porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CHOROBY KRTANI. JAKIE OBJAWY i LECZENIE? Kaszel, chrypa czy ból gardła to jedne z najczęstszych przypadłości. ...
Nałóg nikotynowy to prosta droga do utraty zdrowia i urody

Jakie są skutki palenia papierosów? Sprawdź na co szkodzi palenie

Jakie są skutki palenia papierosów? Sprawdź na co szkodzi palenie
Ostrzeżenia na paczkach papierosów mówią prawdę, palenie zwiększa ryzyko zapadnięcia na jedną z wielu groźnych chorób fot.: sxc.hu
Choroby będące skutkiem nałogowego palenia papierosów to przede wszystkim nowotwory, choroby układu krążenia i choroby płuc. Ale lista powikłań i dolegliwości jest znacznie dłuższa. Pomyśl o tym, zanim sięgniesz po papierosa. Jakie są skutki palenia?

Papierosowy dym zawiera kilka tysięcy związków chemicznych, które mają negatywny wpływ na zdrowie palacza. Kupując paczkę papierosów, nabywasz w pakiecie ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób.

Nowotwory groźne nie tylko dla  płuc

Palenie papierosów jest przyczyną ok. 85 proc. przypadków nowotworów płuc. Jednak dym tytoniowy szkodzi nie tylko płucom – zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani, czyli tych odcinków układu oddechowego, przez które przechodzi dym w drodze do płuc. Częstotliwość występowania tych nowotworów u osób palących jest 20-krotnie większa niż u osób, które nie palą i nie przebywają wśród osób palących.

Szkodliwość nikotynizmu dla układu krążenia

Nikotyna podwyższa ciśnienie krwi, powoduje przyspieszoną akcję serca oraz większe obciążenie pracy serca. Prowadzi to do zwiększonego zużycia tlenu przez mięsień sercowy, a po latach może wywołać zawał serca. Długofalowo dym tytoniowy uszkadza ściany naczyń krwionośnych, przyśpieszając rozwój miażdżycy, co prowadzi do choroby wieńcowej serca. Z kolei pogorszenie krążenia powoduje niedotlenienie mózgu i ryzyko udaru. Choroby krążenia wpływają także niekorzystnie na płodność, powodując u mężczyzn problemy ze wzwodem.

Alarm dla płuc

Płuca palaczy są zagrożone nie tylko przez nowotwory. Dym uszkadza wyściełający oskrzela nabłonek rzęskowy, który oczyszcza wdychane powietrze, wskutek tego wszystkie zanieczyszczenia zostają w płucach. Powoduje to w perspektywie zmniejszenie pojemności płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, rozedmę. Ponadto palenie powoduje zwiększenie podatności na zakażenia układu oddechowego. Nawracające stany zapalne i permanentne podrażnienie błon śluzowych układu oddechowego przez alergeny mogą prowadzić do uczuleń i rozwoju astmy.

Choroby żołądka i układu ruchu

Palenie papierosów zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, redukuje wydzielanie prostaglandyn, które mają ochronny wpływ na błonę śluzową żołądka, a także obniża przepływ krwi przez błonę śluzową, co może doprowadzić do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Nałogowe palenie papierosów osłabia ponadto proces formowania się tkanki kości. Nałogowym palaczom grozi więc zwiększone ryzyko osteoporozy, narażeni są na choroby degeneracyjne oraz urazy kręgosłupa, a także mają większe szanse zachorowania na reumatyzm.

Nie pal w ciąży i przy dziecku

Gdy palisz podczas ciąży, szkodliwe substancje przenikają przez łożysko, powodując niedotlenienie płodu. Skutkiem może być urodzenie dziecka z zbyt niską wagą lub powikłania prowadzące do poronienia lub przedwczesnego porodu. Palenie przy nowo narodzonym dziecku może spowodować przedwczesną śmierć noworodka. Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego - zapalenia górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, oskrzeli. Poza tym palenie tytoniu przez rodziców zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka.

Bierne palenie też szkodzi

Na niebezpieczne choroby związane z paleniem tytoniu narażone są także osoby wdychające dym tytoniowy z papierosa osoby palącej w tym samym pomieszczeniu. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Dlatego warto dbać o to, by inni nie palili w otoczeniu niepalących.

Papieros szkodzi urodzie

Palenie tytoniu pogarsza także wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran, palenie zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Przebarwienia pojawiają się na zębach, żółkną palce, oddech staje sie nieświeży, a włosy i ubranie przesiąkają zapachem tytoniowego dymu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Które leki pozwalają wyzwolić się z nałogu nikotynowego? Kto może je stosować? Które leki pozwalają wyzwolić się z nałogu nikotynowego? Kto może je stosować?

Istnieją środki farmakologiczne, które leczą uzależnienie od nikotyny. Wymieniamy niektóre z nich i opisujemy, jak działają.

Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO] Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO]

Podwyższony poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla życia, choć długo nie daje o sobie znać. Problem dotyczy coraz młodszych ludzi. Jednak bez względu na to, ile masz lat, możesz zapanować nad...

Na jakie CHOROBY PRZEWLEKŁE chorują Polacy? Choroby w Europie

Na 30 analizowanych krajów europejskich, Polska znalazła się na 25. miejscu w subiektywnej ocenie przez obywateli własnego zdrowia. A zatem czujemy się zdecydowane bardziej chorzy niż zdrowi. W...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arleta Bojke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Arleta Bojke to reporterka, która otrzymała Wiktora 2015 w kategorii ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.