porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Profilaktyka raka piersi - jak badać piersi w domu?

Jak i kiedy badać piersi, żeby uchronić się przed rakiem?

Jak i kiedy badać piersi, żeby uchronić się przed rakiem?

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się raka piersi - regularnie badaj się, a także dbaj o wagę i zdrowy tryb życia, unikaj alkoholu i dużo się ruszaj!

fot.: Photos.com
Sprawdź, jak samemu zmniejszyć ryzyko za późnego wykrycia raka piersi.

Rak piersi, wsześnie wykryty, daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Wciąż jednak zbyt wiele przypadków wykrywa się w zbyt późnym stadium, kiedy konieczna jest już reseksja piersi. Jak zatem kobiety powinny dbać o swoje zdrowie? Przede wszystkim kontrolować się regularnie u ginekologa. Co najmniej raz w roku robić badanie USG piersi (w późniejszym wieku mammografię -  lekarz zdecyduje, które badanie będzie odpowiedniejsze).

Ważną rolę odgrywa comiesięczna samodzielna kontrola piersi. Najlepiej przeprowadzać ją zaraz po miesiączce. Dobrze jest zacząć od dokładnego obejrzenia piersi przed lustrem: z rękoma opuszczonymi; z rękoma uniesionymi ku górze; z rękoma na biodrach. Zwracamy uwagę na wszystkie zmiany w kształcie piersi, przebarwienia czy marszczenia skóry. Należy też lekko ścisnąć brodawkę, by sprawdzić, czy nie sączy się z niej plyn. Kolejną część badania wykonujemy pod prysznicem. Lewą rękę unosimy za głowę, prawą badamy lewą pierś: trzema środkowymi palcami zataczamy drobne kółka wzdłuż piersi (w ten sposób można wyczuć ewentualny guzek/zgrubienie). Potem to samo robimy z drugą piersią. Na koniec kładziemy się na łóżku i badamy pachwinę - sprawdzamy ewentualne powiększenie węzłów chłonnych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
USG i mammografia - które badanie jest lepsze? USG i mammografia - które badanie jest lepsze?

Obydwa badania odgrywają dużą rolę w wykrywaniu raka sutka. A które jest lepsze? Czasami ultrasonografia, a czasami mammografia. Zależy to od budowy piersi. USG lepiej uwidacznia zmiany w tkance...

Jak badać piersi? Profilaktyka raka piersi Jak badać piersi? Profilaktyka raka piersi

Przede wszystkim sprawdzaj je sama. Twoje palce są niczym czułe narzędzie diagnostyczne. Możesz nimi wyczuć guzek średnicy jednego centymetra. Jest tylko jeden warunek. Samobadanie piersi musi być...

SAMOBADANIE PIERSI. Jak prawidłowo badać piersi?

Każda zmiana w piersiach może być niebezpieczna. Im szybciej ją wykryjesz, tym lepiej. Nie czekaj więc na kolejną wizytę u lekarza, tylko stań przed lustrem i upewnij się, że jesteś zdrowa.

Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
Autor: EK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.