porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak usprawnić pracę szarych komórek? Twój mózg wykorzystuje tylko 20 procent swoich możliwości. Uruchomienie nieaktywnych ...
Coraz więcej osób, które dopada zawał, przeżywa, jeśli tylko szybko trafiają do lekarza. Wiedząc, jak postępować, gdy podejrzewamy zawał serca, dajemy sobie szansę na przeżycie.

Jak rozpoznać zawał serca?

O rozległości zawału przesądza czas, jaki upłynie od rozpoczęcia się zawału do udzielenia pomocy. Lekarze mówią nawet o tzw. złotej godzinie – rozpoczęcie terapii w ciągu 60 minut daje najwięcej szans na ograniczenie rozległości zawału.

Pierwsze objawy zawału najważniejsze

Tuż po wystąpieniu pierwszych objawów można wiele zdziałać. W ciągu 3, a nawet 6 godzin z powodzeniem udaje się mechanicznie udrożnić tętnice, a jeśli nie jest to możliwe – podaje się leki rozpuszczające zakrzep. Natomiast gdy minie 12 godzin od pojawienia się ostrego bólu zawałowego kardiolog niewiele może już naprawić. Dlatego tak ważne jest, by nie zbagatelizować objawów.

Zawał zaczyna się od bólu

  • Zawał serca poprzedza silny ból w klatce piersiowej - palący, piekący, ściskający, gniotący lub dławiący. Ból może promieniować do pachy, pleców, szyi i nie ustępuje po odpoczynku. Zazwyczaj trwa 20-30 minut.
  • Bólowi towarzyszy uczucie lęku i zbliżającego się zagrożenia. 
  • Choremu jest duszno, ma nieregularne tętno, dręczą go nudności i wymioty. 
  • Ma trudności w oddychaniu.
  • Poci się obficie.
  • Niekiedy dochodzi do zasłabnięcia.

Nie u wszystkich występują wszystkie symptomy zawału. Około 20-30 procent zawałowców nie odczuwa bólu – mowa jest wtedy o tzw. zawale niemym.. Dotyczy to przede wszystkim chorych na cukrzycę i osób starszych. Także objawy zawału mogą być inne u kobiet, które częściej od mężczyzn dotykają dolegliwości żołądkowe.

Ważne!
Tkanki mięśnia sercowego, do których nie dociera krew, obumierają. Około 4. dnia od zawału obumarłe komórki są uprzątane przez tzw. komórki żerne. Stopniowo ich miejsce wypełni tkanka bliznowata, ale to zmniejszy tzw. czynną masę serca, czyli część sprawnie pracującą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zapalenie mięśnia sercowego - jakie objawy i leczenie? Zapalenie mięśnia sercowego - jakie objawy i leczenie?

Duszność podczas wysiłku i w spoczynku, bladość skóry i zasinienie palców rąk i nóg (sinica obwodowa) to najbardziej zauważalne objawy zapalenia mięśnia sercowego. Istotą choroby są zmiany w mięśniu...

O czym mogą świadczyć BÓLE w KLATCE PIERSIOWEJ?

Bóle w klatce piersiowej, zwłaszcza pojawiające się nagle, zwykle kojarzymy z zawałem serca. Tak też najczęściej myślą sami lekarze, którzy w pierwszej kolejności pod tym kątem diagnozują chorego. Ma...

Jakie są OBJAWY ZAWAŁU SERCA?

Sprawdź, czy przypadkiem nie grozi ci zawał serca. Mówimy, jakie są objawy zawału serca, kiedy najczęściej występuje i co jest jego bezpośrednią przyczyną.

Aktualizacja: 05.01.2012 06:39
Autor: AZ
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.