porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Histerosalpingografia - co to za badanie? Jak przebiega? Czeka cię histerosalpingografia? Wyjaśniamy, na czym to badanie polega i ...
Choroby dziedziczne - to choroby genetyczne powstałe na skutek zmutowania genu w DNA.

Jakie choroby są dziedziczne? Choroby genetyczne - objawy i przyczyny

Genetycy poświęcają im całe naukowe życie i wciąż szukają skutecznych sposobów ich wykrywania. Mimo to większości z nich nie da się przewidzieć nawet na etapie przygotowań do ciąży. Sprawdź, jakie choroby są dziedziczne.

Choroby dziedziczne łączy jedno – wszystkie powstają w momencie tworzenia się komórek nowego człowieka. Najczęściej zależne są od zawartości tak zwanego garnituru genetycznego rodziców nowego organizmu. Przede wszystkim jednak od pojedynczych genów, których nieodpowiedni zestaw w materiale „podarowanym” dziecku od obojga rodziców może wywołać uśpioną chorobę.

Jakie choroby zaliczają się do kategorii dziedzicznych?

  • Mukowiscydoza – występuje najczęściej. Wiąże się ze złą pracą gruczołów wewnętrznych i powoduje niewydolność układu oddechowego lub układu pokarmowego.

  • Atrofia mięśniowa – dotyka jednego na 10 tys. noworodków. Oznacza stopniowy zanik mięśni.

  • Choroba Huntingtona – nazywana też pląsawicą. Jej ofiarą pada ośrodkowy układ nerwowy a głównymi objawami są niekontrolowane ruchy kończyn.

  • Fenyloketonuria – polega na odkładaniu się w organizmie toksycznych aminokwasów. Objawia się padaczką, sztywnieniem stawów, niższym niż przeciętnie stopniem rozwoju umysłowego i uciążliwym zapachem potu.

  • Porfirie – to tak naprawdę grupa siedmiu schorzeń, które wynikają z zaburzeń w procesie biosyntezy czerwonego barwnika występującego w enzymach i hemoglobinie. Często z powodu braku ataków choroby, np. światłowstrętu czy zaburzeń psychicznych, chorzy nie wiedzą nawet o istnieniu tej choroby.

  • Hemofilie – choroby krwi, które łączy problem z krzepliwością krwi. Objawiają się rozmaitymi krwawieniami, niekiedy zagrażającymi życiu.

  • Cukrzyca – występuje w różnych postaciach i związana jest z podwyższonym poziomem cukru we krwi, który powodowany jest przez defekty insuliny wydzielanej przez trzustkę.

  • Daltonizm – schorzenie dotykające głównie mężczyzn i objawiające się problemami z rozpoznawaniem barw. Wynika z braku światłoczułych receptorów w siatkówce oka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Sukces rodzimej medycyny - Polacy zregenerowali przerwany rdzeń kręgowy!

Wielki sukces polskiej medycyny! We wrocławskim szpitalu udało się operacyjnie zrekonstruować rdzeń kręgowy. Procej polegający na przeszczepie komórek glejowych jest bardzo skomplikowany i rzadki....

Mukowiscydoza - co to za choroba? Jakie są przyczyny tej nieuleczalnej choroby genetycznej? Mukowiscydoza - co to za choroba? Jakie są przyczyny tej nieuleczalnej choroby genetycznej?

Mukowiscydoza to najczęściej występująca choroba genetyczna na świecie. Choruje na nią średnio jedna na 2 500 osób, jednak najczęściej dotyka ona Europejczyków. W Polsce mukowiscydozę statystycznie...

Wrodzona łamliwość kości - co to takiego?

To stosunkowo rzadka choroba uwarunkowana genetycznie. Charakteryzuje się częstymi złamaniami, niejednokrotnie z bardzo błahych powodów. W jej przebiegu stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe.

Aktualizacja: 04.06.2013 12:02
Autor: MmM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.