porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RAK PIERSI. Jakie badania pozwalają wcześnie wykryć raka piersi? [GALERIA]
RAK PIERSI. Jakie badania pozwalają wcześnie wykryć raka piersi? [GALERIA] Rak piersi jest nowotworem najczęściej występującym wśród kobiet – rocznie ...
Dopochwowe USG to badanie, które powinno być wykonywane u kobiet w czasie każdej wizyty u ginekologa.

Jak wygląda standardowe badanie USG kobiet?

Każda kobieta prowadzącą współżycie seksualne, w ramach profilaktyki powinna poddawać się badaniom ginekologicznym. Podstawowym badaniem, które należy robić jest USG. Mówimy, czym jest i jak wygląda dopochwowe USG u kobiet.

USG - dlaczego warto je robić?

Wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, muszą dbać o swoje zdrowie intymne. Na wizyty do ginekologa powinny uczęszczać zwłaszcza panie współżyjące z partnerem. Podstawowym badaniem kobiecych narządów płciowych jest USG. W przypadku dziewic, ginekolog przeprowadza badanie przez powłoki brzuszne, w przypadku kobiet współżyjących mamy do czynienia z dopochwowym USG.

Czym jest dopochwowe USG?

USG dopochwowe nazywane też przezpochwowym to podstawowe badanie ginekologiczne, mające na celu wyłowienie wszelkich nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu narządów płciowych kobiety. Zdaniem specjalistów USG dopochwowe to niezbędny element podstawowego badania diagnostycznego, który powinien być wykonywany się przy każdej wizycie, a nie tylko wtedy, gdy pacjentka jest w ciąży.

Jak wygląda dopochwowe USG?

Dopochwowe USG polega na wprowadzeniu do pochwy ultrasonograficznej sondy. Zanim lekarz rozpocznie badanie, na głowicę ultrasonografu nałoży lateksową powłoczkę zwilżoną żelem, dzięki czemu zmniejszy tarcie występujące podczas badania. Podłużna sonda, o grubości około 2 centymetrów jest mniejsza od wziernika, używanego do innych badać ginekologicznych, więc przy dopochwowym USG pacjentki raczej nie skarżą się na ból. Po wprowadzeniu sondy, na ekranie monitora pojawia się obraz wnętrza układu rozrodczego pacjentki.

Standardowe badanie trwa do 10 minut. Po zakończeniu USG pacjentka otrzymuje wynik badania w postaci opisu słownego oraz zdjęcia lub film.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak sprawdzić czy weszłaś już w okres przekwitania? Czy to już menopauza? Jak sprawdzić czy weszłaś już w okres przekwitania? Czy to już menopauza?

W Polsce ten temat dotyczy kobiet między 40. a 50. rokiem życia. Jeśli jesteś jedną z nich, upewnij się, czy weszłaś już w okres klimakterium. 

Po czym poznać dobrego ginekologa? Dowiedz się tego, zanim zaplanujesz wizytę.

Jakie cechy powinien mieć ginekolog, by można mu było zaufać? Oto krótki poradnik, na co zwracać uwagę, wybierając lekarza tej specjalności. Sprawdź, czy wiesz jak rozpoznać dobrego ginekologa?

Co to jest TORBIEL JAJNIKA? Jakie są przyczyny?

Torbiel jajnika występuje u kobiet w różnym wieku,  a nieleczona może wywołać nowotwór. Mówimy, czym jest oraz jakie są przyczyny i objawy torbieli jajnika.

Aktualizacja: 26.11.2014 12:08
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Orszagh – kim jest b. RPO oskarżony ws. nielegalnych adopcji i stręczycielstwa?
Krzysztof Orszagh – kim jest b. RPO oskarżony ws. nielegalnych adopcji i stręczycielstwa?

Krzysztof Orszagh – znany prawnik, były Rzecznik Praw Ofiar – został oskarżony ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.