porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
WSTRZĄŚNIENIE MÓZGU – jakie objawy i leczenie? Wstrząśnienie mózgu potocznie nazywane też wstrząsem mózgu jest wynikiem urazu ...
Co czeka pasażerów pociągów, uczestniczących w katastrofie kolejowej koło SZCZEKOCIN, którzy utracili nogę lub rękę??

Jak żyć po AMPUTACJI KOŃCZYN? Ile trwa rehabilitacja po utracie ręki lub nogi?

Amputacja kończyn spowodowana zniszczeniem tkanek w czasie wypadku np. przygnieceniem przez ciężki przedmiot wymaga nie tylko wielomiesięcznej rehabilitacji i nauczenia się funkcjonowania z protezą, ale też wsparcia psychologicznego. Taka pomoc potrzebna była pasażerom pociągów, które zderzyły się czołowo w Szczekocinach koło Zawiercia, a także niektórym uczestnikom wypadku autokarowego w Szwajcarii.

Utrata nogi czy ręki w czasie wypadku jest zawsze wielkim szokiem. Na początku jest ból, jednak szybko dochodzi do niego poczucie ograniczenia – nie tylko zmienia się jakość życia (osoba która utraciła kończynę musi nauczyć się bez niej żyć), ale i poczucie okaleczenia, oszpecenia, i związane z nimi poczucie utraty atrakcyjności. Jak funkcjonować po amputacji?

Po amputacji potrzebne jest wsparcie psychologiczne

Pacjent, który utracił kończynę zmaga się z ogromnym poczuciem krzywdy, bywa, że wpada w depresję, nie chce mu się żyć, bo – szczególnie gdy jest młodą osobą – utrata nogi czy ręki jest dla niego równoznaczna z utrata atrakcyjności. Wstydzi się swojego wyglądu, złości na własną bezsilność i bezradność, odgradza od bliskich.

W takim wypadku konieczna jest opieka psychologiczna. Psycholog w czasie terapii pomaga choremu zrekonstruować swój zniszczony obraz, odnaleźć własną tożsamość po wypadku i uwierzyć we własne możliwości, nie poddawać się i nadać nowe znaczenie i sens życiu.

Niezbędna rehabilitacja

Osoba po amputacji nogi czy ręki przebywa przez jakiś czas w szpitalu, gdzie nie tylko czeka na wygojenie się ran, ale i rozpoczyna rehabilitację na oddziale rehabilitacyjnym. To dobry czas na zapoznanie się z możliwościami współczesnej medycyny i technikami protezowania. Pod okiem rehabilitantów - jeśli utracił nogę - uczy się funkcjonować z protezą: uczy się chodzenia – to ważne, aby nie nabrać nieodpowiednich nawyków, wchodzenia i schodzenia ze sschodów, czy posługiwania się protezą ręki.

Po wyjściu ze szpitala pacjenci powinni być dalej rehabilitowani. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Choroby gardła i górnych dróg oddechowych. Jakie są domowe sposoby na ból gardła? Choroby gardła i górnych dróg oddechowych. Jakie są domowe sposoby na ból gardła?

Ból gardła jest  często objawem niegroźnych infekcji wirusowych, nie wymaga więc zażywania antybiotyków. Dolegliwości gardła związane z pieczeniem, trudnościami z przełykaniem i mówieniem możemy...

Co to są ZROSTY pooperacyjne?

Przewlekłe i nawracające bóle w jamie brzusznej po przebytej operacji mogą świadczyć o powstaniu zrostów. Według badań pojawiają się one u ponad 90% pacjentów, którzy przeszli zabieg chirurgiczny lub...

Co to są BÓLE FANTOMOWE po amputacji kończyny? Jak żyć po amputacji?

Po amputacj nogi pacjent zmaga się z bólem kikuta ręki czy nogi, jednak obecnie metody zwalczania bólu pozwalają go, jeśli nie wyeliminować, to przynajmniej wyciszyć na tyle, że człowiek może...

Aktualizacja: 14.03.2012 09:27
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?

Jaś Kapela - młody lewicujący publicysta stał się znany za sprawą ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.