porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego CHOROBA BOSTOŃSKA atakuje dzieci? BOSTONKA OBJAWY i LECZENIE
Dlaczego CHOROBA BOSTOŃSKA atakuje dzieci? BOSTONKA OBJAWY i LECZENIE Choroba bostońska atakuje głównie dzieci! To one są najbardziej narażone ...
Bańki lecznicze: szklane, ogniowe, chińskie - jak je stawiać?

JAK i GDZIE stawiać BAŃKI? Jakie są rodzaje baniek lekarskich?

JAK i GDZIE stawiać BAŃKI? Jakie są rodzaje baniek lekarskich?

Przed postawieniem baniek umyj je w ciepłej wodzie, a następnie dobrze wytrzyj. Plecy natłuść wazeliną! Dziecku stawia się jednorazowo ok. 6 baniek, osobom dorosłym nawet i 30!

fot.: Photos.com
Bańki stawiamy, by uporać się z infekcją dróg oddechowych oraz wtedy, gdy chcemy rozluźnić napięte mięśni lub zwalczyć ból. Technika zabiegu zależy od tego, jakimi bańkami dysponujmy: szklanymi bańkami na gorąco, szklanymi bańkami na zimno czy gumowymi chińskimi bańkami.

Bańki powinny się znaleźć w domowej apteczce. Nie trudno nauczyć się, jak stawiać bańki. Są skuteczne nie tylko na grypę czy zapalenie oskrzeli. Bańki pomagają rozluźnić np. napięte mięśnie karku i grzbietu po długim siedzeniu przy biurku.

Rodzaje baniek

Bańki bez problemu można kupić w aptece. Każde zaopatrzone są w instrukcję obsługi oraz zalecenia, w jakich miejscach je stawiać. Można wybrać tradycyjne bańki szklane ogniowe, nowczesne bańki szklane bezogniowe lub gumowe bańki chińskie.

Tradycyjne bańki szklane ogniowe są najbardziej kłopotliwe w obsłudze. Potrzebujemy do nich spirytusu, wacika na około 15-centymetrowym sztywnym druciku oraz źródła ognia. Trzeba zamoczyć wacik w spirytusie i podpalić. Płonący wacik wsuwamy na moment do wnętrza bańki - ogień zużywa powietrze. Wtedy trzeba szybko przystawić bańkę - powinna zassać ciało. W technice najtrudniejsze jest  wyczucie jak długo trzymać płomień w bańce. Jeśli będzie to trwało zbyt krótko - nie wytworzy się próżnia. Gdy przytrzymamy zbyt długo - szkło się rozgrzeje i możemy poparzyć chorego.

Łatwiejsze w zastosowaniu są bańki szklane bezogniowe. W nich wytwarzamy próżnię za pomocą pompki. Dokładna instrukcja jest  w pudełku z bańkami.

Najprostsze jast użycie gumowych baniek chińskich. Wystarczy ścisnąć bańkę i postawić na ciele - rozprężając się, wciągnie je do środka.

Gdzie stawiać bańki?

Kiedy leczymy infekcję czy stresowe napięcia mięśni, stawiamy bańki na plecach i klatce piersiowej. Kiedy używamy baniek chińskich, warto posiłkować się instrukcją pokazującą konkretne miejsca akupunkturowe, na których się je stawia. Koniecznie trzeba pamiętać gdzie baniek postawić NIE WOLNO:

  • na plecach: na kręgosłupie oraz w okolicy nerek i na łopatkach
  • na klatce piersiowej: nie stawiamy baniek w okolicy serca, na środku i pod obojczykami, bo tam biegną ważne naczynia krwionośne.

Jeśli naszym celem jest rozluźnienie napiętych mięśni, zwłaszcza grzbietu - używamy gumowych baniek. Przysysamy bańkę i regulujemy ciśnienie tak, by można ją było przesuwać. Masaż nie powinien być bolesny.

Jak zdejmujemy bańki?

Bez względu na rodzaj, bańki powinny pobyć na skórze 15 - 20 minut. Zdejmujemy je następująco: jednoczesnym ruchem przechylamy bańkę na bok, a drugą ręką naciskamy skórę tuż obok krawędzi bańki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BAŃKI. Kiedy można postawić bańki?

Bańki wywodzą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Mechanizm ich działania ma polegać na pobudzeniu odporności dzięki wydobyciu krwi z naczyń. Bańki tradycyjnie stawia się kiedy dopadnie nas grypa,...

Aktualizacja: 13.12.2012 14:59
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskup pomocniczy w Warszawie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.