porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak długo ważna jest recepta na leki?
Jak długo ważna jest recepta na leki? Kiedy odbierasz receptę od lekarza, dobrze się jej przyjrzyj, bo ...
Jak złożyć wniosek o refundację leków, które nie znajdują się na liście leków refundowanych

NIE PRZEPŁACAJ ZA LEKI! Przeczytaj, jak złożyć do NFZ wniosek o indywidualną REFUNDACJĘ LEKU z zagranicy?

NIE PRZEPŁACAJ ZA LEKI! Przeczytaj, jak złożyć do NFZ wniosek o indywidualną REFUNDACJĘ LEKU z zagranicy?

Po co przepłacać za leki. Przeczytaj, jak i na jakiej podstawie możemy starać się o refendację leków z NFZ.

fot.: Photos.com
Leki kosztują i to bardzo dużo! NFZ dopłaca tylko do tych, które znajdują się na liście leków refundowanych. A co w sytuacji, w których nasze leczenie wymaga indywidualnego sprowadzania lekarstw z zagranicy? Podpowiadamy jak, krok po kroku, ubiegać się o refundację tych leków z NFZ.

ZASADY REFUNDACJI LEKÓW

Nie każdy wie, że w sytuacjach wymagających indywidualnego sprowadzania lekarstw z zagranicy można ubiegać się w NFZ o refundację leczenia. Procedura jest, co prawda, skomplikowana i różni się w zależności od tego czy leczymy się w szpitalu czy poza nim, ale da się ją przejść. Warto więc wiedzieć jak i na jakiej podstawie możemy starać się o refendację leków z NFZ.

Należy się, w takiej sytuacji, powołać na rozporządzenie nr. 37/2004 szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. I postępować zgodnie z biurokratycznymi wymogami.

Jak złożyć wniosek o refundację leków z NFZ?

Najpierw trzeba do właściwego oddziału NFZ (oczywiście właściwego dla Naszego miejsca zamieszkania) złożyć wniosek o objęcie potrzebnego nam leku refundacją. Wraz z wnioskiem należy dołączyć uzasadnienie. Do tego musi być dołączone kolejne uzasadnienie - od lekarza, wyjaśniające dlaczego dany lek jest niezbędny w terapii. Kiedy już mamy te dwie części, do kompletu potrzebujemy tylko potwierdzonego przez ministra zdrowia i konsultanta z właściwej dziedziny medycyny (w przypadku raka - onkologa, chorób internistycznych - internisty, itp.) zapotrzebowania na dane lekarstwo zgodne z wymogami NFZ. Na szczęście właściwe druki są dostępne w siedzibach oddziałów NFZ. Podsumowując, w przypadku gdy nie leczymy się w szpitalu, potrzebujemy:

  1. Wniosku z uzasadnieniem;
  2. Uzasadnienia od lekarza;
  3. Zapotrzebowania na lekarstwo, o którego refundację wnioskujemy.

Sytuacja zmienia się, gdy leczenie odbywa się w szpitalu. Procedurę przeprowadza wówczas szpital, w którym się leczymy. NFZ wymaga od szpitala imiennego wniosku z uzasadnieniem prowadzenia terapii opartej na danym leku, oczywiście podpisanego przez lekarza prowadzącego. Nie można również zapomnieć o zapotrzebowaniu, które jest podpisane przez właściwego ministra i konsultanta z danej dziedziny medycyny.

Niestety, wypełnienie wszystkich wymogów nie gwarantuje nam, że NFZ przyzna refundację. Niemniej zdecydowanie zwiększa na nią szansę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak ustrzec się przed grypą? Jak ustrzec się przed grypą?

Profilaktyka jest najbardziej niedocenianą metodą leczenia. Sami lekarze natomiast podkreślają rangę zapobiegania chorobom, zachęcają do szczepień i podnoszenia swojej odporności. Kiedy się szczepić,...

Jak załatwić SKIEROWANIE DO SANATORIUM? Jak wyglądają formalności związane z wyjazdem do uzdrowiska?

Warto podreperować swoje zdrowie w uzdrowisku. Jak załatwić skierowanie, czy każdy lekarz może je wystawić, jak wyglądają procedury związane z leczeniem uzdrowiskowym w ramach NFZ, ile czasu trzeba...

Rwa kulszowa - jakie objawy, przyczyny, metody leczenia i ćwiczenia ?

Przeszywający ból pleców, który pojawia się nieoczekiwanie po wykonaniu gwałtowniejszego ruchu... Jeżeli znasz to doskonale, to uważaj, możesz cierpieć na tzw. rwę kulszową. A co to jest? Największym...

Aktualizacja: 28.12.2011 17:15
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.