porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
O czym świadczą SKURCZE MIĘŚNI?
O czym świadczą SKURCZE MIĘŚNI? Kurcze mięśni, nazywane skurczami, mogą się pojawić u każdego i ...
Zatoki muszą być przewietrzane, żeby były zdrowe

Zapalenie zatok: jak wyleczyć chore zatoki? Sposoby na zapalenie zatok

Zapalenie zatok ma charakterystyczne objawy: bóle głowy, częste uczucie zatkanego nosa, wydzielina spływające po tylnej ścianie gardła. Zapalenie zatok ma tendencję do nawrotów. Jak wygląda nowoczesne leczenie zapalenia zatok?

Zapalenie zatok, szczególnie przewlekłe, potrafi obrzydzić życie. Leczenie zapalenia zatok też nie należy do przyjemnych. Skąd te kłopoty z zatokami? Kłopoty z zatokami zaczynają się zwykle od niedoleczonego kataru, czyli nieżytu nosa. Zatoki bowiem są jakby jego przedłużeniem w głąb czaszki. A zatem jeśli stan zapalny  rozwinie się w nosie, rozszerza się na zatoki, które są z nim połączone za pomocą wąziutkich ujść.

Zapalenie zatok zaczyna się od kataru

Katar  może spowodować odcięcie zatok od świata zewnętrznego. Obrzęk błony śluzowej wyściełającej wnętrze nosa oraz wydzielina zamykają bowiem wąziutkie ujścia prowadzące z zatok do naszego organu powonienia.  A to właśnie nimi usuwany jest z nich śluz z mikrobami i zanieczyszczeniami powietrza. W niedrożnych zatokach tworzy się idealne środowisko dla drobnoustrojów, zaciszne, wilgotne, ciepłe. Rozwija się stan zapalny. Dlatego tak ważne jest leczenie banalnego kataru, aby nie spowodował zablokowania ujść zatok i nie pogorszył ich wentylacji. Tę chorobę można leczyć samemu, ale gdy jej objawy nie miną w ciągu 8-14 dni, zgłoś się laryngologa.  Jeśli lekarz rozpozna ostre zapalenie zatok (zaczyna się nagle i trwa ok. 4 tygodnie) lub podostre (utrzymuje się przez 4-12 tygodni)  przepisze ci antybiotyki.

Przewlekłe, nawracające zapalenie zatok: leczenie

Gdy zlekceważysz ostre lub podostre zapalenie zatok, może się ono zmienić w przewlekłe, które utrzymuje się przez ponad 12 tygodni i często nawraca (zaostrzają się jego objawy). Czy można go wyleczyć? Tak, ale już metodą zabiegową. Obecnie rzadko już stosuje się punkcję, a także klasyczne operacje chirurgiczne, pozwalające  oczyścić zatoki ze zmienionej chorobowo błony śluzowej. Na topie  są mniej inwazyjne, a bardzo skuteczne metody endoskopowe przywracające zatokom ich funkcje. Przede wszystkim udrażnia się ujścia, które łączą je z nosem. W tym celu stosuje się zabieg zwany balonikowaniem.  Przez dziurkę nosa wprowadza się cieniutki endoskop zakończony małym balonikiem. Gdy dotrze do ujścia zatoki, pompuje się do niego powietrze. Balonik rośnie i poszerza ujście zatoki. Wtedy usuwa się z niego powietrze i wyjmuje endoskop. Efekt zabiegu jest trwały. Od momentu jego przeprowadzenia zatoki są dobrze wentylowane.

Metodą endoskopową można też oczyścić zatoki z biofilmu bakteryjnego, czyli warstwy osadu z drobnoustrojów, który utworzył się na błonie śluzowej w następstwie kolejnych stanów zapalnych.  Za pomocą specjalnego urządzenia pod wysokim ciśnieniem wypłukuje się go z zatok płynem z różnymi dodatkami (m.in. antybiotykami). Oczyszczona błona śluzowa regeneruje się i przywrócona zostaje funkcja rzęsek pokrywających błonę śluzową (transportują śluz do ujścia zatok). Dobrze wentylowane i oczyszczone zatoki szybko powracają do zdrowia. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Alergiczne zapalenie zatok - jakie są objawy? Alergiczne zapalenie zatok - jakie są objawy?

Katar sienny, przewlekły alergiczny nieżyt nosa - z tymi chorobami boryka się wiele osób. Dotyczy to głównie mieszkańców miast. Dym i spaliny uszkadzają błonę śluzową dróg oddechowych, ułatwiają...

Zapalenie zatok - co robić, żeby zatoki nie bolały? Zapalenie zatok - co robić, żeby zatoki nie bolały?

Ból głowy, ucisk za oczami, zapchany nos, który utrudnia oddychanie to objawy zapalenia zatok. Co robić, żeby zatoki nie bolały? Jak odblokować zatkane zatoki?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno grypa jak i przeziębienie to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, ale wywołują je różne typy wirusów. Mimo podobieństw, choroby mają inny przebieg i mogą prowadzić do różnych powikłań.

Aktualizacja: 03.03.2013 21:33
Autor: JG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Nikola Tesla?

Nikola Tesla to wynalazca i fizyk wszech czasów, który oprócz ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.