porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rak niszczy zęby? Zarówno choroba nowotworowa jak i jej leczenie mogą powodować duże ...
Jęczmień na powiece: jak leczyć jęczmień? Jęczmień pod okiem: co robić? Jęczmień złota obrączka. Sprawdzone sposoby jęczmień na powiece

Jęczmień na powiece, jęczmień pod okiem: sprawdzone sposoby na jęczmień

Jęczmień na powiece, jęczmień pod okiem: sprawdzone sposoby na jęczmień

Jęczmień na powiece – jak leczyć? Jęczmień pod okiem: sprawdzone sposoby

fot.: sxc.hu
JĘCZMIEŃ NA POWIECE: To może zacząć się nagle – powieka zaczyna swędzieć, boleć, oko łzawi, a za chwilę na brzegu powieki pojawia się grudka. To ropień, zwany jęczmieniem lub jęczmykiem. Choć powszechnie uważa się, że jęczmień pod okiem jest spowodowany brakiem higieny, to jest to tylko część prawdy.

Jęczmień pod okiem – czym jest i skąd się bierze?

Jęczmień jest ropniem, tworzącym się na skutek bakteryjnego zakażenia znajdujących na brzegach powiek gruczołów Zeisa lub Molla. Najczęściej wywołują go bakterie gronkowca. Niektórzy cierpią na te dolegliwość nawet po kilka razy w roku, innym przytrafia się dużo rzadziej, a jeszcze innym wcale.

Dlaczego? Występowanie jęczmienia na powiece związane z odpornością organizmu oraz częstotliwością przebywania w zanieczyszczonym (zadymionym) środowisku. Jęczmień pod okiem często towarzyszy zapaleniu łojotokowemu skóry czy trądzikowi różowatemu. Dotykanie brudnymi rękami do oczu jest czynnikiem wyjątkowo sprzyjającym pojawieniu się jęczmienia.

Jęczmień na powiece – co robić, czego nie robić?

Jęczmienia w żadnym razie nie wolno rozgniatać ani przekłuwać, bo sprzyja to rozprzestrzenianiu się bakterii.

Popularnym (i skutecznym) sposobem na pozbycie się jęczmienia jest pocieranie go złotą obrączką czy złotym pierścionkiem, uprzednio rozgrzanym przez pocieranie np. o wełnę. I nie bez powodu. Raz, że ciepło łagodzi ból i świąd. A dwa – złoto ma silne właściwości bakteriobójcze.

Inne sposoby leczenia jęczmienia na powiece to ciepłe okłady z rumianku, nagietka, świetlika czy zielonej herbaty, przykładane na powiekę. zamiast okładów można zastosować maść ze świetlikiem. Jednocześnie można przemywać oczy solą fizjologiczną (gotowe jednorazowe ampułki do kupienia w aptece).

Powracający jęczmień: to może być cukrzyca!

Uwaga: Często powracający jęczmień może świadczyć o nierozpoznanej lub źle leczonej cukrzycy.  

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jęczmień. Jakie są objawy i przyczyny? Jęczmień. Jakie są objawy i przyczyny?

Jęczmień to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Nie wolno jej lekceważyć. Można uporać się z nim samodzielnie. Gdy nawraca, konieczna jest jednak wizyta u lekarza.

JĘCZMIEŃ na powiece: jakie są rodzaje jęczmienia?

Kiedy pojawia się jęczmień oko swędzi, piecze, boli... Czy zawse jęczmień objawia się tak samo? Czy zawsze lokalizuje się w tym samym miejscu? Nie, jęczmień możemy mieć zarówno na górnej, jak i...

JĘCZMIEŃ NA OKU. Leki na jęczmień - bez recepty i na receptę

Jęczmień na oku, czyli bolesny ropień, który pojawia się na powiece, zwyczajowo w pierwszej kolejności leczymy domowymi sposobami. Gdy one zawiodą zgłaszamy się do lekarza. Jak leczyć jęczmień na...

Aktualizacja: 18.08.2014 23:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.