porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RAK JELITA GRUBEGO - jakie objawy i leczenie?
RAK JELITA GRUBEGO - jakie objawy i leczenie? Rozwija się powoli i długo nie daje objawów. Późne wykrycie ...
Dlaczego warto uważać na kleszcze

JAKIE SĄ OBJAWY BORELIOZY? Ugryzł cię kleszcz i boisz się boreliozy? Sprawdź jak ją rozpoznać!

JAKIE SĄ OBJAWY BORELIOZY? Ugryzł cię kleszcz i boisz się boreliozy? Sprawdź jak ją rozpoznać!
Kleszcz fot.: Photos.com
Borelioza jest poważną chorobą przenoszoną przez kleszcze, ale nie wszystkie kleszcze są nią zarażone. Największe niebezpieczeństwo zarażenia boreliozą występuje na terenie północno-wschodniej Polski: na Mazurach w lasach Suwalszczyzny i Białostocczyzny. Zobacz jak rozpoznać boreliozę. 

Miejsce po ukąszeniu kleszcza należy uważnie obserwować przez następne kilka tygodni. Jeśli kleszcz przekazał nam boreliozę pojawi się (choć niestety nie we wszystkich przypadkach) charakterystyczny objaw: tzw. rumień wędrujący. Jest to czerwony ślad na skórze w kształcie regularnego koła lub pierścienia zazwyczaj okalającego miejsce po ukąszeniu i poszerzający swoją średnicę. Potem zanika i borelioza staje się bardzo trudna do wykrycia. Istnieje jeszcze możliwość zrobienia badań krwi (tzw. testy Elisa oraz Western-blot) ale mogą być one mylące.

Borelioza jest poważną chorobą nie tylko ze względu na trudności diagnostyki, ale też ze względu na konsekwencje dla zdrowia człowieka. Potrafi długo rozwijać się w ukryciu w organizmie człowieka, miesiące a nawet lata, zanim wystąpią kolejne objawy. Niestety, gdy one już wystąpią, oznacza to, że choroba osiągnęła zaawansowane stadium.

Dlaczego borelioza jest taka groźna?

Jeśli chodzi o objawy, Borelioza atakuje wiele organów, i może wywoływać różne reakcje, które mogą być też przypisywane innym chorobom. Dlatego jeśli ktoś „przegapi” rumień, może mieć trudności z identyfikowaniem boreliozy. Często występują objawy związane z układem nerwowym, np. zmiany słuchowe – zanik słuchu, brzęczenie w uszach lub szum w uszach, zaburzenia pracy mięśni: osłabienie, dygotanie, drżenie lub skurcze, paraliż twarzy, porażenie nerwu twarzowego, niedomykalność powiek, uszkodzenie nerwów czaszkowych, zapalenie opon mózgowych, problemy z wymową i wzrokiem a także problemy psychiczne: depresja, uczucie zdezorientowania.

O tym, że kleszcz zaraził nas boreliozą mogą świadczyć też bóle stawów. Częstą konsekwencją boreliozy jest trwałe zniekształcenie stawów. Chorobie na tym etapie towarzyszy obrzęk i duży ból.

U niektórych osób borelioza wywołuje zanikowe zapalenie skóry a także powikłania sercowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak rozpoznać boreliozę? Co świadczy o zakażeniu boreliozą?

Boreliozę wywołują bakterie przenoszone przez ślinę kleszczy. Dlatego właśnie latem, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na ich ukąszenia, należy zachować szczególną ostrożność. Jak rozpoznać...

Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze - jakie są, co powodują?

Powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony. Pajęczaki te są odpowiedzialne za epidemie bardzo groźnych dla człowieka chorób. Jakie choroby przenoszone przez kleszcze się...

Jak odróżnić boreliozę od SM?

Borelioza i SM - jak je rozpoznać? Zarówno borelioza jak i SM mają bardzo podobne objawy neurologiczne. Ciągłe zmęczenie, ziewanie, przewlekła senność i stany dekoncentracji mogą świadczyć zarówno o...

Aktualizacja: 11.07.2012 10:37
Autor: J. Kubecka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Erotyczne gadżety, zoofilskie nagrania oraz podejrzany biały proszek - to tylko ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.