porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wygląda pobranie szpiku?
Jak wygląda pobranie szpiku? Myślisz o tym, żeby zostać dawcą? Sprawdź jak wygląda technika ...
Zwyrodnienie plamki żółtej - jaka profilaktyka?

Jak się bronić przed AMD – zwyrodnieniem plamki żółtej?

Jak się bronić przed AMD – zwyrodnieniem plamki żółtej?

Aby unikąć zwyrodnienia plamki żółtej warto dbać o odpowiednią dietę.

fot.: thinkstockphotos.com
Leczenie AMD jest mało skuteczne, dlatego ważna jest regularna kontrola oczu, bo dzięki niej można w porę powstrzymać rozwój choroby. Decydujące znaczenie odgrywa w tym dieta.

Zwyrodnienie plamki żółtej - co jeść, by zapobiegać?

Zwyrodnienia plamki żółtej pomoże uniknąć odpowiednia dieta. Ponieważ na uszkadzanie tkanek oka ogromny wpływ mają wolne rodniki, trzeba zadbać o to, żeby w diecie znalazły się antyoksydanty – przede wszystkim te, które występują w plamce żółtej w dużej ilości, czyli karotenoidy: luteina i astaksantyna. Oprócz właściwości antyoksydacyjnych luteina spełnia dodatkową ważną rolę – działa jak filtr, chroniąc oko przed szkodliwym światłem UVA, UVB i niebieskim. Badania wykazały, że już wzbogacenie diety o bogate w luteinę zielone warzywa (szpinak, brokuły) wpływa korzystnie na ostrość widzenia.

Bardzo cennym składnikiem diety są także antocyjany (glikozydy flawonowe), bo regenerują enzymy oka uszkadzane przez wolne rodniki. Ponadto wiążą się z kolagenem, dzięki czemu poprawia się szczelność i elastyczność ścian naczyń włosowatych. Antocyjany hamują również nadmierną krzepliwość krwi i poprawiają przepływ odżywczej krwi w siatkówce. A przyśpieszając regenerację barwnika wzrokowego - rodopsyny, znajdującego się w fotoreceptorach, poprawiają adaptację oka do widzenia w ciemnościach. Bezsprzecznym liderem wśród produktów bogatych w antocyjany są owoce borówki czernicy, w których jest ich 15 rodzajów.

Właściwości przeciwutleniające mają także witaminy:

* A (ciemnozielone i żółte warzywa, mleko) - neutralizuje wolne rodniki w tkankach, w których jest małe stężenie tlenu. W ten sposób uzupełnia działanie witaminy E.

* E (oleje roślinne, orzechy) - reaguje z wolnymi rodnikami przy dużych stężeniach tlenu w tkankach. Ponadto, jako rozpuszczalny w tłuszczach antyoksydant chroni przed utlenianiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co zapewnia szczelność błon komórek oczu i chroni przed degeneracją wewnątrzkomórkowy kod genetyczny. Skutecznie zapobiega utlenianiu witaminy A i hamuje tworzenie się toksycznych substancji – nadtlenków tłuszczowych, złego cholesterolu.
* C (warzywa, owoce) – wzmacnia naczynia krwionośne dostarczające gałce ocznej tlen i substancje odżywcze.

W jadłospisie trzeba też uwzględnić produkty bogate w selen (otręby, kiełki pszenicy, cebula) i cynk (chude mięso, owoce morza), bez których enzymy antyoksydacyjne nie mogą prawidłowo funkcjonować.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Na czym polega AMD – zwyrodnienie plamki żółtej? Na czym polega AMD – zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej jest jednym z częstszych schorzeń oczu, rozwijających się zwykle po 50. roku życia i grożących utratą wzroku.

Myszą po oczach, czyli o tym jak komputer osłabia wzrok. Zadbaj o wzrok przed monitorem! Myszą po oczach, czyli o tym jak komputer osłabia wzrok. Zadbaj o wzrok przed monitorem!

Siedzenie przed ekranem komputera to ciągła walka ze zmęczeniem i zesztywnieniem różnych mięśni. Oczy, wyposażone w mocne mięśnie, na ogół ją wygrywają. Starają się sprostać patrzeniu w migający...

Co to jest kurza ślepota? Jakie są objawy kurzej ślepoty i jak jej przeciwdziałać?

Jeżeli widzisz gorzej po ciemku to może oznaczać tylko jedno - kurzą ślepotę. Nazwa rzeczywiście może odstraszać i przerażać, ale jest to defekt, na który sami sobie zapracowaliśmy jedząc niewłaściwe...

Aktualizacja: 28.11.2014 15:48
Autor: Anna Guttman
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?
Bronisław Komorowski - kim jest? Jakie ma wykształcenie? Czy Komorowski działał w opozycji?

Kim był Bronisław Komorowski zanim objął funkcję prezydenta? Gdzie się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.