porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Polipy- czym są? Gdzie się rozwijają polipy, jak je leczyć?
Polipy- czym są? Gdzie się rozwijają polipy, jak je leczyć? Polipy przypominają wyglądem małe baloniki. Na miejsce swego rozwoju wybierają ...
Pacjenci po zawale po wyjściu ze szpitala często nie znajdują właściwej opieki medycznej, bo wciąż nie wiadomo, kto ma się nimi zajmować – lekarz rodzinny, internista, kardiolog czy hipentensjolog.

Jak żyje Polak po zawale? Dlaczego po pierwszym zawale przychodzi drugi?

W ostatnich latach śmiertelność z powodu zawałów serca w polskich szpitalach zmniejszyła się z 30 do 4,5 procenta, a więc prawie siedmiokrotnie! Te wyniki plasują nas w gronie najlepszych ośrodków europejskich. Ale, czy rzeczywiście mamy się czym chwalić? I tak i nie. Jak żyje Polak po zawale? Dlaczego po pierwszym zawale przychodzi drugi?

Wśród pacjentów po zawale, którzy opuszczają szpital śmiertelność ze wspomnianych 4,5 procenta wzrasta po 30 dniach do około 9 proc. Po roku od wystąpienia zawału wskaźnik ten sięga już 15 proc. leczonych. Tak więc co 6 pacjent prawidłowo leczony w ostrej fazie zawału, umiera. Potrafimy ratować, ale...

>>> Jakie są nietypowe objawy zawału serca? Przyczyny, objawy zawału i pierwsza pomoc KLIKNIJ!

Leczenie pacjenta z zawałem

W całym kraju powstało ok. 140 pracowni hemodynamicznych ratujących życie w przypadku ostrego zespołu wieńcowego, zwłaszcza w świeżych zawałach serca. Średnia odległość między tymi punktami jest nie większa niż 80 kilometrów. A więc chorzy mogą szybko zostać przetransportowani do miejsca, gdzie otrzymają skuteczną pomoc. Jednak po wyjściu ze szpitala często nie znajdują właściwej opieki medycznej, bo wciąż nie wiadomo, kto ma się nimi zajmować – lekarz rodzinny, internista, kardiolog czy może hipentensjolog. To właśnie wpływa na zwiększenie ogólnej śmiertelności po zawałach serca. W Polsce nie ma wyspecjalizowanych poradni czy ośrodków sprawujących opiekę nad chorymi po zwałach serca, chociaż Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zabiega o ich utworzenie od wielu lat. Niedostateczna jest też dostępność do rehabilitacji ambulatoryjnej, którą prowadzą tylko nieliczne ośrodki. A przecież rehabilitacja kardiologiczna może zmniejszyć śmiertelność pacjentów o ok. 20-25 proc. W takich poradniach chory mógłby się nauczyć odpowiednich dla siebie ćwiczeń gimnastycznych, właściwych nawyków żywieniowych. Tam również można by, monitorować farmakoterapię. To szczególnie ważne, bo wielu chorych cierpi na kilka schorzeń przewlekłych, zażywa różne leki, które mogą wchodzić ze sobą w interakcje.

Farmakologia po zawale na światowym poziomie

Wszyscy zawałowcy powinni zażywać cztery podstawowe leki: kwas acetylosalicylowy (nazywany potocznie aspiryną), beta blokery, inhibitory konwertazy oraz statyny (rekomendowane przez towarzystwa kardiologiczne polskie, europejskie i amerykańskie), ponieważ to właśnie one zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnego zawału. Tu mamy się czym pochwalić. Badanie STICH przeprowadzone w 23 krajach na ponad 2,1 tys. pacjentach, dowiodło, że statyny, czyli leki obniżające poziom cholesterolu, przepisywane są w Polsce 90 proc. chorych (w innych krajach - tylko 75 proc.). Beta blokery, spowalniające pracę serca, otrzymuje u nas 94 proc. zawałowców (82 proc. w innych krajach), inhibitory konwertazy, leki zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi - 91 proc. (78 proc.), a kwas acetylosalicylowy obniżający krzepliwość krwi zaleca się 84 proc. pacjentów (79 proc.). Badanie dotyczyło tylko tych pacjentów, którzy są pod stałą opieką lekarza, ale nie wszyscy tam trafiają. Polski kłopot polega na tym, że znaczna część pacjentów po zawale w ogóle nie zgłasza się do lekarza i nie przyjmuje leków zmniejszających ryzyko kolejnego ataku. Stąd właśnie tak wysokie statystyki śmiertelności po opuszczeniu szpitala. Przypuszczenia polskich kardiologów potwierdziły badania PURE, z których wynika, że w Polsce aspirynę stosuje jedynie 27 proc. wszystkich zawałowców, beta blokery i inhibitory konwertazy - 31 proc. chorych, a statyny - zaledwie 21 proc. Lepiej leczeni są chorzy, którzy mieszkają w miastach niż na wsi. O ile w miastach aspirynę zażywa 32 proc. zawałowców, to na wsi - jedynie 20 proc. Podobnie jest z beta brokerami (36 i 25 proc.), inhibitorami konwertazy (36 i 24 proc.) oraz statynami (25 i 16 proc.). Z badań PURE wynika też, że aż 45 proc. Polaków po zawale nie stosuje żadnego z czterech zalecanych leków. 21 proc. badanych przyjmuje jeden z nich, 19 proc. - dwa, a tylko 16 proc. - 3 lub 4 leki.

Polak po zawale to trudny pacjent

Z prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne badań wynika, że nawet w grupach chorych włączonych w szerokie programy lecznicze, rehabilitacyjne i edukacyjne, gdzie otrzymują doskonałą opiekę medyczną i najnowocześniejsze leki – 15 proc. pacjentów rezygnuje i nie chce się dalej leczyć. Drugą grupę pacjentów kardiologicznych stanowią chorzy, którzy współpracują, ale zapominają o regularnym zażywaniu leków. Innym problemem, negatywnie wpływającym na dalsze losy pacjentów po zawale serca jest nieprzestrzeganie zaleceń dietetycznych oraz unikanie aktywności fizycznej. Tymczasem wieloletnie obserwacje uczonych dowodzą, że jeśli chory w ciągu 6 miesięcy od wyjścia ze szpitala po zawale serca chociaż jeden raz będzie w poradni specjalistycznej i tam skoryguje mu się leczenie, to żyje on istotnie dłużej. Tak więc docieranie do świadomości chorych, kształtowanie jej, to droga do zmniejszania ilości zgonów wśród osób po zawale. Kardiolodzy starają się osiągnąć to różnymi metodami. Od 2011 roku pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prowadzona jest akcja edukacyjna „Nie zawal! Wybierz życie”. Jest to pierwszy tego typu krok w poszukiwaniu rozwiązań poprawiających leczenie i edukację wśród pacjentów po przebytym zawale. Dla zainteresowanych dostępne są poradniki, materiały edukacyjne, w których tłumaczy się wagę i potrzebę stosowania się do zaleceń lekarskich na różnych etapach leczenia. Przygotowana została również płyta z przykładowym zestawem ćwiczeń rehabilitacyjnych. Uruchomiono stronę internetową, zawierającą wiele cennych informacji, z jakimi pacjenci po przebytym zawale powinni się zapoznać, chcąc żyć dłużej zdrowo i aktywnie. Więcej szczegółów znajduje się na stronie www.niezawal.pl, którą polecam. U chorych po zawale ryzyko wystąpienia kolejnego zawału jest wysokie i wynosi 15-20 proc. w ciągu roku. Przestrzeganie zasad po zawale serca, zmniejsza to ryzyko.

Opracowano na podstawie materiałów Stowarzyszenia „Dziennikarze dla Zdrowia“.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Na czym polega zawał serca? Na czym polega zawał serca?

Zamknięcie naczynia doprowadzającego krew do serca, brak dopływu krwi, niedotlenienie, martwica tkanki. Na takie etapy można podzielić „wypadki zawałowe”.

Jakie są objawy zawału serca? Jakie są objawy zawału serca?

Zawał serca to inaczej martwica komórek określonego obszaru serca. Najczęściej przyczyną jest zaburzenie dopływu krwi.

Czy KŁUCIE w okolicach SERCA to objaw choroby?

Gdy z lewej strony klatki piersiowej poczujemy ostry ból - kłucie, chwytamy ręką za serce. Ale tam nie ma serca. A więc co naprawdę nas boli? Czego objawem może być ból (kłucie lub pieczenie) w...

Aktualizacja: 03.09.2013 21:24
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Borys Budka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Borys Budka, który ma zastąpić Cezarego Grabarczyka w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.