porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rewolucja w leczeniu raka trzustki! Czym jest metoda IRE? Pacjenci chorzy na raka trzustki odzyskują nadzieję. Nieoperacyjne guzy można ...
Chemioterapia: wielogodzinne wlewy podawanej dożylnie) czy zastrzyki (typowe dla chemioterapii domięśniowej) zostają powoli zastępowane chemioterapią w formie tabletek.

Jakie są zalety chemioterapii doustnej? Kto może przyjmować chemię w tabletkach?

Chemioterapia – na te słowa od razu widzimy umęczonego chorego leżącego w szpitalu z nieodłączną kroplówką, z której przez wiele godzin, a nawet dni -  skapuje do jego żył mocna chemia. Tymczasem nie każda chemia musi tak wyglądać - dzięki postępowi medycyny onkologicznej, coraz częściej stosuje się innowacyjną chemioterapię w tabletkach (tzw. chemioterapię doustną). Jedną z zalet jest to, że pacjent może przyjmować ją w domu.  

Chemioterapia doustna, a raczej sposób jej podawania nie wymusza na pacjentach rezygnacji z normalnego funkcjonowania. Chory nie musi wyłączyć się z życia, aby pojechać do szpitala onkologicznego i spędzić tu nawet do kilku dni. 

Jakie są zalety chemioterapii doustnej?

Pacjent, który przyjmuje chemię w tabletkach ma komfort psychiczny, poczucie stabilności i kontroli nad swoim życiem, nie czuje się ograniczany. Co najważniejsze, chemioterapia doustna jest w równym stopniu skuteczna w walce z nowotworami, jak ta tradycyjnie stosowana.

Korzyścią  chemioterapii w tabletkach jest znaczne zmniejszenie, a czasem nawet wyeliminowanie, szeregu dotkliwych objawów typowej chemioterapii tj. nudności i wymiotów, biegunki, utraty włosów. Chory nie jest narażony na spowodowane wielokrotnym nakłuwaniem zakażenia, krwiaki czy choroby krążenia. 

Chemioterapia doustna nie oznacza bynajmniej leczenia bez kontroli lekarza. To on ustala dawkę przyjmowanych leków i służy pomocą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów w czasie trwania terapii. Niemniej jednak, tego typu konsultacje sprowadzają się do ok. 8. wizyt lekarskich rocznie (wobec aż 30. wizyt w przypadku chemioterapii dożylnej).

Na jakie nowotwory chemia w tabletkach?

Chemioterapia w formie tabletek jest rozwiązaniem wciąż rzadko stosowanym w Polsce (choć jest finansowana przez NFZ) mimo, że sprawdza się w leczeniu wielu odmian raka:

  • raka jelita grubego,

  • raka okrężnicy,

  • raka sutka,

  • raka żołądka,

  • raka trzustki,

  • raka płuca,

  • raka nerki i wątroby.

Ostateczna decyzja co do wyboru metody leczenia należy zawsze do lekarza onkologa. Tylko on ma wiedzę i doświadczenie, aby rozpoznać chorobę i zaproponować konkretną terapię dla konkretnego pacjenta.

Forma doustna leku może nie być lekiem z wyboru także w sytuacji jeśli pacjent choruje na któryś z nowotworów leczonych tą metodą! Jednak warto pytać o możliwość podjęcia takiej terapii. Jak pokazały tegoroczne badania, wykonane przez Instytut IPC, wiedza o tym sposobie leczenia jest u nas wciąż mała i niepełna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Imbir - właściwości lecznicze. Poznaj zdrowotne walory imbiru. Imbir - właściwości lecznicze. Poznaj zdrowotne walory imbiru.

Imbir od tysięcy lat jest znanym środkiem leczniczym na różne dolegliwości. W tradycyjnej medycynie wschodu, ta ostra przyprawa stosowana była przede wszystkim przy problemach układu pokarmowego....

Rak trzustki - jakie objawy i leczenie? Rak trzustki - jakie objawy i leczenie?

Rak trzustki to poważna sprawa. Nie zawsze guz trzustki oznacza jednak nowotwór. Najważniejsze to jak najszybciej zareagować na niepokojące objawy i udać się do lekarza. Tylko wczesna diagnoza może...

BULIMIA. Jak rozpoznać i leczyć BULIMIĘ? Jakie są pierwsze objawy choroby?

Bulimia to jedno z najpoważniejszych (obok anoreksji) zaburzeń odżywiania. Nieleczona jest bardzo groźna dla zdrowia, może prowadzić nawet do śmierci. Ostatnimi czasy liczba zachorowań na bulimie...

Aktualizacja: 06.10.2014 12:45
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Wiktoria Kulik - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Młoda nadzieja polskiego tenisa, która ostatnio wdała się w publiczny ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.