porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO]
Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO] Podwyższony poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla życia, choć długo nie ...
Dobry cholesterol a zły cholesterol - jakie są rodzaje cholesterolu, czym skutkuje podwyższony poziom cholesterolu i jak można wpłynąć na obniżenie cholesterolu?

Jak OBNIŻYĆ CHOLESTEROL bez leków: dietą i trybem życia? [VIDEO]

Jak OBNIŻYĆ CHOLESTEROL bez leków: dietą i trybem życia? [VIDEO]
Żeby obniżyć cholesterol, trzeba zachować odpowiednią dietę. Pomogą nam produkty bogate w błonnik, takie jak chleb pełnoziarnisty, warzywa, owoce. fot.: Marcin Czechowicz
Dzisiaj nikogo już nie dziwi podwyższony poziom cholesterolu. Niejednemu pacjentowi odbierającemu wyniki badań krążą po głowie myśli: dobry cholesterol, zły cholesterol, czy wreszcie: jak obniżyć cholesterol? Jaki zatem tryb życia prowadzić, żeby wysoki cholesterol nie spędzał nam snu z powiek?

Rodzaje cholesterolu

Cholesterol to związek chemiczny niezbędny do tego, by ludzki organizm funkcjonował prawidłowo. Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu, z których tylko jeden może nam zaszkodzić. Jest to LDL, czyli tzw. zły cholesterol (beta-lipoproteina). LDL sprawia, że nadmierne ilości cholesterolu odkładają się w komórkach ścianek tętniczych, tworząc złogi, a stąd już prosta droga do zwężania tętnic wieńcowych i do chorób sercowych. Z kolei dobry cholesterol to HDL (alfa-lipoproteina). On wpływa pozytywnie na nasz organizm, więc należy skupić się obniżaniu złego cholesterolu.

Jak obniżyć cholesterol?

Obniżenie cholesterolu jest możliwe przede wszystkim dzięki aktywności i właściwemu odżywianiu. Czasem warto sięgnąć po suplementy diety, które są bezpieczne dla organizmu i których dawkowanie należy skonsultować z lekarzem. Najważniejsze jest jednak to, żeby wprowadzić w życie pewne zasady i konsekwentnie się ich trzymać.

Obniżanie cholesterolu a aktywny tryb życia

To zadziała na pewno! Już pół godziny aktywności fizycznej w ciągu dnia może przyczynić się do tego, że poziom cholesterolu się obniży. Nie musisz od razu brać udziału w maratonie – wystarczy, że zaczniesz od spacerów, czasem zamienisz samochód na rower albo wybierzesz schody zamiast windy.

Zdrowa dieta a poziom cholesterolu

Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z tego, jaki rodzaj tłuszczy włącza do swojego menu. Najbardziej niebezpieczne tłuszcze to te ze smażenia (uwaga na fast foody!). Natomiast najlepsze są te pochodzenia roślinnego, takie jak z oliwy z oliwek czy orzechów. One obniżają LDL, a dodatkowo podnoszą poziom HDL. Warto też zwracać uwagę, by produkty, które jemy, były bogate w błonnik, który pomaga nam obniżyć cholesterol. W naszym jadłospisie nie powinno zatem zabraknąć takich produktów jak owoce, warzywa, kasze, płatki, chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż itd.

Dobry cholesterol a walka z nadwagą

Dobrze wiemy, że schudnąć nie jest łatwo, ale żeby obniżyć cholesterol, warto ograniczyć kalorie i sprawić, że wskazówka na wadze przesunie się w lewo. Niestety wałeczki tłuszczu, choćby były nawet najbardziej rozkoszne, nie wpływają dobrze na kondycję serca i na nasze zdrowie ogólne. Nasze starania na pewno przyniosą pozytywne skutki, a przede wszystkim sprawią, że dobry cholesterol weźmie górę nad złym.

Na koniec dobra rada – staraj się żyć spokojniej na tyle, na ile to możliwe. Stres i niepotrzebne nerwy mogą naprawdę źle wpłynąć na nasze zdrowie, a stres długotrwały – doprowadzić do prawdziwego spustoszenia organizmu. Pamiętaj też, że dobry cholesterol nie lubi używek, a zatem hasło „rzuć palenie” wszyscy palacze powinni serio wziąć sobie do serca, jakkolwiek trudne by to nie było.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dziedzicznie wysoki zły cholesterol - jak leczy się rodzinną hipercholesterolemię?

O wysokim poziomie cholesterolu nie zawsze decyduje tłusta dieta i brak ruchu. Około 75 tysięcy Polaków ma dziedzicznie wysoki poziom złego cholesterolu. Leczenie rodzinnej hipercholesterolemii...

Statyny - co warto o nich wiedzieć? Czym są statyny?

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi sprzyja chorobom układu krążenia. Jego poziom nie zawsze można obniżyć dieta uboga w tłuszcze i porcja ruchu. Czasem jedynym wyjściem jest przyjmowanie statyn...

Czy można obniżyć cholesterol bez leków? [VIDEO] Czy można obniżyć cholesterol bez leków? [VIDEO]

Podwyższony poziom cholesterolu jest częstą przyczyną udaru mózgu i miażdżycy. Czy wiesz, jak obniżyć cholesterol bez tabletek? Poznaj dietę dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. Mówimy, które...

Aktualizacja: 21.08.2014 14:12
Autor: MarTom
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?
Kim jest Piotr P. ze zdjęcia z Bronisławem Komorowskim?

Rocznik 1963. Syn właściciela warsztatu budowlanego i położnej, z 9-letnim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.