porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie w sklepie czyhają niebezpieczne bakterie? Amerykańscy mikrobiolodzy zbadali, że sklepowe wózki są brudniejsze nawet od ...
BADANIE KRWI I MOCZU - JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Jak przygotować się do badań lekarskich?

Wybierasz się na badanie krwi i moczu? Zobacz, jak powinieneś się przygotować. Nie każdy z nas ma bowiem świadomość, że wynik naszych badań zależy od tego co spożyjemy dnia poprzedniego i czy weźmiemy lekarstwa. Co to znaczy „być na czczo”? Czy przed badaniem krwi można wziąć leki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule. 

Co to znaczy być na czczo?

Każdy odpowie, że „bez śniadania”. A to nie końca prawda. Bo, owszem, bez śniadania na pewno, ale nasz ostatni przed badaniem posiłek powinien mieć miejsce nie później niż o godz. 19 poprzedniego dnia. Musi być to coś lekkostrawnego. Spożycie tłustych wędlin, podwyższy poziom cholesterolu całkowitego i da nieprawidłowy wynik jego poszczególnych frakcji i wyższy poziom trójglicerydów.

Czy przed badaniem można pić wodę?

Jeśli odczuwamy silny głód, to późnym wieczorem lub jeszcze rano można się napić niegazowanej i niskomineralizowanej wody mineralnej. Z tym, że rano nie więcej niż pół szklanki. Picie większych ilości wody może spowodować rozrzedzenie krwi, a wówczas będzie w niej mniejsza ilość krwinek czerwonych, co może wskazywać na anemię.

Badanie krwi a picie alkoholu

Na 2 – 3 dni przed badaniem krwi nie powinno się pić alkoholu, zwłaszcza mocnego, gdyż alkohol może zakłócić prace wielu narządów i przyczynić się do rozchwiania układu hormonalnego.

Czy przed badaniem krwi można wziąć leki?

Jeśli przyjmuje się przewlekle leki, to należałoby przedtem poinformować się lekarza, czy i w jakim stopniu mogą one zakłócić wynik badania. Najlepiej byłoby, jeśli to możliwe, zażyć leki dopiero po wykonaniu analiz. Morfologia nie jest te z wskazana na 3 dni przed i na 3 dni po miesiączce, gdyż we krwi może być wówczas więcej czerwonych krwinek.

Badanie moczu

Mocz do analizy należy oddawać w specjalnym, przeznaczonym do tego celu pojemniku, do nabycia w aptece. I powinien to być mocz z tzw. środkowego strumienia. Nie należy oddawać moczu w słoikach czy butelkach, choćby najlepiej wyparzonych, gdyż nigdy nie można mieć pewności, czy nie znalazły się tam jakieś bakterie lub pozostałości z tego, co poprzednio sie w naczyniu znajdowało. Moczu do analizy także nie powinno się oddawać na 3 dni przed i 3 dni po miesiączce. Mocz powinien trafić do laboratorium nie później niż w dwie godz. po jego oddaniu.

Co wpływa na kolor moczu?

Warto wiedzieć, że pewne produkty, jak buraki czy witamina B mogą zmieniać kolor moczu, a wysiłek fizyczny poprzedniego dnia może powodować pojawienie się w moczu białka i ciał ketonowych. Dlatego na dzień przed badaniem lepiej nie spożywać silnie barwiących mocz produktów, nie wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych wywołują zwykle bakterie Escherichia coli. Najczęściej dochodzi do zapalenia pęcherza moczowego albo odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jak leczyć infekcje dróg moczowych?

MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić? MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić?

Jak czytać morfologię krwi, podstawowe badanie krwi jakie wykonują lekarze? Sprawdź jak możesz samodzielnie zinterpretowac wynik morfologii i kiedy powinieneś na pewno zasięgnąć konsultacji...

Anemia - co to za choroba, jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Zdarza się, że zrzucając złe samopoczucie na karb wiosennego przesilenia, przeoczymy groźną chorobę. Przeczytaj, co to jest anemia i jak ją rozpoznać.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]
Jakub Żulczyk - kim jest? [KARIERA i NAŁOGI]

Jakub Żulczyk jest pisarzem młodego pokolenia, który wsławił się ostatnio ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.