porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK EFEKTYWNIEJ PRACOWAĆ - odklej się od biurka! Przerwy w pracy na rozprostowanie kości to nie przejaw lenistwa, ale rozwagi!
Jak prawidłowo zareagować, gdy mamy do czynienia z oparzeniem?

OPARZENIE wrzątkiem - co robić?

Z wrzątkiem mamy do czynienia w zasadzie codziennie. Oparzyć się można już przy robieniu herbaty czy odlewaniu ziemniaków. Leczenie zależy od tego, jak duży obszar skóry i w jakim stopniu został poparzony.

Jednak niezależnie od tego, czy jest to oparzenie I-go (powierzchniowe, obejmuje wyłącznie zewnętrzne warstwy skóry), II-go (głębsze, uszkodzenie skóry właściwej) czy III-go (głębokie, uszkodzeniu ulegają tkanki położone pod skórą) stopnia, pierwszą i natychmiastową reakcją powinno być schłodzenie skóry. Najlepiej użyć wody, ale może być to też inna ciecz, np. chłodne mleko lub herbata. Schładzamy do momentu, aż skóra przestanie piec.

Załóż opatrunek

Kolejnym krokiem jest osuszenie poparzonego miejsca oraz nałożenie na niego czystego, suchego opatrunku. Do obu czynności najlepiej nadaje się jałowa gaza. Opatrunek należy systematycznie zmieniać: co najmniej raz dziennie, gdy rana jest sucha oraz częściej, gdy sączy się z niej wydzielina (ranę przemywamy chłodną przegotowaną wodą lub naparem z rumianku). Ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia, nie wolno przekłuwać tworzących się pęcherzy.

Specjalistyczne leczenie oparzenia

Jeżeli poparzenie jest silne i rozległe albo poparzeniu uległo dziecko, lepiej udać się do lekarza. Odpowiednie, specjalistyczne leczenie zminimalizuje skutki poparzenia i przyspieszy proces gojenia. W przypadku dzieci poparzenie może nawet wywołać wstrząs (zaburzenia ogólnoustrojowe).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy solarium jest bezpieczne dla twojego zdrowia? Kto może się opalać, a kto nie?

Zdanych Polskiego Związku Solaryjnego wynika, że aż 75 procent urządzeń opalających może być niebezpiecznych dla użytkownika. Są stare, bardzo zużyte i łatwo w nich o oparzenia, a nawet spalenie...

OPARZYŁEŚ SIĘ, CO ROBIĆ? Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzenia? OPARZYŁEŚ SIĘ, CO ROBIĆ? Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzenia?

Na oparzenia jesteśmy najczęściej narażeni w kuchni. Tu najłatwiej oparzyć się wrzątkiem, gorącym garnkiem, piekarnikiem lub rozgrzanym tłuszczem. W takich sytuacjach ważna jest szybka i poprawna...

Aktualizacja: 04.01.2012 08:09
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?
Make Life Harder - kim są autorzy bloga - Maciej i Lucjan?

Make Life Harder, czyli MLH powstał po to, by obśmiać ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.