porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KATAR - jak odetkać ZATKANY NOS? Płukanie nosa, krople, a może inhalacje? Zatkany nos to zmora wszystkich przeziębionych, zagrypionych i alergików. Kiedy ...
Niewielkie nadciśnienie można próbować obniżyć bez leków. Wystarczy zmienić styl życi i dietę oraz po prostu schudnąć. Nawet niewielka nadwaga może spowodować wzrost ciśnienia..

Jak OBNIŻYĆ CIŚNIENIE krwi domowymi sposobami?

Jak OBNIŻYĆ CIŚNIENIE krwi domowymi sposobami?

Domowymi sposobami można obniżać niewielkie nadciśnienie. Jeśli utrzymuje się ono na zbyt wysokim poziomie lepiej skontaktować się z lekarzem.

fot.: Photos.com
Mniej tłustego i słodkiego, umiar w użyciu soli, więcej różu i zieleni w twoim otoczeniu oraz lawendowa aromaterapia pomogą obniżyć niewielkie nadciśnienie. Niewielkie - to znaczy nie przekraczające wartości 160/89 mmHg. Przedstawiamy domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi.

Ciśnienie krwi nie powinno w spoczynku przekraczać wartości 139/89mmHg. Wtedy jest prawidłowe. Jeśli wartości wzrastają do 150-160/90 mmHg - mamy powód do niepokoju. W takiej sytuacji koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Ale nie zawsze od razu trzeba zażywać leki obniżające ciśnienie. Czasem wystarcza zmiany w diecie i trybie życia oraz zastosowanie naturalnych metod, by wartości ciśnienie wróciły do normy. Pierwsze kroki to obniżenie wagi i rzucenie palenia.

Jak obniżyć ciśnienie - waga w dół

Osoby z podwyższonym ciśnieniem zazwyczaj są zbyt krągłe. Dlatego pierwszym zaleceniem, które daje lekarz jest: schudnąć. Z każdym kilogramem w dół spadają też wartości ciśnienia. Powrót do BMI 25 wielu osobom pomaga przywrócić prawidłowe ciśnienie krwi. Podczas odchudzania ważne jest oczywiście ograniczenie kaloryczności pożywienia, co jest podstawą diet odchudzających, ale równie istotne jest rozpoczęcie aktywności fizycznej. Umiarkowany ruch normalizuje ciśnienie: wystarczy pół godzinny spacer codziennie i już po kilku tygodniach widać różnicę - zarówno w obwodzie w talii, jaki i wysokości ciśnienia.

Dieta obniżająca ciśnienie

Minimalne ilości słodyczy, głównie cukrów prostych oraz tłuszczów zwierzęcych, maksymalne ilości warzyw oraz owoców, a także zdrowy dodatek olejów roślinnych, kwasów omega z tłustych ryb morskich oraz orzechów. Jeśli chcemy obniżyć ciśnienie zapomnijmy o konserwach i zupach w proszku oraz koncentratach zup i sosów, chipsach, słonych paluszkach krakersach, ciasteczkach - zawierają do soli, konserwantów i innych dodatków do żywości oraz niezdrowych tłuszczów. Jedz często zielone warzywa liściaste, brokuły, kalafiory, paprykę, jabłka, cytrusy oraz chude przetwory mleczne - ser i jogurt. Niektóre warzywa i owoce mają właściwości hipotoniczne (obniżające ciśnienie). Aby obniżyć ciśnienie krwi jedz wiec często: żurawinę, czarną porzeczkę, aronię, jarzębinę, cytrynę, buraki, czosnek i rokitnik.

Witaminy C i D obniżają ciśnienie

Badania naukowe potwierdziły, że niedobór witamin D i C prowadzi do nadciśnienia. Brak witaminy C prowadzi do chronicznego skurczu naczyń krwionośnych. Dlatego trzeba dostarczać jej sobie w diecie (cytryny, żurawina, aronia, papryka, kiszona kapusta). Witamina D powstaje pod wpływem słońca na skórze, trzeba więc nawet zimą korzystać ze spacerów. Warto jednak uzgodnić też z lekarzem zimową suplementację witaminą D, która pomoże obniżyć ciśnienie.

Medycyna naturalna w obniżaniu ciśnienia

W początkowej fazie choroby nadciśnieniowej bardzo skuteczna jest akupunktura, masaż oraz akupresura. Akupunktura przywraca równowagę hormonalno-nerwowo-metaboliczną co obniża ciśnienie. Masaż relaksuje zarówno mięśnie i układ krwionośny jak i psychikę. Akupresura działa podobnie jak akupunktura. Wiadomo również, że niektóre kolory działają hipotoniczne. Osoby z nadciśnieniem powinny nosić i otaczać się zielenią, błękitami i rozmaitymi odcieniami różu. Można także spróbować terapii światłem o takich barwach. Terapię naturalną można też zastosować w domu lub w łazience przygotowując sobie kąpile lub kominek aromaterapeutyczny z dodatkiem olejków lawendowego oraz różanego, które działają uspokajająco i  hipotonicznie. Warto także  sięgnąć po zioła, np. popijać herbatkę z głogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> ZAPALENIE ZATOK LECZENIE DOMOWE. Domowe sposoby leczenia zapalenia zatok

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nadciśnienie złośliwe – co to jest? Nadciśnienie złośliwe – co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to powszechne schorzenie we wszystkich krajach uprzemysłowionych na świecie. Szacuje się, że występuje ono u 28-30 procent ludzi. Sprzyja mu dieta bogata w tłuszcz i...

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia - jakie są? Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia - jakie są?

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi. Nieleczone może doprowadzić do zawału czy udaru mózgu.

Jakie ciśnienie jest prawidłowe? Prawdy i mity o ciśnieniu tętniczym krwi

Uważasz, że nie musisz mierzyć ciśnienia, bo przecież tylko osoby starsze lub otyłe mają je za wysokie. Czy tak jest rzeczywiście? Ciśnienie w normie to szansa na dłuższe życie. Poznaj 12 prawd i...

Aktualizacja: 03.01.2013 10:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.