porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Histerosalpingografia - co to za badanie? Jak przebiega? Czeka cię histerosalpingografia? Wyjaśniamy, na czym to badanie polega i ...
Choroby dziedziczne - to choroby genetyczne powstałe na skutek zmutowania genu w DNA.

Jakie choroby są dziedziczne? Choroby genetyczne - objawy i przyczyny

Genetycy poświęcają im całe naukowe życie i wciąż szukają skutecznych sposobów ich wykrywania. Mimo to większości z nich nie da się przewidzieć nawet na etapie przygotowań do ciąży. Sprawdź, jakie choroby są dziedziczne.

Choroby dziedziczne łączy jedno – wszystkie powstają w momencie tworzenia się komórek nowego człowieka. Najczęściej zależne są od zawartości tak zwanego garnituru genetycznego rodziców nowego organizmu. Przede wszystkim jednak od pojedynczych genów, których nieodpowiedni zestaw w materiale „podarowanym” dziecku od obojga rodziców może wywołać uśpioną chorobę.

Jakie choroby zaliczają się do kategorii dziedzicznych?

  • Mukowiscydoza – występuje najczęściej. Wiąże się ze złą pracą gruczołów wewnętrznych i powoduje niewydolność układu oddechowego lub układu pokarmowego.

  • Atrofia mięśniowa – dotyka jednego na 10 tys. noworodków. Oznacza stopniowy zanik mięśni.

  • Choroba Huntingtona – nazywana też pląsawicą. Jej ofiarą pada ośrodkowy układ nerwowy a głównymi objawami są niekontrolowane ruchy kończyn.

  • Fenyloketonuria – polega na odkładaniu się w organizmie toksycznych aminokwasów. Objawia się padaczką, sztywnieniem stawów, niższym niż przeciętnie stopniem rozwoju umysłowego i uciążliwym zapachem potu.

  • Porfirie – to tak naprawdę grupa siedmiu schorzeń, które wynikają z zaburzeń w procesie biosyntezy czerwonego barwnika występującego w enzymach i hemoglobinie. Często z powodu braku ataków choroby, np. światłowstrętu czy zaburzeń psychicznych, chorzy nie wiedzą nawet o istnieniu tej choroby.

  • Hemofilie – choroby krwi, które łączy problem z krzepliwością krwi. Objawiają się rozmaitymi krwawieniami, niekiedy zagrażającymi życiu.

  • Cukrzyca – występuje w różnych postaciach i związana jest z podwyższonym poziomem cukru we krwi, który powodowany jest przez defekty insuliny wydzielanej przez trzustkę.

  • Daltonizm – schorzenie dotykające głównie mężczyzn i objawiające się problemami z rozpoznawaniem barw. Wynika z braku światłoczułych receptorów w siatkówce oka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Mukowiscydoza - co to za choroba? Jakie są przyczyny tej nieuleczalnej choroby genetycznej? Mukowiscydoza - co to za choroba? Jakie są przyczyny tej nieuleczalnej choroby genetycznej?

Mukowiscydoza to najczęściej występująca choroba genetyczna na świecie. Choruje na nią średnio jedna na 2 500 osób, jednak najczęściej dotyka ona Europejczyków. W Polsce mukowiscydozę statystycznie...

Wrodzona łamliwość kości - co to takiego?

To stosunkowo rzadka choroba uwarunkowana genetycznie. Charakteryzuje się częstymi złamaniami, niejednokrotnie z bardzo błahych powodów. W jej przebiegu stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe.

Aktualizacja: 04.06.2013 12:02
Autor: MmM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Nehrebecka to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Kim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.