porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Szczepić się na grypę czy nie?
Szczepić się na grypę czy nie? Zachorowania na grypę trudno uniknąć, ale można zrobić wiele, by ...
Powikłania po grypie mogą być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia!

Jakie są najczęstsze powikłania po grypie?

Jakie są najczęstsze powikłania po grypie?

Powikłania po grypie są bardzo groźne dla zdrowia i życia chorego.

fot.: Photos.com
Zapalnie oskrzeli, płuc, a nawet mięśnia sercowego. To najczęstsze powikłania po grypie. Późno wykryte przez lekarza i niewłaściwie leczone mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń organów, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pacjenta.

Męczący kaszel, podwyższona temperatura ciała utrzymująca się ponad tydzień, poczucie osłabienia, potliwość. Jeśli te objawy utrzymują się ponad tydzień – pomimo leczenia grypy – to koniecznie idź  do lekarza. Powód? Mogą to być objawy pogrypowych powikłań. A te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Najczęściej zapalenie wirusowe przechodzi w bakteryjne. Wówczas same środki przeciwzapalne i herbata z malin nie będą już skuteczne. W takich przypadkach zwykle lekarz przepisuje już antybiotyk.

Najczęstszym powikłaniem pogrypowym jest zapalenie oskrzeli. Chory zwykle skarży się na uporczywy i długotrwały kaszel. Zakażeniu bakteryjnemu towarzyszy też podwyższona temperatura ciała (nie musi to być wysoka gorączka).

Przechodzone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc. W tym wypadku sprawa robi się już bardzo poważna. Z tego powodu można trafić na szpitalny oddział. Choroba może przebiegać bezobjawowo – dlatego tak ważna jest pogrypowa kontrola lekarska, kiedy to lekarz po prostu osłuchuje pacjenta w celu wykluczenia powikłań. Niektórzy pacjenci skarżą się na trudności z oddychaniem i kaszel. O chorobie świadczy też podwyższona temperatura ciała.

Po grypie mogą pojawić się też problemy kardiologiczne (szumy w sercu, zmiany w EKG). Sam pacjent może w ogóle nie odczuwać choroby. Zaburzenia te może stwierdzić lekarz. Ale oprócz łagodnych zmian pochorobowych, mogą pojawić się też bardzo poważne. Zapalenie mięśnia sercowego, które nie jest w porę zauważone i właściwie leczone, może zostawić po sobie trwałe uszkodzenie serca grożące nawet koniecznością przeszczepienia tego organu.

By uniknąć groźnych powikłań, trzeba grypę po prostu wyleżeć. I odwiedzić lekarza zarówno na początku choroby, jak i po jej zakończeniu (zwykle po tygodniu).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego GRYPA JEST GROŹNA i dla kogo?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Jest groźna ze względu na niebezpieczne powikłania. Przeczytaj, dla kogo grypa jest szczególnie niebezpieczna i jakie komplikacje może...

POWIKŁANIA niewyleczonej GRYPY - jakie są? Powikłania po grypie POWIKŁANIA niewyleczonej GRYPY - jakie są? Powikłania po grypie

Jakie są powikłania niewyleczonej grypy? Grypy nie wolno lekceważyć, bo niedoleczona może doprowadzić do powikłań: zapalenia oskrzeli, a nawet płuc, zapalenia ucha wewnętrznego, zapalenia zatok,...

Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno grypa jak i przeziębienie to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, ale wywołują je różne typy wirusów. Mimo podobieństw, choroby mają inny przebieg i mogą prowadzić do różnych powikłań.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:39
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Bargiel?

Himalaista, narciarz wysokogórski, biegacz. Rywalizuje z najlepszymi i ma w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.