porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie działanie mają ziołowe preparaty z głogu? Coraz częściej farmakologiczne leczenie różnych dolegliwości zastępowane jest naturalnymi suplementami ...
Nerwica - leczenie domowym sposobem. Jak walczyć ze stresem?

Jak leczyć nerwicę domowymi sposobami?

Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica, czyli liczne zaburzenia nerwicowe ujęte jednym słowem, może być leczona domowym sposobem. Mówimy, jak radzić sobie ze stresem i jego skutkami.

Każdy, choć raz znalazł się pod wpływem stresu, z wiekiem przeważnie przybywa obowiązków, a z nimi sytuacji stresogennych. Stres to główna przyczyna, co raz częściej spotykanej nerwicy.

Nerwicą nazywamy zespół wielu zaburzeń nerwicowych, które objawiają się stanem lękowym, trudnym do uzasadnienia strachem lub gonitwą myśli. Ludzie znerwicowani zmagają się z licznymi dolegliwościami fizycznymi, tj. biegunka, tiki, problemy z zasypianiem i bezsenność, jąkanie, suchość w ustach, a nawet z trudnościami w oddychaniu.

Jeśli osoba znerwicowana jest permanentnie wystawiona na działanie czynników stresogennych, zaburzenia mają charakter przewlekły, a w konsekwencji mogą doprowadzić do napadu stanów lękowych i ataków paniki trwających nawet do kilku godzin!

Nerwica – lepiej zapobiegać niż leczyć

Stres jest odpowiedzialny za blisko 70 procent wizyt u lekarzy. Osoby dotknięte nerwicą muszą wiedzieć, że stres może być przyczyną wielu poważniejszych chorób somatycznych . Długotrwałe działanie stresu skraca życie, dlatego warto znać sposoby walki z nadmiernymi emocjami.

Stres – jak mu przeciwdziałać?

Przede wszystkim dieta. Już wiele lat temu lekarze dostrzegli u osób znerwicowanych poważne braki magnezu, dlatego uzupełnianie jego niedoboru powinno wejść każdemu w nawyk. Magnez wspomaga rozwój mięsni, a także zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego. Dzienna dawka tego cennego pierwiastka to 300-400 mg.

Produkty zawierające magnez:

 • Pieczywo z pełnego przemiału
 • Kasza gryczana
 • Brązowy ryż
 • Płatki owsiane
 • Brokuły
 • Kapusta
 • Sałata
 • Cykoria
 • Pietruszka
 • Seler naciowy
 • Kiełki
 • Fasola

Podczas domowej walki ze stresem nie możemy zapominać o właściwym relaksie, np. w ziołowej kąpieli.

Ponad to zioła powinno się przyjmować również w postaci herbatek ziołowych, najlepszy w wypadku nerwicy jest rumianek, który koi nerwy lepiej niż farmaceutyki oraz oczywiście melisa o przyjemnym lekko słodkawym smaku.

Czego unikać przy objawach nerwicy?

Przede wszystkim wszystkich używek, które powodują wzmożone wytwarzanie hormonu stresu oraz zaburzają stężenie glukozy we krwi, należą do nich: kofeina, papierosy, napoje energetyczne, alkohol, cukier i narkotyki.

Co pomaga?

Olejki eteryczne, głównie lawendowy, mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, a jeśli jego działanie połączymy z relaksującą muzyką to mamy efekt gwarantowany.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ziołowe antydepresanty bez recepty. Które zioła poprawiają humor? Ziołowe antydepresanty bez recepty. Które zioła poprawiają humor?

Korzeń żeń-szenia, wyciąg z kwiatu dziurawca i inne ziołowe antydepresanty potrafią znacznie poprawić humor i wzmocnić naszą odporność. O czym musimy pamiętać podczas ich przyjmowania? Sprawdź, jakie...

Podwyższony poziom amoniaku we krwi - HIPERAMONEMIA - jak wygląda leczenie?

Hiperamonemia jest to wrodzona choroba cyklu mocznikowego, polegająca na nadmiernym nagromadzeniu się amoniaku w organizmie. Jest choroba niewyleczalna, jednak można jej zapobiegać i stosować...

Co to jest ANOREKSJA, BULIMIA, KOMPULSYWNE JEDZENIE i kto jest na nie narażony? Co to jest ANOREKSJA, BULIMIA, KOMPULSYWNE JEDZENIE i kto jest na nie narażony?

Zaburzenia odżywiania są chorobą i wymagają konsultacji z lekarzem. Niestety, problem ten długo jest bagatelizowany zarówno przez chorego, jego bliskich, jak i lekarzy pierwszego kontaktu. Tymczasem...

Aktualizacja: 22.04.2014 13:22
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.