasowy paraliż i napady drgawek.

Grupa ryzyka

Na hipoglikemię narażeni są głównie chorzy na cukrzycę. Ryzyko zwiększa się, gdy przyjęli zbyt dużą dawkę insuliny, długo nie jedli albo pili alkohol na pusty żołądek. Ale hipoglikemia może też towarzyszyć chorobom wątroby, nerek lub układu hormonalnego. Gwałtowny spadek cukru może też zdarzyć się przy dużym stresie albo podczas pobierania krwi na czczo.

Doraźne leczenie hipoglikemii

Szybką reakcją na atak hipoglikemii jest zjedzenie lub wypicie czegoś słodkiego. Powoduje to uwolnienie cukru do krwioobiegu, jednak na krótką metę. Później więc, gdy organizm wróci do normy należy zjeść posiłek z węglowodanów, które dłużej utrzymają właściwe stężenie cukru we krwi. Jeżeli zaś w wyniku niedocukrzenia nastąpiła utrata przytomności, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Lepiej zapobiegać

Najpewniejszym sposobem uniknięcia ataku hipoglikemii jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi i umiejętność rozpoznawania wczesnych objawów. Trzeba regularnie spożywać posiłki zawierające węglowodany i produkty o niskim indeksie glikemicznym. I, jeżeli mieliśmy w przeszłości problemy z hipoglikemią, zawsze nosić ze sobą coś zawierającego cukier – na wszelki wypadek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Które produkty mają wysoki indeks glikemiczny? Które produkty mają wysoki indeks glikemiczny?

Diabetycy powinni unikać produktów o tzw. wysokim indeksie glikemicznym (IG), czyli takich, które szybko podwyższają poziom cukru w organizmie. Sprawdź, które produkty są dla ciebie bezpieczne, a z...

Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową. Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową.

W cukrzycy ciążowej najważniejsze jest właściwe odżywianie. Jeśli będziesz przestrzegać kulinarnych zasad, unikniesz zastrzyków z insuliną. Po wykryciu cukrzycy ciążowej, najważniejszą sprawą jest...

Niezbędnik diabetyka. Co musi mieć diabetyk, by dobrze funkcjonował?

W razie nagłych ataków cukrzycy każdy diabetyk powinien mieć pod ręką specjalny zestaw leków i produktów, które pomogą mu pokonać atak choroby. Co to jest? Co chroni diabetyka i ułatwia mu życie?

Aktualizacja: 02.01.2012 12:22
Autor: J. Kubecka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?
Kim Jest Przemysław Kossakowski – prowadzący programu „Kossakowski. Szósty zmysł” ?

Przemysław Kossakowski to przede wszystkim jeden z największych znawców jasnowidzów ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.