porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Udar mózgu: czym się różni udar krwotoczny od niedokrwiennego? Udar mózgu to groźna, często śmiertelna choroba. Jak rozpoznać udar ...
Jak wygląda rehabilitacja chorego z przebytym udarem mózgu? Czy można ćwiczyć z chorym bez pomocy rehabilitanta?

Jak leczy się udar mózgu? Jak wygląda rehabilitacja po udarze mózgu? Które ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu?

Jak leczy się udar mózgu? Jak wygląda rehabilitacja po udarze mózgu? Które ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu?

Część ćwiczeń można wykonywać bez pomocy specjalisty

fot.: sxc.hu
Rehabilitację chorego po udarze mózgu najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Większość szpitali oferuje rehabilitację jeszcze w trakcie przebywania pacjenta na oddziale. Mówimy, jak leczy się udar mózgu oraz jak wygląda rehabilitacja po udarze.

Udar mózgu diagnozowany jest na podstawie badania neurologicznego, badania obrazowego głowy oraz na podstawie objawów klinicznych. Od określenia, czy udar jest krwotoczny, czy niedokrwienny, zależy, jak będzie przebiegało dalsze leczenie. Najlepsze efekty leczenia uzyskuje się na oddziałach udarowych, które są częścią oddziału neurologicznego. Dają one możliwość m.in. nieustannego monitorowania stanu zdrowia pacjenta

Jeśli tomografia komputerowa wykazała niedokrwienny udar mózgu, pacjent może zostać poddany leczeniu trombolitycznemu. Leki, które dostaje chory, mają za zadanie rozpuścić powstały krzep i przywrócić krążenie krwi w tętnicach mózgowych. Lekarz, po przyjęciu pacjenta na oddział, kontroluje jego stan ogólny, w niektórych przypadkach obniża ciśnienie, jeśli wynosi ono 220 mmHg rozkurczowego. Wykonywane są badania krwi oraz poziomu glukozy. Leczenie udaru polega na ogólnomedycznej opiece nad pacjentem. Lekarze i pielęgniarki mają za zadanie zapewnić właściwą higienę i odżywianie choremu oraz zapobiegać zakrzepicy żył głębokich. 

Kiedy rozpocząć rehabilitację? Jak wygląda rehabilitacja po udarze mózgu?

Rehabilitacja pacjenta po udarze mózgu powinna być rozpoczęta najszybciej, jak to możliwe. Na początku odbywa się w szpitalu, potem zaś pacjent przechodzi pod opiekę domowników i osób zajmujących się profesjonalnie rehabilitacją. Trzeba tutaj zaznaczyć, że dom musi zostać specjalnie przygotowany na powrót chorego. Temperatura w środku powinna wynosić ok. 20 st. C, łóżko musi mieć wysokość ok. 65 cm, materac dla chorego powinien być przeciwodleżynowy i zmiennociśnieniowy. Nie można zapominać o wózku inwalidzkim, który można wynająć za ok. 50 zł/miesięcznie ze szpitala. Cała rehabilitacja jest bardzo długa i męcząca. Najlepiej jest zatrudnić rehabilitanta, który będzie dbał o poprawianie sprawności chorego.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z chorym w domu? Lista

Sami możemy przeprowadzać z chorym ćwiczenia, m.in. takie jak (pierwsze próby ćwiczeń powinny być wykonywane pod okiem rehabilitanta):

* siadanie na łóżku ze spuszczonymi nogami

* ruchy rotacyjne stawów

* odwodzenie i przywodzenie kończyn

* delikatne zgięcia głowy i skręty

* zmiana pozycji ciała

U pacjentów, u których pojawiły się zaburzenia mowy, potrzebne będą również spotkania z logopedą i rehabilitacja narządów mowy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZAWAŁ I WYLEW - jakie objawy, jaka profilaktyka? Co robić, kiedy podejrzewasz u siebie wystąpienie objawów zawału albo wylewu?

Chorób serca i układu krwionośnego można uniknąć. Najczęściej spotykane i najniebezpieczniejsze choroby serca i układu krwionośnego to zawał i wylew. Ich ofiarami pada w każdym roku w USA 1,7 miliona...

Co robić, gdy podejrzewamy, że ktoś ma udar mózgu? Jak postępować z chorym z udarem mózgu? Co robić, gdy podejrzewamy, że ktoś ma udar mózgu? Jak postępować z chorym z udarem mózgu?

Udar mózgu to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci wśród ludzi, szczególnie tych w starszym wieku. Dzięki szybkiej reakcji bliskich możliwy jest całkowity powrót do zdrowia osoby dotkniętej...

Udar mózgu: czym się różni udar krwotoczny od niedokrwiennego?

Udar mózgu to groźna, często śmiertelna choroba. Jak rozpoznać udar mózgu? Kto jest w grupie ryzyka wystąpienia udaru? Jakie są rodzaje i przyczyny udarów mózgu?

Aktualizacja: 12.05.2014 15:55
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.