porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BŁONNIK W DIECIE. Jaką rolę pełni błonnik w diecie? Dlaczego potrzebujesz błonnika? Błonnik to części roślin, których w ogóle nie trawimy. Nie ...
Kiedy infekcja intymna u kobiety wymaga leczenia także jej partnera.

Infekcje pochwy - czy trzeba leczyć także partnera? Objawy i leczenie infekcyjnych chorób kobiecych

Wbrew temu, co można przeczytać i usłyszeć w wielu źródłach, grzybica pochwy i waginoza bakteryjna nie są chorobami przenoszonymi drogą płciową, a więc partner seksualny kobiety zwykle wcale nie musi być leczony. Zobacz, w jakich przypadkach jest to jednak konieczne.

Nie wszystkie infekcje kobiecych narządów płciowych wymagają leczenia jej partnera. Przeczytaj, kiedy jest to konieczne, a kiedy - nie. Oto najczęstsze choroby narządów intymnych.

Chlamydioza

Jest to choroba wywołana przez bakterię Chlamydia trachomatis, przenoszoną głównie drogą płciową. Objawy: śluzowo-ropne upławy, swędzenie i pieczenie sromu i pochwy (zwłaszcza przy oddawaniu moczu) oraz bóle w dole brzucha.
Leczenie: antybiotykoterapia.
Leczenie partnera: konieczne! Powinien przyjmować te same leki, co kobieta.

Zakażenie bakteryjne pochwy (waginoza bakteryjna)

Chorobę wywołują różne szczepy bakterii beztlenowych, które występują w prawidłowej mikroflorze pochwy. Do ich szybkiego rozmnożenia dochodzi, gdy następuje nagły spadek odporności organizmu. Zachorowaniu na waginozę bakteryjną sprzyja: stosowanie antybiotyków, irygacje pochwy, ciąża, złe nawyki higieniczne, urazy pochwy.
Objawy: wydzielina jest biaława lub szara, ma cuchnacy, rybi zapach i pH powyżej 4,5. Czasami może wystąpić świąd sromu, ale rzadko. Uwaga: czasami nie występują żadne dolegliwości, dlatego aby rozpoznać infekcję, warto mierzyć co jakiś czas wartość pH w pochwie, umieszczając w niej tzw. papierek lakmusowy (do kupienia w aptece).
Leczenie: antybiotyki doustne lub dopochwowe.
Leczenie partnera: niepotrzebne; waginoza nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.

Grzybica pochwy (drożdżyca)

Chorobę wywołuje kilka rodzajów grzybów z gatunku Candida, najczęściej Candida albicans. Grzybicy pochwy sprzyjają: kuracje antybiotykowe, uszkodzenia lub podrażnienia tkanki pochwy, cukrzyca, niewłaściwie wykonywane zabiegi higieniczne.
Objawy: swędzenie i pieczenie pochwy i warg sromowych oraz gęste upławy w różnych odcieniach bieli. Wydzielina z pochwy jest gęsta, często grudkowata, serowata – wygląda jak zsiadłe mleko albo twaróg. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Odczyn pochwy jest prawidłowy (poniżej 4,5).
Leczenie: leki przeciwgrzybicze w formie kremów lub globulek dopochwowych.
Leczenie partnera: nie ma takiej potrzeby, o ile on sam nie został zakażony. Ryzyko przeniesienia grzybicy z pochwy na prącie jest bardzo małe (wynosi poniżej 5 proc.).

Rzęsistkowica

To choroba dróg moczowo-płciowych, wywołana przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis, który bytuje w pochwie, cewce moczowej i gruczołach okołocewkowych. Najczęściej można się nią zakazić podczas kontaktów seksualnych, ale zdarzają się też infekcje przez bieliznę, ręczniki, gąbki, pościel czy urządzenia sanitarne.
Objawy: obfita, pienista lub kremowa wydzielina w kolorze szarym lub żółtozielonym, ból, obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych, świąd i pieczenie w czasie oddawania moczu.
Leczenie: antybiotykoterapia.
Leczenie partnera: tak, jest to choroba przenoszona drogą płciową, konieczne jest więc także leczenie partnera seksualnego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Infekcja intymna. Jak pozbyć się dolegliwości infekcji pochwy? Infekcja intymna. Jak pozbyć się dolegliwości infekcji pochwy?

Infekcje intymne – czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się dolegliwości? Czy warto walczyć z infekcją intymną na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem? Okazuje się, że niekoniecznie...

Grzybica pochwy: objawy grzybicy pochwy, leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy choć raz w życiu zdarza się niemal każdej dorosłej kobiecie. Objawy ma bardzo nieprzyjemne, ale stosunkowo prosto można ją wyleczyć. Grzybica pochwy: objawy grzybicy pochwy,...

Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem? Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem?

Odczuwasz swędzenie okolic intymnych, pieczenie sromu, masz upławy? Najprawdopodobniej zaatakowały cię drobnoustroje chorobotwórcze, a twój organizm się przed nimi nie obronił. Czy można było tego...

Aktualizacja: 23.04.2013 21:47
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.