porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego CHOROBA BOSTOŃSKA atakuje dzieci? BOSTONKA OBJAWY i LECZENIE
Dlaczego CHOROBA BOSTOŃSKA atakuje dzieci? BOSTONKA OBJAWY i LECZENIE Choroba bostońska atakuje głównie dzieci! To one są najbardziej narażone ...
Bańki lecznicze: szklane, ogniowe, chińskie - jak je stawiać?

JAK i GDZIE stawiać BAŃKI? Jakie są rodzaje baniek lekarskich?

JAK i GDZIE stawiać BAŃKI? Jakie są rodzaje baniek lekarskich?

Przed postawieniem baniek umyj je w ciepłej wodzie, a następnie dobrze wytrzyj. Plecy natłuść wazeliną! Dziecku stawia się jednorazowo ok. 6 baniek, osobom dorosłym nawet i 30!

fot.: Photos.com
Bańki stawiamy, by uporać się z infekcją dróg oddechowych oraz wtedy, gdy chcemy rozluźnić napięte mięśni lub zwalczyć ból. Technika zabiegu zależy od tego, jakimi bańkami dysponujmy: szklanymi bańkami na gorąco, szklanymi bańkami na zimno czy gumowymi chińskimi bańkami.

Bańki powinny się znaleźć w domowej apteczce. Nie trudno nauczyć się, jak stawiać bańki. Są skuteczne nie tylko na grypę czy zapalenie oskrzeli. Bańki pomagają rozluźnić np. napięte mięśnie karku i grzbietu po długim siedzeniu przy biurku.

Rodzaje baniek

Bańki bez problemu można kupić w aptece. Każde zaopatrzone są w instrukcję obsługi oraz zalecenia, w jakich miejscach je stawiać. Można wybrać tradycyjne bańki szklane ogniowe, nowczesne bańki szklane bezogniowe lub gumowe bańki chińskie.

Tradycyjne bańki szklane ogniowe są najbardziej kłopotliwe w obsłudze. Potrzebujemy do nich spirytusu, wacika na około 15-centymetrowym sztywnym druciku oraz źródła ognia. Trzeba zamoczyć wacik w spirytusie i podpalić. Płonący wacik wsuwamy na moment do wnętrza bańki - ogień zużywa powietrze. Wtedy trzeba szybko przystawić bańkę - powinna zassać ciało. W technice najtrudniejsze jest  wyczucie jak długo trzymać płomień w bańce. Jeśli będzie to trwało zbyt krótko - nie wytworzy się próżnia. Gdy przytrzymamy zbyt długo - szkło się rozgrzeje i możemy poparzyć chorego.

Łatwiejsze w zastosowaniu są bańki szklane bezogniowe. W nich wytwarzamy próżnię za pomocą pompki. Dokładna instrukcja jest  w pudełku z bańkami.

Najprostsze jast użycie gumowych baniek chińskich. Wystarczy ścisnąć bańkę i postawić na ciele - rozprężając się, wciągnie je do środka.

Gdzie stawiać bańki?

Kiedy leczymy infekcję czy stresowe napięcia mięśni, stawiamy bańki na plecach i klatce piersiowej. Kiedy używamy baniek chińskich, warto posiłkować się instrukcją pokazującą konkretne miejsca akupunkturowe, na których się je stawia. Koniecznie trzeba pamiętać gdzie baniek postawić NIE WOLNO:

  • na plecach: na kręgosłupie oraz w okolicy nerek i na łopatkach
  • na klatce piersiowej: nie stawiamy baniek w okolicy serca, na środku i pod obojczykami, bo tam biegną ważne naczynia krwionośne.

Jeśli naszym celem jest rozluźnienie napiętych mięśni, zwłaszcza grzbietu - używamy gumowych baniek. Przysysamy bańkę i regulujemy ciśnienie tak, by można ją było przesuwać. Masaż nie powinien być bolesny.

Jak zdejmujemy bańki?

Bez względu na rodzaj, bańki powinny pobyć na skórze 15 - 20 minut. Zdejmujemy je następująco: jednoczesnym ruchem przechylamy bańkę na bok, a drugą ręką naciskamy skórę tuż obok krawędzi bańki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BAŃKI. Kiedy można postawić bańki?

Bańki wywodzą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Mechanizm ich działania ma polegać na pobudzeniu odporności dzięki wydobyciu krwi z naczyń. Bańki tradycyjnie stawia się kiedy dopadnie nas grypa,...

Aktualizacja: 13.12.2012 14:59
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
E.L. James: kim jest autorka "50 twarzy Greya"? [kariera, rodzina]

E.L. James szturmem podbiła serca wielu czytelników i czytelniczek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.