porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nowa choroba atakuje polskie dzieci. Ma objawy podobne do ospy wietrznej. Jak rozróżnić te dwie infekcje?

CHOROBA BOSTOŃSKA: Jak wygląda wysypka bostońska? OBJAWY I LECZENIE

Wysypka bostońska to schorzenie rąk, stóp i jamy ustnej. Wywołuje ją wirus Coxsackie. Występuje najczęściej u małych dzieci, ale mogą się nim zarazić także dorośli. Jak rozpoznać wysypkę bostońską? Jak odróżnić wysypkę bostońską od wysypki wywołanej przez ospę. 

Wysypka bostońska często mylona jest z ospą wietrzną, bo objawy tych chorób są bardzo podobne: w obu przypadkach u osoby chorej pojawiają się niemal identyczne pęcherze, wypełnione płynem surowiczym. Różnica polega na tym, że w przypadku ospy wysypka występuje na całym ciele, natomiast wysypka bostońska objawia się pęcherzami tylko na dłoniach i stopach, a dodatkowo także w jamie ustnej, co jest bardzo charakterystyczne, bo nie dotyczy ospy.

Początkowo u osób chorych na wysypkę bostońską występuje gorączka o różnym nasileniu, złe samopoczucie, brak apetytu, dreszcze, ból gardła. Po tych objawach wstępnych na powierzchniach dłoni i podeszwach stóp oraz na błonie śluzowej policzków, łuków podniebiennych i języka pojawiają się pęcherzyki o średnicy 3-7 milimetrów. Wykwity te zwykle ulegają samoistnemu wyleczeniu po około 7-10 dniach.

Wysypka bostońska nie wymaga leczenia przyczynowego, leczone są tylko jej objawy. Chore dziecko powinno pić dużo płynów (100 mililitrów na kilogram masy ciała). Picie można podawać przez słomkę, tak by nie podrażniać obolałej buzi. Warto też podać  środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Na pęcherze można stosować roztwór nadmanganianu potasu, który stosuje się także na osuszenie zmian przy ospie. 

CZYTAJ >> CHOROBA BOSTOŃSKA >>

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno grypa jak i przeziębienie to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, ale wywołują je różne typy wirusów. Mimo podobieństw, choroby mają inny przebieg i mogą prowadzić do różnych powikłań.

CHOROBA BOSTOŃSKA: Objawy, leczenie wysypki bostońskiej?

Choroba bostońska to choroba wywoływana przez wirus Coxsackie, który odkryto w 1948 r. Wysypka bostońska dotyka głównie małe dzieci i może być dla nich bardzo niebezpieczna. Jakie są objawy choroby...

Co to jest CHOROBA BOSTOŃSKA? Kogo atakuje bostonka?

Popularną w ostatnich miesiącach chorobą dzieci jest choroba bostońska. Dziecko ma wysypkę na rączkach, nóżkach i w jamie ustnej. Co to jest choroba bostońska, jakie są objawy choroby bostońskiej i...

Aktualizacja: 24.11.2012 19:04
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.