porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak odróżnić boreliozę od SM? Borelioza i SM - jak je rozpoznać? Zarówno borelioza jak ...
Co zrobić aby kark przestał dokuczać

Jakie sposoby na bolący kark?

Stres, siedząca praca, godziny spędzone przed komputerem, a nawet spanie na zbyt wysoko ułożonych poduszkach powoduje ból i sztywność karku. Oto kilka sposobów, aby pozbyć się napięcia mięśni i uciążliwych bólów karku.

Ból karku może także powodować siedzenie w przeciągu. Zimne powietrze drażni zakończenia nerwowe (tzw. korzonki) co powoduje przykurcz mięśni i uciążliwe bóle karku. Aby raz na zawsze pozbyć się kłopotu wystarczy stosować kilka zasad.

>>> Bolą Cię plecy? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup w pracy i jak zlikwidować ból pleców [KLIKNIJ]

>>> Sztywność karku. Jak pozbyć się sztywnego karku i bólu? [KLIKNIJ!]

Pierwsza z nich pomoże osobom spędzającym wiele godzin przed komputerem. Monitor należy ustawić na odpowiedniej wysokości, gdyż bóle karku mogą pojawić się gdy komputer stoi za wysoko (głowa podniesiona do góry), ustawimy go z boku (głowa jest skręcona) bądź za nisko (np. kiedy trzymamy na kolanach laptop). Możemy być pewni, że w tych pozycjach po kilku godzinach odczujemy nieprzyjemny ból: mięśnie karku bowiem napinają się wtedy nadmiernie, co w konsekwencji prowadzi do przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Właściwa pozycja ciała oraz monitor na odpowiedniej wysokości to recepta na pozbycie się bólu karku.

Podczas siedzenia przed komputerem warto co jakiś czas poruszać trochę głową. Zrób więc kilka obrotów głową w lewo i prawo. Takie krótkie ćwiczenia rozruszają mięśnie. Na kark źle także wpływa spanie na wysoko ułożonych poduszkach. Ich stera sprawia, że mięśnie karku wciąż są napięte i nie mają wytchnienia nawet podczas snu. Warto więc przyzwyczaić się do jednej, płaskiej poduszki. Poduszki ortopedyczne np. mają wgłębienie na głowę i podporę dla szyi, dzięki czemu odcinek szyjny kręgosłupa jest ułożony prawidłowo i odpoczywa. Należy także unikać spania na brzuchu oraz z głową przekrzywioną na bok.

>>> Co robić, gdy boli kręgosłup? Jak zadbać o kręgosłup? [KLIKNIJ!]

Na bolący kar pomaga także masaż. Najskuteczniejszy jest oczywiście ten wykonany przez profesjonalistę, jednak samemu także można rozluźnić mięśnie. Wystarczy ugniatać je palcami. Aby efekt był lepszy warto użyć do tego celu 2 krople olejków z rozmarynu oraz majerankowego dodanych do 1 łyżeczki oleju jadalnego. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się masować kręgosłupa, a jedynie mięśnie go otaczające. Jeśli ból wynika z napięcia mięśni bardzo pomagają okłady,  wystarczy na kark położyć ręcznik zwilżony ciepłą wodą bądź termofor.

Zimne okłady (np. ze zwykłej mrożonki bądź zimnego kompresu owiniętego w ścierkę) pomogą z kolei przy urazach: np. kiedy ból karku pojawił się po gwałtownym hamowaniu samochodu. Pamiętaj jednak, aby w takim przypadku zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Ból karku spowodowany napięciem mięśni można także niwelować przez użycie dostępnych w aptece plastrów bądź maści rozgrzewających, które działają rozluźniająco.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.04.2018 10:19
Autor: Marika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?
Jaś Kapela - kim jest młody publicysta?

Jaś Kapela - młody lewicujący publicysta stał się znany za sprawą ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.