porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Listerioza - jakie objawy i leczenie? Listerioza jest bakteryjną chorobą zakaźną, występującą u ludzi i zwierząt. ...
Diagnostyka i leczenie wad słuchu u dzieci

Jak wygląda badanie przesiewowe słuchu?

Jak wygląda badanie przesiewowe słuchu?
fot.: Photos.com
Badanie przesiewowe słuchu przeprowadza się zazwyczaj w drugiej dobie życia dziecka urządzeniem – sondą z wyglądu przypominającym telefon. Trwa ono niespełna dwie minuty i jest zupełnie bezbolesne. A co najważniejsze pozwala szybko wykryć nieprawidłowości i wady słuchu.

Im szybciej dziecko z wadą słuchu dostanie aparat słuchowy tym lepiej. Ważne też jest, aby rehabilitację rozpocząć przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, bo wtedy postępy są najszybsze (dziecko intensywnie się rozwija).

Badanie przesiewowe słuchu u noworodków przeprowadza się najwcześniej w drugiej dobie życia, bo wcześniej przewód słuchowy może być zatkany mazią płodową i wynik badania byłby niemiarodajny. Jeśli okaże się, że wynik jest negatywny - dziecko zostaje objęte opieką lekarską, przeprowadzana jest pełna diagnostyka, leczenie i rehabilitacja.

Wady słuchu u dwóch na tysiąc dzieci

W Polsce do badań przesiewowych słuchu wykorzystuje się metodę otoemisji akustycznej. Ucho nie tylko odbiera dźwięki, ale i je wytwarza - do ucha lekarz wkłada sondę z miniaturowym mikrofonem i wysyłą krótki dźwięk, który w prawidłowo funkcjonującym uchu wywołuje zwrotną emisję sygnału - jeśli jej brak, może to świadczyć o wadzie słuchu. Dzięki tej metodzie można wychwycić niemal 100 proc. wad słuchu do poziomu ucha wewnętrznego. Nieprawidłowe wyniki odnotowuje się u mniej więcej u dwóch na tysiąc noworodków. Połowa z nich ma wadę związaną z uszkodzeniem komórek nabłonka zmysłowego w uchu wewnętrznym. Są to uszkodzenia nieodwracalne, dlatego niezbędna będzie w ich przypadku rehabilitacja i noszenie aparatu słuchowego. Ok. 70 proc. dzieci z pozostałej grupy ma niedosłuch przewodzeniowy związany z dysfunkcją ucha środkowego. Rzadziej pojawiają się wady rozwojowe uszu i rozszczepy podniebienia, które leczy się operacyjnie.

Leczenie wad słuchu: aparat słuchowy i rehabilitacja

Maluchy, u których stwierdza się nieprawidłowości kierowane są na obserwację do jednego z kilkudziesięciu ośrodków audiologicznych i laryngologicznych. Ważne jest, aby dziecko było zdiagnozowane przed ukończeniem 3 miesiąca życia, a do końca pierwszego półrocza życia rozpoczęło leczenie. Leczenie polega na głównie na noszeniu aparatu słuchowego i prowadzeniu rehabilitacji słuchu i mowy - dzięki temu dzieci mają szansę na normalny rozwój. Jednak w przypadku dzieci z głębokim niedosłuchem konieczne jest wszczepienie implantów ślimakowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BÓL UCHA. Jak domowymi sposobami uporać się z bólem ucha?

Ból ból ucha wskazuje na zapalenie lub infekcję tego narządu. Nie lekceważ go i jeśli utrzymuje się kilka dni koniecznie odwiedź lekarza. Zanim jednak to zrobisz, spróbuj sprawdzonymi domowymi...

Aktualizacja: 03.09.2011 17:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.