porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Na czym polega nowoczesne leczenie kanałowe zębów?
Na czym polega nowoczesne leczenie kanałowe zębów? Leczenie zębów to w każdym przypadku nic przyjemnego, ale leczenie ...
Język zdradzi stan zdrowia. Co mówi język o stanie zdrowia?

Jakie choroby można wyczytać z języka?

Jakie choroby można wyczytać z języka?

Język bywa zwierciadłem naszego stanu zdrowia

fot.: sxc.hu
Pokaż język, a powiem ci, na co chorujesz. Już dawna medycyna chińska traktowała język jako jeden z wyznaczników kondycji całego organizmu. Dziś też lekarz niekiedy poleca choremu pokazać język. Co na nim może zobaczyć, poza aftami czy nadżerką? Okazuje się, że kolor języka często świadczy o chorobie.

Jakie choroby widać na języku?

Najczęściej język pokrywa białawy nalot. Za ten kolor odpowiedzialne są brodawki smakowe, a także bakterie żerujące na resztkach pokarmów. Jeśli jednak zwykły biały nalot robi się coraz bielszy, możemy podejrzewać, że rozwija się na nim grzybica, zwłaszcza, gdy przyjmujemy antybiotyki, które prowadzą do zachwiania równowagi flory bakteryjnej m.in. w jamie ustnej. Uwaga! jeśli na języku utrzymuje się biało-szary nalot, może to oznaczać kiłę lub anemię.

Jeśli język przybiera ciemnobrązową barwę, może to oznaczać problemy trawienne lub niedotlenienie organizmu.

Barwa purpurowa, sinawa lub ciemnoszara może świadczyć o niedoborze witamin z grupy B. 

Nalot koloru żółtego na języku może być spowodowany infekcją bakteryjną lub cofaniem się kwasów żołądkowych. Problem z refluksem zaburza naturalną równowagę bakteryjną w obrębie jamy ustnej.  Taki kolor może towarzyszyć chorobie wrzodowej żołądka. Ale żółty język może być po prostu skutkiem picia dużej ilości kawy lub używania pikantnych przypraw.

Ale kolor języka może  zmienić przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tabletek do ssania, a także pod wpływem napojów,
pokarmów, a także gorączki.

Język co jeszcze tam jest?

Owrzodzenia, afty, nadżerki mogą pojawiać się na języku, gdy organizm jest osłabiony lub po terapii antybiotykowej.
Większość zmian, takich jak afty, znika samoczynnie w ciągu 7-10 dni. Jeśli tak się nie stanie, należy udać się do stomatologa.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 10.03.2014 15:07
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.