porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Proste i skuteczne sposoby na BÓL ZĘBA: sprawdzone rady Domowe sposoby na ból zęba? Można je stosować doraźnie, by ...
Leczenie grzybicy pochwy - Jakie są jej główne objawy? Jak ją wyleczyć? Jak zapobiegać?

Jak LECZYĆ grzybicę pochwy DOMOWYMI SPOSOBAMI? Jak zapobiegać?

Grzybicy pochwy nie wyleczysz samodzielnie. Bez środków dostępnych wyłącznie na receptę to się nie uda. Możesz jedynie złagodzić uciążliwe objawy grzybicy, co da złudzenie, że choroba przeszła. Niestety – jest pewne, że po jakimś czasie znów da o sobie znać i to z jeszcze większą siłą. Jak leczyć grzybicę pochwy?

Przyczyną wystąpienia infekcji grzybicznej w pochwie jest rozwój drożdży z grupy Candidia, które niszczą optymalne pH i zaburzaja florę bakteryjną – stąd inne nazwy choroby: kandydoza, drożdżyca. Jest wywoływana najczęściej nie przez zarażenie (choć może być przenoszona drogą płciową), tylko przez grzyby, które stale znajdują się w pochwie, gdy uda im się przerwać bariery ochronne organizmu. Dlatego zakażeniu grzybicy pochwy trudno zapobiec. Jesteś na nie narażona szczególnie, jeśli chorujesz na cukrzycę, stosujesz terapię hormonalną, jesteś w ciąży lub osłabiona chorobą, stresem, zmęczona. Wbrew pozorom przyczyną zakażenia może być też przesadna dbałość o higienę, na przykład stosowanie irygacji pochwy.

Objawy grzybicy pochwy

Najczęstszym objawem grzybicy pochwy jest jej swędzenie nasilające się podczas leżenia w łóżku albo kąpieli, kolejnym ból i pieczenie sromu, zwłaszcza przy oddawaniu moczu i podczas stosunku seksualnego. W końcu może się pojawić ciemnoczerwony rumień błony śluzowej, pęknięcia skóry w okolicy sromu i białe upławy. Gdy choroba przejdzie w stan przewlekły, objawy mogą być łagodne (na przykład upławy bez zapachu), a wtedy o grzybicy możesz się dowiedzieć dopiero podczas wizyty u ginekologa.

Leczenie grzybicy pochwy

O sposobie leczenia grzybicy musi zadecydować specjalista ustalając jaki rodzaj grzybów ją wywołał. Są do tego przeznaczone różne preparaty: maści, kremy, leki doustne, tabletki i globulki dopochwowe.

Co możesz samemu gdy zachorujesz na grzybicę pochwy

Przede wszystkim zapobiegać. Najlepsze efekty daje odpowiednia dieta, bogata w produkty mleczne zawierające probiotyki – bakterie z rodzaju lactobacillus i bifidobacterium – jogurty, maślanki, kefiry, twarogi. W przypadku nawrotów infekcji ogranicz spożywanie cukrów (glukozy, fruktozy, sacharozy) i alkoholu.

Dbaj o higienę, ale lepiej nie myj pochwy nieprzeznaczonymi do tego środkami usuwającymi krew, zapach, nie używaj perfum w miejscach intymnych, bo zmieniają one normalny poziom pH, a bielizny nie pierz pachnącym mydłem do prania, w wybielaczach i środkach zmiękczających tkaniny.

Unikaj obcisłych spodni, noś bawełniane majtki, a ponieważ bakterie lubią miejsca ciepłe i ciemne – usuwaj albo skracaj włosy wokół pochwy – skóra będzie swobodniej oddychać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie leki bez recepty na grzybicę pochwy? CENY

Grzybica pochwy to dolegliwość, która dopada nas wyjatkowo często latem i podczas wyjazdów. Jak ją leczyć?

Grzybica pochwy: objawy grzybicy pochwy, leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy choć raz w życiu zdarza się niemal każdej dorosłej kobiecie. Objawy ma bardzo nieprzyjemne, ale stosunkowo prosto można ją wyleczyć. Grzybica pochwy: objawy grzybicy pochwy,...

Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem? Infekcje pochwy - jak ich uniknąć latem?

Odczuwasz swędzenie okolic intymnych, pieczenie sromu, masz upławy? Najprawdopodobniej zaatakowały cię drobnoustroje chorobotwórcze, a twój organizm się przed nimi nie obronił. Czy można było tego...

Aktualizacja: 09.07.2013 10:01
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oriana Fallaci. Kim była? Jakie miała poglądy?

Oriana Fallaci znana była nie tylko z ostrej krytyki islamu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.