porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wiesz, jak dbać o zęby? Zapytaj stomatologa
Czy wiesz, jak dbać o zęby? Zapytaj stomatologa Próchnicę ma 98% Polaków! Stan jamy ustnej Polaków budzi poważne ...
Jak walczyć z ciężkością nóg

Jak walczyć ze zmęczeniem nóg?

Jak walczyć ze zmęczeniem nóg?

Zmęczone nogi to problem nie tylko osób, które dużo chodzą lub stoją, ale także tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia

fot.: Photos.com
Twoje nogi pod koniec dnia są zmęczone i opuchnięte? Chciałabyś wiedzieć, jak temu zaradzić? Problem zmęczonych nóg dotyka coraz więcej Polek. Przyczyną jest m.in. brak ruchu, niezdrowy tryb życia, zła dieta, a także wysokie temperatury, brak aktywności fizycznej.

Zmęczenie nóg po całym dniu może być objawem niewydolności żylnej. Zaczyna się od uczucia ciężkości nóg, następnie pojawia się ból i obrzęk, z czasem tzw. „pajączki”, a w efekcie nawet żylaki. Jest to spowodowane tym, że krew nie przepływa swobodnie żyłami do serca, czyli ku górze ciała, lecz stoi lub się cofa i naciskając na ściany żył - rozszerza je. Dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych. Przyczyną może być niewydolność zastawek żylnych i utrata lub osłabienie elastyczności naczyń krwionośnych. Odpowiednia profilaktyka pomoże zapobiec problemom z krążeniem krwi i powstaniu problemu zmęczonych i ciężkich nóg.

Ćwiczenia - ważny element profilaktyki

Wystarczy godzina dziennie ruchu, by poprawić krążenie krwi w nogach. Możesz jeździć na rowerze, biegać czy energicznie spacerować. W ten sposób dostarczysz organizmowi niezbędnej dawki ruchu - mięśnie łydek, czyli tzw. pompa mięśniowa będzie tłoczyć krew w kierunku serca, zapobiegając w ten sposób zastojom żylnym i wpływając korzystnie na krążenie krwi w naczyniach. Także pracując możesz zapewnić nogom odrobinę ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy prowadzisz siedzący czy stojący tryb pracy - wystarczy raz na pół godziny wykonać proste ruchy m.in. napinać i rozluźniać mięśni łydek, zginać i rozprostowywać palców u stóp. Możesz także wykonywać ruchy okrężne palcami u stóp, rozprostować i podkurczyć nogi podczas siedzenia na krześle, czy pomaszerować w miejscu. Nogi odprężą się i odpoczną po długim czasie bezruchu czy niewygodnej pozycji.

Nogi lubią być w górze

Warto wiedzieć, że trzymanie nogi na nodze zaburza prawidłowe krążenie krwi w naczyniach, co jest niekorzystne dla nóg. Bardzo dobre za to jest siedzenie w pozycji, gdzie nogi znajdują się wyżej niż serce - wystarczy usiąść wygodnie, czy położyć się na kilka minut i oprzeć nogi na wysokiej poduszce albo oparciu kanapy - wystarczy spędzić tak 10-15 minut dziennie, by poprawić krążenie krwi.

Dieta dobra dla nóg

Czynnikiem, który ma wpływ na kondycję i wygląd nóg jest niezdrowy tryb życia, a w szczególności nieprawidłowa dieta. Nadwaga zmusza nogi do wykonania dodatkowej pracy. Jedzenie zbyt dużej ilości soli prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, czego skutkiem są obrzęki. Nadmiar soli podnosi również ciśnienie krwi. Dlatego staraj ograniczać sól w diecie – zwłaszcza latem – i dbać o prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Woda, soki (najlepiej świeżo wyciskane) i zupy nawadniają organizm i oczyszczają go z toksyn. Lato to także dobra okazja, by do diety wprowadzić świeże warzywa i owoce oraz tym samym wyeliminować tłuste, ciężkostrawne potrawy.

Stopy lubią kąpiele w letniej wodzie

W czasie upału nogom pomogą kąpiele w letniej wodzie. Wystarczy zanurzyć stopy na kilka minut, by poczuć ulgę. Alternatywą dla kąpieli są zimne prysznice – skieruj strumień wody od dołu do góry nóg, a poprawisz krążenie krwi i znacząco zmniejszysz uczucie zmęczenia nóg. Możesz także nogi wymasować – delikatnie ugniatając, także w kierunku od stóp do góry, by przepchnąć krew w kierunku serca.

Żele i maści na zmęczone nogi

Uczucie ciężkości nóg zminimalizujesz (a przy okazji poprawisz krążenie krwi) stosując odpowiednie preparaty apteczne np. z mentolem, który chłodzi i odświeża nogi. Ważnym składnikiem takich maści i żeli jest również heparyna, która zapobiega powstawaniu powierzchownych zakrzepów, sprzyjających powstawaniu obrzęków i zastojów żylnych. Dodatkowo pozytywny wpływ na stan nóg ma wyciąg z kasztanowca, który wzmacnia naczynia krwionośne, wyciąg z oczaru wirginijskiego i nalewka z arniki, które działają ściągająco i przyspieszają wchłanianie obrzęków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła. Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.

Boli cię gardło, a reklamowane w telewizji tabletki nie pomagają? Spróbuj szałwii! To stosowane od starożytności zioło likwiduje ból gardła szybko i skutecznie. Sprawdź, na czym polega działanie...

Jak POPRAWIĆ KRĄŻENIE krwi? KIEDY GROZI CI NIEDOTLENIENIE MÓZGU?

Zimne lub „zdrętwiałe” dłonie albo stopy, puchnięcie rąk i nóg, wypukłe żyły – to wszystko mogą być objawy złego krążenia.

ŻYLAKI. Jak zapobiegać żylakom?

Jeśli twoje nogi sprawiają wrażenie ciężkich i opuchniętych, zacznij działać. To może być pierwszy objaw choroby żylnej kończyn dolnych. Ryzyko rozwinięcia choroby i doprowadzenia do szpecących zmian...

Aktualizacja: 17.04.2018 14:52
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.