porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nowa LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH - wrzesień 2012. Jakie leki zdrożeją, a jakie stanieją? 76 nowych leków, wyższe ceny 495 leków i niższe 472 ...
Co jeść, aby ułatwić zrastanie się kości?

Jak przyśpieszyć zrastanie się kości?

Złamana kość przez długi czas potrafi uprzykrzać nam życie. Bywa, że ręka czy noga w gipsie musi tkwić przez kilka miesięcy. Jednak do normalnego funkcjonowania możemy wrócić wcześniej, jeśli odpowiednio zadbamy o naszą kość. Jak przyspieszyć proces zrastania się kości?

Odpowiednia dieta – co jeść, a czego unikać?

Najważniejsze w okresie regeneracji kości jest dostarczenie organizmowi budulca, a więc wapnia, białka oraz witaminy D (ułatwia przyswajanie wapnia). Dlatego w okresie rekonwalescencji warto postawić na chude mięso (kurczak, indyk, cielęcina), bogate w białko. Wapń znajdziemy w nabiale, jedzmy więc dużo jogurtów i twaróg. W morskich rybach (całych i przetworzonych np. w konserwach) zawarta jest zaś witamina D.

W trakcie leczenia złamania powinniśmy wykluczyć z diety wszystko, co osłabia przyswajanie wapnia przez organizm. Unikajmy więc produktów z octem, szczawiu, szpinaku i warzyw strączkowych. Ogranicz produkty z fosforem, takie jak sery żółte i topione. Nie pij mocnej herbaty i kawy.

Co pomoże w powrocie do sprawności

Suplementy diety mogą pomóc, ale jedynie w przypadku, kiedy dieta nie jest bogata w cenne witaminy i minerały. Wybieraj preparaty bogate w wapń i witaminę D, np. te przeznaczone dla osób z osteoporozą. Oprócz tego warto zdecydować się na różne zabiegi po zdjęciu gipsu, wspomagające powrót do formy, takie jak: akupunktura, naświetlania czy masaże.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu- wpływ na zdrowie. Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu- wpływ na zdrowie.

Witaminy - ich brak lub niedobór w bardzo krótkim czasie źle odbiłby się na zdrowiu. Ponieważ większość witamin i niemal żaden z minerałów nie są syntetyzowane w organizmie, trzeba ich dostarczać w...

Nie łam się cz. 1. Co to jest OSTEOPOROZA i jak jej zapobiegać?

Osteoporozę często nazywa się cichą złodziejką kości, bo powoduje ubytek masy kostnej bez bólu czy też innych dolegliwości. Zazwyczaj dotyka osób w starszym wieku, częściej kobiety niż mężczyzn....

CZEGO POTRZEBUJĄ KOŚCI, aby były MOCNE? Jakie witaminy dla twoich kości?

Czy wiesz, jakie dwie witaminy są najbardziej potrzebne do tego, by twoje kości były mocne i mniej narażone na złamania? Gdzie szukać ich najlepszych źródeł?

Aktualizacja: 04.09.2012 09:38
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Pieczyński - kim jest nowy redaktor naczelny Faktów TVN?

Adam Pieczyński, członek zarządu TVN ds. programów informacyjnych, najprawdopodobniej został ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.