porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rewolucja w leczeniu raka trzustki! Czym jest metoda IRE? Pacjenci chorzy na raka trzustki odzyskują nadzieję. Nieoperacyjne guzy można ...
Chemioterapia: wielogodzinne wlewy podawanej dożylnie) czy zastrzyki (typowe dla chemioterapii domięśniowej) zostają powoli zastępowane chemioterapią w formie tabletek.

Jakie są zalety chemioterapii doustnej? Kto może przyjmować chemię w tabletkach?

Chemioterapia – na te słowa od razu widzimy umęczonego chorego leżącego w szpitalu z nieodłączną kroplówką, z której przez wiele godzin, a nawet dni -  skapuje do jego żył mocna chemia. Tymczasem nie każda chemia musi tak wyglądać - dzięki postępowi medycyny onkologicznej, coraz częściej stosuje się innowacyjną chemioterapię w tabletkach (tzw. chemioterapię doustną). Jedną z zalet jest to, że pacjent może przyjmować ją w domu.  

Chemioterapia doustna, a raczej sposób jej podawania nie wymusza na pacjentach rezygnacji z normalnego funkcjonowania. Chory nie musi wyłączyć się z życia, aby pojechać do szpitala onkologicznego i spędzić tu nawet do kilku dni. 

Jakie są zalety chemioterapii doustnej?

Pacjent, który przyjmuje chemię w tabletkach ma komfort psychiczny, poczucie stabilności i kontroli nad swoim życiem, nie czuje się ograniczany. Co najważniejsze, chemioterapia doustna jest w równym stopniu skuteczna w walce z nowotworami, jak ta tradycyjnie stosowana.

Korzyścią  chemioterapii w tabletkach jest znaczne zmniejszenie, a czasem nawet wyeliminowanie, szeregu dotkliwych objawów typowej chemioterapii tj. nudności i wymiotów, biegunki, utraty włosów. Chory nie jest narażony na spowodowane wielokrotnym nakłuwaniem zakażenia, krwiaki czy choroby krążenia. 

Chemioterapia doustna nie oznacza bynajmniej leczenia bez kontroli lekarza. To on ustala dawkę przyjmowanych leków i służy pomocą w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów w czasie trwania terapii. Niemniej jednak, tego typu konsultacje sprowadzają się do ok. 8. wizyt lekarskich rocznie (wobec aż 30. wizyt w przypadku chemioterapii dożylnej).

Na jakie nowotwory chemia w tabletkach?

Chemioterapia w formie tabletek jest rozwiązaniem wciąż rzadko stosowanym w Polsce (choć jest finansowana przez NFZ) mimo, że sprawdza się w leczeniu wielu odmian raka:

  • raka jelita grubego,

  • raka okrężnicy,

  • raka sutka,

  • raka żołądka,

  • raka trzustki,

  • raka płuca,

  • raka nerki i wątroby.

Ostateczna decyzja co do wyboru metody leczenia należy zawsze do lekarza onkologa. Tylko on ma wiedzę i doświadczenie, aby rozpoznać chorobę i zaproponować konkretną terapię dla konkretnego pacjenta.

Forma doustna leku może nie być lekiem z wyboru także w sytuacji jeśli pacjent choruje na któryś z nowotworów leczonych tą metodą! Jednak warto pytać o możliwość podjęcia takiej terapii. Jak pokazały tegoroczne badania, wykonane przez Instytut IPC, wiedza o tym sposobie leczenia jest u nas wciąż mała i niepełna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory? Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory?

Dieta jest jednym z głównych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zwiększającym lub obniżającym ryzyko zachorowania na nowotwory. Istnieją bowiem produkty żywnościowe, które pomagają zapobiec...

ZATRUCIA POKARMOWE. Czego unikać, by zapobiec zatruciu?

Choć objawy rozmaitych zatruć pokarmowych mogą być podobne, ich przyczyny są zróżnicowane. Zdecydowana większość spowodowana jest działaniem drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów. Zobacz...

Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie? Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie?

Rakowiak według statystyk medycznych stanowi około 1-2 procent wszystkich nowotworów złośliwych płuca.

Aktualizacja: 06.10.2014 12:45
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Sejmu V, VI i VII kadencji z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.