porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RZEŻĄCZKA - co to za choroba, jakie ma objawy i dlaczego coraz trudniej jest ją leczyć? Rzeżączka (tryper) jest chorobą weneryczną. Wywołują ją bakterie Neisseria gonorrhoeae, ...

Jakie są przyczyny niewydolności wielonarządowej?

Jakie są przyczyny niewydolności  wielonarządowej?

Niewydolność wielonarządowa  to stan, który zwykle prowadzi do śmierci chorego.

fot.: thinkstockphotos.com
Niewydolność wielonarządowa to poważny stan, który zwykle prowadzi do śmierci chorego. Przyczyny niewydolności wielonarządowej są różne. Może być ona wynikiem choroby lub urazu, powstałego np. wskutek wypadku samochodowego.

Niewydolność wielonarządowa, fachowo zespół niewydolności wielonarządowej (ang. multiple organ dysfunction syndrome – MODS), to stan, w którym przestają pracować co najmniej dwa ważne narządy (mózg, serce, płuca, nerki czy wątroba), a nawet całe układy. Gdy dojdzie do niewydolności wielonarządowej, ryzyko śmierci chorego jest bardzo wysokie (ewentualnie może się ona skończyć ciężkim kalectwem). Przyczyny niewydolności wielonarządowej są różne, jednak zwykle jest ona wynikiem poważnych chorób.

Jakie są przyczyny niewydolności  wielonarządowej?

Do niewydolności wielonarządowej może dojść w wyniku różnych chorób, np. zapalenie płuc może doprowadzić do niewydolności oddechowej, a dalej układu krążenia. Do niekorzystnych wielonarządowych zmian może dojść również w przebiegu AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności. Jednak szczególnie groźna jest ostra niewydolność wątroby, która może doprowadzić do obrzęku mózgu, zaburzenia krążenia czy dysfunkcji nerek. Niewydolność wielonarządową obserwuje się również w przebiegu ciężkiej sepsy, czyli uogólnionego zakażenia organizmu.

Dysfunkcja dówch lub więcej narządów jest również objawem gorączki krwotocznej ebola. Jeśli więc po 3 tygodniach od powrotu z Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Mali lub innego kraju, gdzie panuje epidemia eboli, pojawiają się wymioty, biegunka, bóle brzucha, gorączka i objawy niewydolności wielonarządowej, można podejrzewać tę groźną chorobę.

Przyczyną niewydolności wielonarządowej może być również uraz, np. poważne uszkodzenie głowy lub klatki piersiowej, do którego może dojść wskutek wypadku samochodowego czy pobicia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Niewydolność wielonarządowa - co ją powoduje?

Niewydolność wielonarządowa to stan, w którym przestaje funkcjonować w organizmie kilka organów lub nawet całych układów. W takiej sytuacji chory szybko umiera. Przyczyn śmiertelnie niebezpiecznego...

Czy niewydolność wielonarządowa zawsze prowadzi do śmierci?

Czy niewydolność wielonarządowa zawsze prowadzi do śmierci? Ze statystyk wynika, że śmiertelność chorych z niewydolnością wielonarządową jest bardzo wysoka, jednak niektórych można uratować. Sprawdź,...

Aktualizacja: 12.06.2015 10:20
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Łukasz Tusk, poseł PO?

Czy poseł na sejm Łukasz Tusk jest spokrewniony z byłym ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.