porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Listerioza - jakie objawy i leczenie? Listerioza jest bakteryjną chorobą zakaźną, występującą u ludzi i zwierząt. ...
Diagnostyka i leczenie wad słuchu u dzieci

Jak wygląda badanie przesiewowe słuchu?

Jak wygląda badanie przesiewowe słuchu?
fot.: Photos.com
Badanie przesiewowe słuchu przeprowadza się zazwyczaj w drugiej dobie życia dziecka urządzeniem – sondą z wyglądu przypominającym telefon. Trwa ono niespełna dwie minuty i jest zupełnie bezbolesne. A co najważniejsze pozwala szybko wykryć nieprawidłowości i wady słuchu.

Im szybciej dziecko z wadą słuchu dostanie aparat słuchowy tym lepiej. Ważne też jest, aby rehabilitację rozpocząć przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, bo wtedy postępy są najszybsze (dziecko intensywnie się rozwija).

Badanie przesiewowe słuchu u noworodków przeprowadza się najwcześniej w drugiej dobie życia, bo wcześniej przewód słuchowy może być zatkany mazią płodową i wynik badania byłby niemiarodajny. Jeśli okaże się, że wynik jest negatywny - dziecko zostaje objęte opieką lekarską, przeprowadzana jest pełna diagnostyka, leczenie i rehabilitacja.

Wady słuchu u dwóch na tysiąc dzieci

W Polsce do badań przesiewowych słuchu wykorzystuje się metodę otoemisji akustycznej. Ucho nie tylko odbiera dźwięki, ale i je wytwarza - do ucha lekarz wkłada sondę z miniaturowym mikrofonem i wysyłą krótki dźwięk, który w prawidłowo funkcjonującym uchu wywołuje zwrotną emisję sygnału - jeśli jej brak, może to świadczyć o wadzie słuchu. Dzięki tej metodzie można wychwycić niemal 100 proc. wad słuchu do poziomu ucha wewnętrznego. Nieprawidłowe wyniki odnotowuje się u mniej więcej u dwóch na tysiąc noworodków. Połowa z nich ma wadę związaną z uszkodzeniem komórek nabłonka zmysłowego w uchu wewnętrznym. Są to uszkodzenia nieodwracalne, dlatego niezbędna będzie w ich przypadku rehabilitacja i noszenie aparatu słuchowego. Ok. 70 proc. dzieci z pozostałej grupy ma niedosłuch przewodzeniowy związany z dysfunkcją ucha środkowego. Rzadziej pojawiają się wady rozwojowe uszu i rozszczepy podniebienia, które leczy się operacyjnie.

Leczenie wad słuchu: aparat słuchowy i rehabilitacja

Maluchy, u których stwierdza się nieprawidłowości kierowane są na obserwację do jednego z kilkudziesięciu ośrodków audiologicznych i laryngologicznych. Ważne jest, aby dziecko było zdiagnozowane przed ukończeniem 3 miesiąca życia, a do końca pierwszego półrocza życia rozpoczęło leczenie. Leczenie polega na głównie na noszeniu aparatu słuchowego i prowadzeniu rehabilitacji słuchu i mowy - dzięki temu dzieci mają szansę na normalny rozwój. Jednak w przypadku dzieci z głębokim niedosłuchem konieczne jest wszczepienie implantów ślimakowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak leczyć ZAPALENIE UCHA?

Zapaleniu ucha środkowego towarzyszy dotkliwy, ostry ból, który nasila się nocą. Towarzyszy mu uczucie zatkania ucha i pogorszenie słuchu. Z leczeniem nie warto zwlekać.

Jak muzyka w uszach zabija, albo przynajmniej doprowadza do kalectwa?

Słuchawki na uszach, przez które młodzi ludzie słuchają – na ogół głośnej - muzyki, nie tylko przyprawiają ich o głuchotę. One potrafią także zabijać! Dowody na to znalazł naukowiec dr Richard...

Bezpłatne szczepienie przeciwko pneumokokom – kto może zostać zaszczepiony?

Dzieci urodzone po 30 września 2011 roku mogą zostać zaszczepione bezpłatnie przeciwko pneumokokom. UWAGA! Szczepienie przeciwko pneumokokom chroni m.in. przed sepsą. Sprawdź kiedy szczepienie jest...

Aktualizacja: 03.09.2011 17:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.