porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie. Dlaczego spadek cukru we krwi jest groźny dla życia? Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, ma miejsce, gdy stężenie glukozy we krwi ...
Problemy z zasypianiem. Poznaj skuteczne SPOSOBY NA SEN

Jak wyleczyć bezsenność domowym sposobem?

Sen powinien trwać 8-9 godzin na dobę. Z wiekiem potrzeba snu maleje, jednak 7 godzin ciągłego snu to absolutne minimum, aby organizm ludzki mógł sprawnie funkcjonować. Co robić jeśli trudno przespać noc?  

Sen jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania organizmu. To czas kiedy ciało się regeneruje i odmładza. Jednak często nawet przemęczone osoby nie mogą spokojnie zasnąć, jak sobie wtedy radzić?

Przyczyny bezsenności

Wśród głównych przyczyn bezsenności znajdują się stres, pracoholizm, przestawienie zegara biologicznego organizmu wynikające z za długiego oglądania telewizji lub nocnego wysiadywania przed komputerem.

Również dieta może wpływać na sen, częste spożywanie napojów wyskokowych  oraz kofeiny uniemożliwia zdrowy i głęboki sen. Palenie papierosów i przyjmowanie narkotyków także nie pozostaje bez wpływu na jakość snu. Niedobory pokarmowe, szczególnie dotyczące magnezu, witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 są kolejną przyczyną bezsenności.

Choroby powodujące bezsenność:

Podstawowe sposoby przeciwdziałania bezsenności

Pamiętaj, że łóżko służy do spania i kochania. W łóżku nie powinno się oglądać telewizji, pracować, czytać ani odbywać nocnych dyskusji. Jeśli po pół godzinie czekania na sen będziemy ciągle rozbudzeni lepiej wstać i działać dopóki nie poczujemy się senni.

Dobremu spaniu dopisują ćwiczenia fizyczne. Systematyczny ruch trwający około 30 min dziennie, ale odbywający się najpóźniej 3 godziny przed snem dostarcza ciału tlenu i uzdrawia wypoczynek.

Ważne, żeby na godzinę przed snem zacząć się wyciszać. Najlepiej wtedy wyłączyć każdy domowy sprzęt, a przede wszystkim telewizor i komputer. Spacer późnym wieczorem może być idealną tabletką nasenną.

Ostatni posiłek jedz 2-3 godziny przed snem. Najlepiej wtedy wybrać danie, w którym nie ma białej mąki, cukru oraz kofeiny. Jeśli trudno w ciągu dnia obejść się bez kawy to pamiętaj, aby wypijać ją najpóźniej o 12.00.

Jedz produkty zawierające w swoim składzie magnez, witaminy z grupy B, tryptofan i nienasycone kwasy omega-3 – braki tych ostatnich mogą być przyczyną depresji! Magnez znajdziemy w zielonych warzywach, nasionach, pełnym ziarnie, orzechach i migdałach. Witaminy z grupy B znajdują się przede wszystkim produktach z pełnego ziarna, jak brązowy ryż, żyto, owies, proso i kasza gryczana.

Tryptofan jest przekształcany w mózgu w hormon szczęścia (serotoninę), a także w hormon snu (melatoninę), a do odnalezienia jest w parmezanie, suszonym białku jajka, łososiu, serze cheddar, ziarnie słonecznika i w indyku.

Omega-3 jest do odnalezienia głównie w tłustych rybach jak łosoś i tuńczyk oraz w tranie.

Zioła wspomagające walkę z bezsennością

  • Rumianek
  • Lawenda
  • Melisa
  • Lipa
  • Dziurawiec
  • Szyszki chmielu
  • Przywrotnik
  • Jasnota biała
  • Kozłek lekarski (waleriana) 
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ile snu potrzebuje nasz organizm? Jak spać, ile spać, żeby się wyspać? Ile snu potrzebuje nasz organizm? Jak spać, ile spać, żeby się wyspać?

Co trzeci Polak skarży się na problemy ze snem. Ale nie znaczy to wcale, że aż tyle osób cierpi na bezsenność, która jest uznawana za poważne schorzenie. Przejściowe kłopoty z zasypianiem mogą być...

Jak dbać o higienę snu?

Dobrze przespana noc pozwala na pełne zregenerowanie sił i sprawne funkcjonowanie następnego dnia. Ale żeby dobrze się wyspać, trzeba do snu się przygotować.

Aktualizacja: 17.04.2018 14:06
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.