porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się nadmiaru soli z organizmu? Sól, a raczej znajdujący się w niej sód, stanowi poważne ...
Organizm człowieka - nerki.

Jaką funkcję w organizmie pełnią nerki?

Nerki są najważniejszym narządem naszego układu wydalniczego. Są filtrem, którego uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia. Dobrze pracujące usuwają z krwi większość zanieczyszczeń.

Nerki to parzysty narząd znajdujący się w jamie brzusznej w części zaotrzewnowej. Spełniają w organizmie trzy podstawowe funkcje:

  1. wydalniczą: z moczem usuwane są z organizmu toksyny, leki, substancje obce dla ustroju, a przede wszystkim produkty przemiany materii, czyli mocznik i keratynina (matabolizm  białek) oraz kwas moczowy (metabolizm kwasów nukleinowych).
  2. regulacyjną: nerki zapewniają właściwą homeostazę – utrzymują odpowiednią ilość i skład płynów ustrojowych w organizmie oraz ciśnienie osmotyczne. Regulują równowagę kwasowo-zasadową (mają zdolność zagęszczania moczu i regeneracji buforu węglanowego). Zapobiegają utracie substancji niezbędnych np. wody, sodu, potasu.
  3. wewnątrzwydzielniczą: nerki wydzielają m.in. reninę, enzym, który wpływa na ciśnienie krwi, oraz erytropoetynę aktywującą wytwarzanie czerwonych krwinek. Nerki są także głównym miejscem wytarzania aktywnej witaminy D3.

Do głównych chorób nerek należą: kamica nerkowa, kłębuszkowe zapalenie nerek, wielotorbielowate zwyrodnienie nerek, niewydolność nerek oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozpoznać chorobę nerek? Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?

Choroby nerek często przebiegają bezobjawowo, co powoduje, że diagnoza choroby jest postawiona bardzo późno. Praca nerek jest już wtedy mocno ograniczona. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie...

Czy KREW W MOCZU może oznaczać chorobę?

Krew w moczu nie musi, ale może niestety być oznaką bardzo poważnego schorzenia. Z pewnością nie wolno bagatelizować tego typu objawów.

Masz cukrzycę? Dowiedz się, dlaczego powinieneś kontrolować nerki! Jak dbać o nerki w cukrzycy?

Nadmiar cukru bywa bardzo niebezpieczny dla nerek. Gdy zostaną uszkodzone, nie będą w stanie już filtrować krwi i może dojść do zatrucia organizmu. Jak dbać o nerki w cukrzycy?

Aktualizacja: 17.04.2018 13:43
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?

Günter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 roku, w wieku 87 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.